Kolokacja serwerów - co to znaczy i dlaczego warto

Kolokacja serwerówByć może przemierzając sieć w poszukiwaniu pomysłów na skuteczną obsługę własnego serwera oraz dbałość o jego prawidłowe działanie natknąłeś się na usługę o nazwie kolokacja serwerów. Co to właściwie oznacza?

Kolokacja serwerów czyli co?

Kolokacja to usługa wynajmu przestrzeni w serwerowni. Czasami ten rodzaj usługi określa się mianem "hoteling", ponieważ serwer klienta zostaje przekazany do serwerowni usługodawcy. Innymi słowy chodzi o przekazanie danej firmie opieki nad serwerami bądź ich grupą. Takie rozwiązanie jak kolokacja ma wiele zalet i atutów.

Hoteling serwerów - dlaczego warto?

Prawidłowa obsługa i dbanie o działanie serwera, to zadanie odpowiedzialne i wymagające. Niezbędny będzie tu pracownik z szeroką wiedzą, jak również odpowiednie warunki panujące w serwerowni i stosowne zabezpieczenia.

Serwer do bezawaryjnej pracy potrzebuje optymalnych warunków. Mowa tutaj o temperaturze jak i o stopniu wilgotności powietrza. Wysoka temperatura w pomieszczeniu z serwerami może prowadzić do awarii, a nawet do pożaru. Dlatego też temperatura pomieszczeń jak i szaf serwerowych powinna być stale monitorowana. Optymalnie, powinna ona wynosić ok 20 stopni.

Kolokacja serwerów

Wilgotność jest również bardzo ważna - nie może być ona ani zbyt niska, ani zbyt wysoka (ryzyko korozji i uszkodzeń). Dlatego pomieszczenie w którym zlokalizowane są serwery musi mieć odpowiednie warunki. Parametry wilgotności i temperatury powinny być stale monitorowane. W niektórych przypadkach nie ma warunków aby zadbać o to samodzielnie i warto powierzyć to zadanie wyspecjalizowanym firmom.

Powierzając serwer firmie realizującej takie usługi, ma się pewność, że zadba się o zasilanie serwera, jak i o to, że zostanie on podpięty do urządzeń podtrzymujących działanie, nawet w wypadku czasowego braku prądu.

Bezpieczna serwerownia

Co więcej, firmy oferujące kolokację bardzo dbają również nie tylko o działanie serwerów i parametry pomieszczeń w jakich się one znajdują, ale i o bezpieczeństwo. Inwestują w systemy monitoringu, ochronę, drzwi antywłamaniowe, innymi słowy: kładą nacisk na fizyczną ochronę przed włamaniem.

Bardzo istotny jest również system zabezpieczeń przeciwpożarowych. W serwerowniach stosuje się nowoczesne systemy gaśnicze, które opracowano do gaszenia sprzętu elektronicznego.

Hoteling serwerów - na co należy zwrócić uwagę?

Istnieje kilka aspektów na które warto zwrócić szczególną uwagę, gdy szukacie usługodawcy któremu powierzycie swój serwer. Przede wszystkim istotne są łącza internetowe. Najlepiej światłowodowe i pochodzące od różnych dostawców, po to, aby na wypadek awarii u jednego z dostawców, wciąż mogły zapewniać nieprzerwaną pracę serwera. Co więcej, serwerownia powinna być wyposażona w kontenery z szafami serwerowymi.

Bardzo ważne są też zaawansowane systemy bezpieczeństwa, o których wspomnieliśmy w poprzednim akapicie. Centrum danych powinno być przygotowane na wszelkie ewentualności, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa.

Zasilanie awaryjne to must have. Agregaty prądotwórcze sprawią, że wszystkie serwery będą działać nawet mimo dłuższej awarii prądu.

Komentarze