Komputer poleasingowy - co to takiego i czy warto go kupić?

Komputer poleasingowyPosiadanie komputera to w dzisiejszym świecie niemal konieczność. Bardzo dużo codziennych aktywności można obecnie wykonywać bez wychodzenia z domu, a równie często zdarza się, że dana usługa czy produkt dostępne są jedynie w świecie wirtualnej sprzedaży.

Rozwój technologii przyczynił się do tego, że sprzęt komputerowy może dziś kosztować bardzo mało, a posiadać parametry kilkakrotnie lepsze niż najlepsze podzespoły z końca XX wieku i pierwszych lat obecnego stulecia.

Często nasze telefony mają wyższe parametry niż pierwszy komputer, który lata temu pojawił się w naszym życiu. Choć ceny podstawowych opcji wyposażenia zaczynają się tu już od 1000 zł to wielu z nas woli raczej lepszy sprzęt. Należało by tu jeszcze wspomnieć o różnicach pomiędzy komputerami stacjonarnymi a przenośnymi (zwłaszcza cena stanowi tu ważny punkt, gdyż laptopy o gorszych parametrach kosztują więcej niż "blaszak" średniej klasy). Wyjściem z takiej sytuacji jest kupno komputera poleasingowego. Co to takiego? Czy taka opcja jest opłacalna? O tym poniżej, w dalszej części artykułu.

Mając firmę

Każda osoba posiadająca własną firmę doskonale wie, jak poważne potrafią być wydatki na skomputeryzowanie pracy personelu. W wielu miejscach zatrudnienia posiadanie własnego komputera to wręcz konieczność, ale co jeśli pracowników jest kilkunastu, a średniej klasy laptop kosztuje ok 1500 zł? Mamy tutaj dwa wyjścia:

  • kupujemy najtańsze komputery na rynku i modlimy się by się szybko nie popsuły,
  • sprawdzamy oferty poleasingowe firm (czyli szukamy okazji zakupu na sprzęt z drugiej ręki).

Największą wadą tego drugiego rozwiązania jest to, że sprzęt ten nie jest nowy i nigdy do końca nie wiadomo w jaki sposób był on eksploatowany. Oferty są tu naprawdę różne - od laptopów z kilkumiesięcznym stażem aż po sprzęt kilkuletni i wysłużony w jakimś biurze, gdzie musiał działać przynajmniej 8 godzin na dobę przez 5 dni w tygodniu. Z drugiej jednak strony, ceny takich komputerów są niezwykle atrakcyjne. Cóż więc począć?

Kilka argumentów za kupnem

Skoro sprzęt komputerowy po leasingu ma tyle wad, to czy w ogóle opłaca się zawracać sobie głowę taką opcją? Odpowiedź brzmi tak, choć musimy szukać okazji i uważnie sprawdzać oferty. Po pierwsze, sprzedający musi nam zagwarantować dobry stan techniczny sprzętu, a po drugie nie obejdzie się bez kilkumiesięcznej gwarancji (jeśli jej nie ma to znaczy, że można szukać dalej). Innym plusem ofert poleasingowych jest wyżej wspomniana cena - 20 % wartości sprzętu to naprawdę niewiele, gdyż zamiast 1000 zł możemy zapłacić 200 zł. Im dłuższy staż sprzętu w użytku, tym mniej wydamy na jego zakup. Takie oferty są na tyle popularne, że korzysta z nich wielu przedsiębiorców.

Warto być uważnym

W branży leasingowej istnieje również coś takiego jak egzekucja sprzętu. Są jej poddani nierzetelni ludzie, którzy za wzięty sprzęt nie uiszczają co miesiąc umówionej kwoty. Z tego względu sprzęt taki odbiera się nieuczciwemu przedsiębiorcy i trafia on na rynek wtórny. Warto być więc uważnym, gdyż komputer, który pochodzi z tego typu transakcji, może być jeszcze tańszy w zakupie (choć mieć bardzo mały staż pracy w biurze). Wystarczy jedynie regularnie sprawdzać takie ogłoszenia, by trafić na prawdziwą okazję, a zaoszczędzone pieniądze móc zainwestować w rozwój własnej firmy. Poleasingowe komputery są raczej opcją bezpieczną, gdyż są to oferty od dużych firm, które mają już ugruntowaną pozycję. Można też kupić je taniej i sprzedać drożej  wolny rynek ma swoje prawa, a jedno mówi przecież o swobodzie zawierania transakcji.

Autor: www.sprzętkomputerowy.pl.

Ocena: 4.8

Komentarze