Laptopy do gier - jak wybrać urządzenie?

Laptop do gierZastanawiałeś się kiedyś nad popularnością gier komputerowych? Według raportu The game industry of Poland z 2020 roku do wirtualnego świata przenosi się 16 mln Polaków! To nie tylko sposób na zapewnienie sobie rozrywki, ale również metoda zarobkowa. Umiejętności i taktyka to jedno, ale potrzebny jest również dobry sprzęt. Sprawdź, co charakteryzuje laptopy gamingowe.

Laptopy gamingowe - nie ma miejsca na kompromisy!

Odpowiednia strategia, znajomość fabuły, a czasem nawet intuicja - to tylko jedne z kwestii, które pomagają w dokończeniu gry zgodnie z planem. Liczyć się może również praca zespołowa, jeśli rozgrywka ma charakter drużynowy, a sukces zależy od zgranego działania całej grupy. Początkowo gaming kojarzono głównie ze stacjonarnymi komputerami, które swobodnie pozwalały na wielogodzinny maraton grania. Przenośne modele uchodziły za zbyt słabe i powolne, aby faktycznie mogły dać pełną satysfakcję. Rozwój technologiczny sprawił, że laptopy do gier okazały się równie dobrym rozwiązaniem, co tradycyjne pecety. W przypadku sprzętu nie ma mowy o kompromisie - urządzenie musi być szybkie i wytrzymałe. Nie może się przegrzewać, zacinać ani utrudniać kontaktu z wirtualną rzeczywistością.

Laptopy gamingowe - na co zwrócić uwagę:

 • procesor,
 • dysk,
 • RAM,
 • system operacyjny,
 • karta graficzna,
 • system chłodzący,
 • matryca,
 • ekran,
 • bateria,

W przypadku laptopów do gamingu liczy się przede wszystkim duża moc obliczeniowa sprzętu. Dobre parametry pozwalają nie tylko na swobodne granie, ale również obróbkę zdjęć, montaż wideo czy projektowanie 3D.

Mocne laptopy do gier, czyli jakie?

Laptopy gamingowe przeważnie widać z daleka ze względu na charakterystyczny desing, podświetlaną klawiaturę oraz układ klawiszy, które pozwalają na swobodne decydowanie o kolejnych ruchach. Nie warto jednak oceniać książki po okładce - liczy się przede wszystkim wnętrze, czyli mocna specyfikacja. O kilku kwestiach nie można zapomnieć, jeśli rzeczywiście interesują Cię mocne laptopy do gier.

Laptopy do gamingu - widoczność bez ograniczeń

Aby sprawnie przebrnąć przez wydarzenia w świecie wirtualnym, potrzebny jest monitor o wysokiej rozdzielczości najlepiej w połączeniu z jakością full HD, 2K lub 4K. Jeśli wolisz grać na dwóch monitorach, wtedy wielkość laptopa gamingowego nie jest aż tak istotna. Niezmienne liczy się jednak wysoka częstotliwość odświeżania i niski czas reakcji.

Warto wiedzieć:

Jeżeli zależy Ci na wysokim komforcie gry, postaw na ekran, który wypełni 80% powierzchni laptopa. Zwróć uwagę na wąskie ramki, które nie ograniczą w żaden sposób pola widzenia i nie będą Cię rozpraszać.

Matowa matryca laptopa do gier sprawi, że bez względu na warunki pogodowe zobaczysz każdy szczegół widoczny na ekranie. Bardzo ważna jest również jakość obrazu, więc nie możesz zapomnieć o mocnej karcie graficznej - wersje zintegrowane nie wchodzą w grę. Z najnowszymi grami z pewnością poradzi sobie Nvidia GeForce albo AMD serii Radeon.

Mocne laptopy do gier i ich parametry techniczne

Komputer musi być szybki, działać płynnie oraz zapewniać odpowiednią ilość miejsca na każdą z gier. Oznacza to, że część parametrów wzajemnie na siebie oddziałuje i nie można pominąć żadnego z nich. Wiele zależy od częstotliwości grania oraz typu gry, lecz w tym przypadku warto przewidywać przyszłość.

Najważniejsze parametry laptopów do gamingu:

 • system operacyjny - min. Windows 10.
 • procesor - 4-rdzeniowy lub lepszy.
 • pamięć RAM - min. 8GB,
 • dysk twardy - SSD min. 256 GB lub SSD oraz HDD.

Czego unikać w przypadku mocnych laptopów do gier? Niskonapięciowych procesorów, które w specyfikacji oznacza się literą Y lub U. Są mniej wydajne w przeciwieństwie do tych zakończonych literą H. Jeśli lubisz podłączać dużo ilość dodatkowych akcesoria, wybierz model z większą ilością portów USB.

Klawiatura mocnego laptopa do gier

Komputery gamingowe mają specjalnie oznaczone i rozstawione klawisze określające, które z nich są najbardziej potrzebne podczas grania. Dzięki temu możesz wymazać z pamięci pozostałe przyciski oraz skupić się na kolejnych ruchach czy strategii. Przeważnie całość jest również podświetlana. Z takim laptopem do gier możesz zaplanować nawet nocny maraton bez zapalania światła i budzenia pozostałych domowników.

Bateria i system chłodzenia w laptopach gamingowych

Porządne laptopy do gier są wyposażone w skuteczne wentylatory, które sprawiają, że komputer się nie przegrzewa. Dzięki temu urządzenie jest bardziej wydajne i nie wymaga stosowania przerw nawet w przypadku intensywnego korzystania. Bateria natomiast powinna być pojemna oraz pozwalać na nieustanne granie przez 7 godzin. Dodatkowy kabel ładujący nie będzie ograniczać twoich ruchów.

Komentarze