Kopia zapasowa - sprawdzony sposób ochrony danych Twojej firmy

Kopia zapasowaCiągły postęp technologiczny i potrzeba nieograniczonego dostępu do źródła różnych danych, w dowolnym momencie, spowodowały, że społeczeństwa nie są już w stanie komfortowo pracować i funkcjonować, bez odpowiedniego sprzętu teleinformatycznego. Zarówno przedsiębiorstwa działające na dużą skalę, jak i firmy o zasięgu lokalnym, są coraz bardziej uzależnione od przechowywania informacji - przez lata gromadzą ogromne ilości danych, których utrata może doprowadzić do pogorszenia wizerunku firmy oraz strat finansowych, a w skrajnych przypadkach - do upadku spółki. Żeby uchronić się przed opisanymi sytuacjami, warto regularnie wykonywać kopie zapasowe, które umożliwią sprawne i proste przywrócenie danych w przypadku awarii.

Czym jest kopia zapasowa?

Kopia zapasowa, czyli backup, to nic innego jak duplikat danych, które znajdują się na dysku twardym. Kopia służy do przywrócenia danych w przypadku ich utraty. Są dwa główne powody, dla których warto tworzyć kopie zapasowe. Jakie?

  • Możliwość przywrócenia plików w razie ich przypadkowego usunięcia lub uszkodzenia
  • Możliwość odzyskania danych utraconych przez nieprzewidziane zjawiska, jak np. powódź, pożar, awaria sprzętu, atak hakerski, wirus

Firmy każdego dnia generują ogromne ilości danych, które są przechowywane na dyskach twardych i serwerach. Żeby należycie je ochronić, trzeba wdrożyć strategię tworzenia backupów, przystosowaną do rodzaju organizacji. Jakie elementy tworzą wspomnianą strategię? W skrócie, dobra strategia tworzenia backupów jest:

  • zaprojektowana, by zoptymalizować wykorzystywane zasoby przechowywanych kopii zapasowych,
  • stworzona w sposób, który pozwala zredukować czas potrzebny na odbudowę i szybkie przywrócenie działalności przedsiębiorstwa po wystąpieniu awarii,
  • zgodna z nakazami branżowymi oraz przepisami prawa.

Większość firm, potrzebuje sprawdzonego dostawcy usług hostingowych. W tym przypadku, również warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu umieszczanych na serwerze danych. Niektóre firmy, jak chociażby nazwa.pl, oferują pakiety hostingowe razem z możliwością tworzenia kopii zapasowych – backup danych jest wykonywany codziennie, w godzinach nocnych i stanowi doskonałe zabezpieczenie na wypadek awarii.

Metody tworzenia kopii zapasowych

Istnieje wiele metod tworzenia zapasowych kopii danych. Jest również duży wybór nośników, za pomocą których można tę operację wykonać. Jakie są najpopularniejsze rodzaje backupów?

Pełny backup

To kopia wszystkich plików i folderów z dysku twardego do miejsca docelowego kopii. Główną zaletą takiego rozwiązania jest minimalizacja czasu potrzebnego na przywrócenie danych w przypadku ich utraty. Pełny backup może być czasochłonny. To, jak szybko uda się go wykonać, zależy od ilości danych oraz szybkości urządzenia używanego do przeprowadzenia operacji.

Przyrostowa kopia zapasowa

To nic innego jak kopiowanie jedynie tych plików, które zostały zmienione lub utworzone od czasu powstania ostatniej kopii pełnej lub przyrostowej, a następnie oznaczenie ich jako zarchiwizowane. Przyrostowe kopie zapasowe danych są mniej czasochłonne i potrzebują mniejszej ilości miejsca do przechowywania – zawierają jedynie ostatnio wprowadzone zmiany.

Różnicowa kopia zapasowa

Przypomina kopię przyrostową, jednak w tym przypadku, archiwizacja dotyczy tylko tych plików, które zostały utworzone lub zmienione od utworzenia ostatniej pełnej kopii. Backup różnicowy zajmuje mniej miejsca na dysku, a dodatkowo przywrócenie danych, w przypadku ich utraty, jest zdecydowanie mniej czasochłonne niż w przypadku pełnej kopii zapasowej.

Kopia w czasie rzeczywistym

W niektórych sytuacjach, jak np. w przypadku transakcji za pomocą kart kredytowych, istnieje wymóg archiwizacji danych w czasie rzeczywistym. Jest to wykonywane za pomocą "dublowania" danych lub jednoczesnego zachowywania kopii danych na innym serwerze lub urządzeniu pamięci masowej.

Obraz dysku

Obraz dysku to kompletny zrzut dysku twardego, zapisany w jednym lub kilku bezpiecznych miejscach, w zależności od systemu operacyjnego. Obraz dysku obejmuje wszystkie niezbędne elementy, potrzebne do odtworzenia plików po ich utracie - co można wykonać za pomocą kilku prostych kliknięć.

Bezpieczeństwo danych to podstawa dobrze zarządzanej firmy. Wdrożenie strategii wykonywania kopii zapasowych jest bardzo ważne i pozwala zachować płynność funkcjonowania firmy w przypadku awarii danych lub ich utraty. To również zabezpieczenie przed wysokimi karami pieniężnymi, a w niektórych przypadkach, również ochrona przed koniecznością ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa.

Komentarze