Kontuzje w e-sporcie - na co szczególnie uważać? Jak gamerzy dbają o formę?

Kontuzje w e-sporcieE-sport, jak każda inna dyscyplina, może doprowadzić do kontuzji. Aktualnie istnieją zawodnicy, którzy nawiązują regularne współprace z fizjoterapeutami - nie tylko w celu leczenia, lecz także aby zapobiegać urazom. Choć mogłoby się wydawać, że brak wysiłku fizycznego zapewnia względne bezpieczeństwo, gamerzy, podobnie jak pracownicy biurowi, są predysponowani do wystąpienia pewnych schorzeń w obrębie aparatu ruchu. Na co w szczególności powinny uważać osoby zajmujące się e-sportem?

Czy e-sport to zdrowie?

E-sport to dyscyplina, która nie jest dziedziną obciążeniową. Możliwe jest jednak powstawanie mikrourazów. Choć nastolatek najprawdopodobniej nie będzie ich odczuwał, w przyszłości mogą nieść za sobą przykre konsekwencje. Społeczność graczy często nie przykłada uwagi do zdrowego trybu życia. Długie godziny spędzane przed ekranem mogą być szkodliwe dla ogólnego stanu zdrowotnego. Brak aktywności fizycznej to częsta przyczyna otyłości. Osoby, które regularnie się ruszają, polepszają swoje przewodnictwo nerwowe, a ich mięśnie w szybszym czasie odbierają bodźce. Dlatego też brak ruchu może wpłynąć negatywnie na wyniki zawodnika zajmującego się e-sportem.

Problemy psychiczne równie często jak kontuzje fizyczne

E-sportowcy to w większości osoby młode. Niezliczone godziny spędzone w grach już od najmłodszych lat mogą niekorzystnie wpływać na samopoczucie psychiczne. Wielu e-sportowców nie utrzymuje zażyłych relacji rodzinnych i koleżeńskich.

Kontuzje w e-sporcie

Brak kontaktów z grupą rówieśniczą w świecie rzeczywistym może nawet prowadzić do zaburzeń rozwojowych. Brak aktywności fizycznej i nieustanne przebywanie w świecie wirtualnym zwiększają ryzyko zachorowania na depresję czy zaburzenia lękowe. Coraz większa liczba zawodników decyduje się na korzystanie z usług psychologów sportowych.

Ergonomia pracy przy komputerze

Prawidłowa pozycja przy komputerze powinna być podstawową umiejętnością każdego gracza - zarówno profesjonalnego, jak i hobbystycznego. Ważna jest wysokość biurka - blat powinien kończyć się nieco pod linią łokci. Zadaniem fotela jest utrzymywanie całego ciała w poprawnej pozycji. Kręgosłup powinien być wyprostowany i stabilnie podtrzymywany - bóle pleców już w wieku młodzieńczym nie wróżą nic dobrego. Odpowiednio dostosowane ustawienie biurka, monitora, klawiatury i krzesła spowodują brak napięć w mięśniach szyi. Dzięki temu możliwe będzie uniknięcie przeciążeń, które mogłyby wywołać ból, a w późniejszym czasie nawet zwyrodnienia. Warto wybierać sprzęt dopasowany do potrzeb zawodników e-sportu. Dobrze wyprofilowana myszka czy klawiatura nie tylko podniosą wyniki w grze, lecz także pozytywnie wpłyną na ułożenie nadgarstków.

Kontuzje w e-sporcie

Najczęściej występujące kontuzje

Niezwykle często gracze skarżą się na bóle kręgosłupa. Maści na bóle pleców są przez nich powszechnie stosowane. Z reguły jest to spowodowane nieodpowiednią postawą podczas długich godzin spędzonych w pozycji siedzącej. Terapeuci wskazują, że osoby zajmujące się e-sportem najczęściej zgłaszają się na fizjoterapię ze względu na odczuwane bóle w odcinku lędźwiowym, szyjnym oraz dyskomfort w przedramionach. Schorzeniom tym można zapobiec chociażby poprzez prawidłową rozgrzewkę, która umożliwi zwiększenie przepływu krwi w organizmie. Dzięki temu mózg również będzie dotleniony i widocznie zwiększy się koncentracja, a czas reakcji zostanie skrócony.

Komentarze