Kamery IP - jakie wybrać?

Kamera IPIch możliwości dalece przekraczają zdolność percepcyjną konwencjonalnego strażnika. Dość powiedzieć, że kamery IP są w stanie nawet zweryfikować zmiany w położeniu poszczególnych elementów na chronionym obszarze. A to jest zaledwie ułamek tego, co oferuje IP monitoring.


Kamery IP - co to takiego?

W odróżnieniu od kamerek internetowych są to urządzenia w pełni niezależne od konkretnego komputera. Oprócz własnego adresu IP posiadają wbudowany serwer WWW, FTP oraz klienta poczty elektronicznej. Nie ma zatem wymogu łączenia przetwornika obrazu z centralą poprzez łącza USB lub IEEE1394 (standardowe łącze szeregowe).

Kamery IP za pośrednictwem sieci internetowej są w stanie uzyskać kontakt z dowolnym sprzętem obsługującym ten typ łączności, w każdym praktycznie zakątku świata. Odbywa się on najczęściej za pośrednictwem strony udostępnionej przez producenta kamery.

Użytkownik ma dzięki temu pełny wgląd w to, co dzieje się w domu lub firmie pod jego nieobecność. Chodzi nie tylko o obraz w czasie rzeczywistym. W zależności od klasy sprzętu jest możliwość rejestrowania danych na serwerze bądź nośnikach zewnętrznych (dysk, karta, chmura). Jest to niezwykle pomocne do np. ustalenia tożsamości sprawcy wtargnięcia lub zniszczenia mienia, które miało miejsce w przeszłości.

IP monitoring - z czego składa się system?

W tym przypadku trudno o jednoznaczną odpowiedź. Konfiguracja zależna jest bowiem od rodzaju planowanego wyposażenia. W największym skrócie można przyjąć, iż podstawowy system będzie składał się z trzech elementów:

  • Kamera IP;
  • Rejestrator;
  • Zasilanie.

Nie trzeba dodawać, iż w tym zestawie kluczową rolę odgrywają oczy systemu. Profesjonalne kamery IP przekazujące obraz najwyższej jakości są niezbędne do zapewniania bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom przebywającym na terenie chronionym.

W tym zakresie niezwykle skuteczne są kamery IP tubowe. Nazwa związana jest z charakterystycznym kształtem obudowy, pozwalającej nie tylko na skuteczne zabezpieczenie urządzenia. Tuba umożliwia trzy poziomową regulację na śrubach, co sprawia, iż sprzęt jest wyjątkowo odporny na czynniki zewnętrzne, nie zmieniając swojego położenia.

Nie ma możliwości zmiany monitorowanego obszaru bez wiedzy operatora lub bez uszkodzenia mocowań kamery IP. Tego typu zniszczenia same w sobie są sygnałem, że w obrębie budynku dzieje się coś niepokojącego.

Wypada dodać, iż profesjonalny system monitoringu IP podlega możliwości rozbudowy. Z tego powodu już na początku należy dokonać optymalnego wyboru dostawcy, gwarantującego stały dostęp do dedykowanego sprzętu renomowanego producenta. Jest to jedyna droga, by zapewnić sobie pełną kompatybilność wyposażenia w przypadku zmiany ustawień lub wzbogacenia o nowe elementy.

Kamery IP - możliwości

Nie ma przesady w stwierdzeniu, iż o skuteczności systemów monitoringu decydują kamery IP. Ich możliwości z każdym rokiem ulegają poszerzeniu, a kolejne zmiany wprowadzają nowe bariery dla zjawisk i osób niepożądanych na terenie obiektu chronionego.

IP monitoring - korzyści:

  • Zasilanie PoE;
  • Kompresja danych;
  • Komunikacja bezprzewodowa;
  • Autonomia kamer w zestawie;
  • Analiza obrazu.

Zasilanie PoE

Interfejs RJ45 w standardzie PoE (ang. Power over Ethernet), umożliwia przesył danych oraz energii niezbędnej do zasilenia kamery poprzez jedno łącze UTP/FTP. Znakomicie upraszcza to instalację systemu oraz obniża koszty montażu.

Kompresja danych

Kompresja pozwala na odciążenie łącza bez widocznej utraty jakości obrazu. Biorąc pod uwagę, że najczęściej stosowany format H.264/H.265 zapewnia materiał wideo w bardzo wysokiej rozdzielczości, optymalna kompresja może zapewnić płynność przesyłu danych.

Komunikacja bezprzewodowa

Moduł Wi-Fi dostępny w niektórych kamerach IP umożliwia transmisję bez konieczności doprowadzania okablowania. System zdaje egzamin w niewielkich posiadłościach, gdzie nie ma potrzeby montażu monitoringu przemysłowego.

Autonomia kamer w zestawie

Każda z kamer dostępnych w systemie może zostać skonfigurowana indywidualnie. Dotyczy to zarówno jakości obrazu, jak i parametrów nagrywania.

Analiza obrazu

Jedną z ciekawszych funkcji jest inteligentna analiza obrazu. Wbudowane mikroprocesory są w stanie rozpoznać zmiany schematów zachowań oraz konfiguracji terenu w czasie rzeczywistym. Każdy wykryty ruch na terenie obiektu jest natychmiast sygnalizowany. Dzieje się tak w ramach analizy zmian w poszczególnych pikselach obrazu.

IP monitoring - gdzie kupić?

Jak już była mowa, wybór odpowiedniego dostawcy sprzętu może mieć ogromny wpływ na późniejszą sprawność systemu, a co za tym idzie bezpieczeństwo osób i mienia. Nie może być zatem mowy o handlu pokątnym. Należy sprawdzić stosowne certyfikaty oraz źródło pochodzenia sprzętu. W dalszej kolejności, zakupy w renomowanej firmie znakomicie ułatwiają późniejszą obsługę serwisową wyposażenia.

Zatem wybór właściwego dostawcy, jest najprostszą drogą do zapewnienia sobie i najbliższym komfortu bezpieczeństwa. Resztę należy pozostawić fachowcom.

Komentarze