Język angielski dla programisty - jak i gdzie się uczyć?

Język angielski dla programistyRynek IT się stale rozwija. Ostrożne szacunki pokazują, że brakuje na nim 50 tysięcy specjalistów w samej tylko Polsce. Jest to świetny wybór pracy dla osób, które liczą na stabilne zatrudnienie i wysokie wynagrodzenie. Jednak nawet w tak opłacalnej branży są aspekty, które zwiększają szanse na atrakcyjną posadę. Jednym z nich jest dobra znajomość języka angielskiego.

Znajomość angielskiego, pozwalająca swobodnie czytać dokumentację

Znajomość angielskiego pojawia się w większości ogłoszeń o pracę w branży IT, często pod postacią następującego stwierdzenia "wymagana znajomość angielskiego w stopniu pozwalającym na swobodne czytanie dokumentacji". Wielu programistów bierze to sobie do serca i uczy się tego języka biernie, właśnie pod kątem czytania. Tym samym zamykają sobie drogę do awansów, ciekawych, międzynarodowych projektów lub pracy zdalnej dla światowych gigantów.

Aby odnieść prawdziwy sukces w sektorze IT, biegła znajomość angielskiego może okazać się kluczowa. W przypadku projektu, realizowanego dla zagranicznego klienta, głównym architektem raczej zostanie nie najzdolniejszy inżynier w zespole, a ktoś, kto będzie umiał poprowadzić rozmowę z klientem.

Problemem jest jednak to, gdzie i jak nauczyć się angielskiego języka branżowego. Popularne kursy i aplikacje rzadko poruszają tematykę biurową. W szkole językowej raczej nikt nie nauczy Cię odpowiadać na biznesowe maile, a prywatny nauczyciel może nie wiedzieć, jak zrobić symulację zespołowego daily po angielsku. Dodatkowo za wciąż zmieniającymi się technologiami podążą także stała ewolucja słownictwa. Nie oznacza to jednak, że angielskiego "informatycznego" nie można się nauczyć.

Od czego zacząć, planując naukę angielskiego?

Nauka języka angielskiego, oprócz profitów, powinna nam także sprawiać przyjemność. Inaczej musimy nastawić się na spadki motywacji, przerwy w nauce oraz okresowe zniechęcenie. Dlatego warto postawić na metody zgodne z naszym charakterem i zainteresowaniem.

Równie ważny w nauce języka obcego jest wyraźnie postawiony cel. Jeśli chcesz uczyć się języka "bo kiedyś się przyda", szybko możesz stracić zapał do codziennych lekcji. Ustal sam ze sobą, ile czasu chcesz poświęcić na naukę, jakie dokładnie umiejętności chcesz nabyć (im bardziej konkretne, tym lepiej: możesz wybrać swobodne rozmawianie o wybranym języku programistycznym, bezbłędne odpowiadanie na maile, umiejętność sporządzania dokumentacji technicznej itp.), a następnie rozbij je na mniejsze zadania. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy zbliżasz się do założonego celu.

Jak się uczyć angielskiego będąc programistą?

Jeśli nie masz w sobie tyle zaparcia, by uczyć się z samodzielnie zebranych i stworzonych materiałów, mamy dla Ciebie kilka propozycji: Warto przetestować je wszystkie i wybrać dla siebie te, które najbardziej nam odpowiadają:

  • kursy angielskiego biznesowego - to bardzo dobra baza na początek. Nie uczą co prawda typowego, technicznego słownictwa, ale pozwalają obyć się z terminologią obecną w codziennej pracy. To świetna okazja, by przećwiczyć rozmowę rekrutacyjną, tworzenie oficjalnych mali lub słówka, które przydadzą się nam do pogaduszek w firmowej kantynie. Kursy biznesowego angielskiego organizują szkoły językowe w większych miastach.
  • mówienie do lustra - dla wielu osób największą zmorą jest przełamanie blokady przed mówieniem. Nawet udział w kursach, które mają nauczyć mówić, niekoniecznie pomoże, bo zawsze można się schować za plecami kolegów. Warto więc z tym problemem zawalczyć w zaciszu własnego domu, gdy nikt nas nie widzi. Jeśli boisz się mówić - ćwicz w samotności. Możesz powtarzać zdania po lektorze, czytać na głos tekst albo samodzielnie tworzyć wypowiedzi. Najważniejsze jest zacząć, wraz z praktyką przyjdzie większa śmiałość,
  • prowadzenie notatek - zacznij tworzyć listy zadań, ich opisy oraz drobne, codziennie notatki po angielsku. Dzięki temu oswoisz się z pisaniem w tym języku. Z czasem możesz stawiać przed sobą coraz ambitniejsze zadania. Jeśli zależy Ci na używaniu angielskiego w komunikacji mailowej lub na czacie - możesz poprosić kogoś, by przejrzał Twoje zapiski i wskazał najczęstsze błędy,
  • grupy specjalistów - zapisz się do anglojęzycznych społeczności, skupionych wokół języków programowania, w których tworzysz i zacznij się w nich udzielać. Lepiej poznasz język, nawiążesz nowe kontakty, a przy okazji zobaczysz, jakie standardy panują w innych krajach,
  • podcasty i kanały IT z branży YT - warto je śledzić, dzięki temu osłuchasz się z angielskim, a przy okazji poznasz nowinki z branży. Jako programista musisz stale się rozwijać, więc upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu,
  • czytanie dokumentacji - bardzo wiele osób jest leniwych i dokumentację techniczną tłumaczy za pomocą Google Translatora. Jeśli i Ty do nich należysz, przestań. Tłumacz najwyżej pojedyncze słówka albo wyrażenia, które sprawiają problem. Regularne czytanie tekstów po angielsku sprawi, że z czasem będziesz coraz więcej rozumieć, nauczysz się też nowych słówek. No i unikniesz kompromitacji, gdy z dokumentacją będziesz musiał się zapoznać pod okiem przełożonego, który może nie być zachwycony automatycznymi tłumaczeniami.

Autor: https://eskk.pl/.

Komentarze