Lokalizacja za pomocą telefonu. Aplikacje, programy lokalizacyjne

Aplikacje lokalizacyjneLokalizacja za pomocą telefonu (smartfona) bywa kontrowersyjna. Rodzice często chcą wiedzieć, gdzie są ich dzieci, a często także co w danym momencie robią. Nie jest to jedyny sposób wykorzystania aplikacji lokalizacyjnych. Poniżej znajduje się ranking najlepszych programów, a także ich znaczenie w codziennym życiu.

Działanie aplikacji lokalizacyjnych

Aplikacje na telefonie umożliwiają ustalenie aktualnego położenia urządzenia za pomocą sygnału GPS. Niektóre aplikacje mają opóźnienia, a inne działają niemal w czasie rzeczywistym. Oferują także możliwość połączenia kilku urządzeń, odsłuchiwania dźwięku z otoczenia telefonu, a także stosowania sygnałów alarmowych. Najprostszym przykładem jest tutaj sytuacja z dzieckiem w wieku szkolnym. Kiedy syn lub córka pojawia się na terenie szkoły, rodzic otrzymuje stosowne powiadomienie na swój telefon. Taką samą informację dostaje po opuszczeniu przez dziecko placówki. Aplikacje lokalizacyjne są również skuteczne podczas opieki nad osobami starszymi lub chorymi, a także w czasie wspólnych wycieczek, żeby każdy zawsze wiedział, gdzie są pozostali członkowie rodziny. Śledzenie dziecka bez jego wiedzy i zgody jest kontrowersyjne. Bardzo ogranicza przestrzeń dziecka, a także zmniejsza jego zaufanie względem rodziców.

Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wspólne ustalenie panujących zasad i jasne wytyczenie granic, w jakich rodzic może sprawdzać lokalizację córki lub syna. Ważne jest, żeby reguły powstały w porozumieniu z dzieckiem, które również może stawiać swoje warunki. Jeśli dziecko jest odpowiedzialne, a rodzice w pełni mu ufają i aplikacji lokalizacyjnej chcą używać jedynie z obawy o bezpieczeństwo, to istnieje także inna interesująca możliwość. Mowa mianowicie o założeniu wspólnej grupy w aplikacji. Tym sposobem każdy będzie wiedział, gdzie kto przebywa w danej chwili. Stwarza to możliwości do pewnych nadużyć (zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców), dlatego tak ważne jest w tym miejscu obustronne zaufanie.

Darmowe aplikacje lokalizacyjne

Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji lokalizacyjnych, a każda z nich ma swoje wady i zalety. W poniższym zestawieniu znajdują się jedynie aplikacje darmowe.

Life360

Dobrze zaprojektowana aplikacja lokalizacyjna z intuicyjnym interfejsem. Wystarczy krótka rejestracja (za pomocą Twittera lub numeru telefonu), aby rozpocząć działanie programu. Life360 pokazuje miejsce lokalizacji wybranego smartfona z dużą dokładnością i niskimi opóźnieniami. Jedyną wadą aplikacji są zacinające się funkcje komunikacyjne.

Life360
Life360

Family Locator

Duża ilość funkcji, takich jak wskazywanie drogi czy alarmy po wejściu i opuszczeniu danej lokalizacji. Są to niewątpliwe zalety aplikacji Family Locator. Duża dokładność lokalizacji i prosta obsługa także pomagają. Znaczną zaletą jest bogactwo funkcji: informacje o zagrożeniu (Panic), szybka komunikacja pomiędzy połączonymi telefonami, alert sygnalizujący dojście i opuszczenie danego obszaru.

Funkcja Panic działa w prosty sposób: dziecko w ułamku sekundy może wysłać rodzicom powiadomienie o niebezpiecznej sytuacji. Do wiadomości automatycznie zostaną dołączone dane lokalizacyjne. Niestety tutaj wady są nieco bardziej uciążliwe. Aktualizacje danych bywają duże, a ich pobranie wymaga czasu i restartu aplikacji. W płynnym działaniu Family Locator nie pomagają również liczne reklamy (znajdujące się na dole ekranu, a czasem zasłaniające całą aplikację i wymagające odczekania 30 s, zanim będzie można je zamknąć).

Google Maps

W ustawieniach popularnej aplikacji wystarczy wybrać opcję udostępniania swojej aplikacji, a następnie podać adres e-mail konta, które ma mieć dostęp do danych. Dużą zaletą jest ogromna dokładność i śledzenie w czasie rzeczywistym. Narzędzie nie jest jednak przeznaczone do kontroli rodzicielskiej. W związku z tym jedyną funkcją jest właśnie GPS. Brakuje tu wszelkiego rodzaju alarmów, komunikacji czy powiadomień z prośbą o pomoc w razie niebezpieczeństwa.

Google maps
Google maps

Family Time Parental Control

Interesujące rozwiązanie, które umożliwia rodzicom obserwowanie stron internetowych, jakie odwiedza dziecko, a także blokowanie nieodpowiednich treści. Aplikacja udostępnia informacje o czasie aktywnego korzystania ze smartfona oraz pozwala na jego zdalne zablokowanie. Lokalizacja działa z dużą dokładnością i małymi opóźnieniami. Zaleta FamilyTime Parental Control jest możliwość tworzenia własnych stref z oznaczeniem jako bezpieczne lub nieodpowiednie dla dziecka. Rodzice otrzymają powiadomienie za każdym razem, gdy córka lub syn przekroczą ich granice. Aplikacja lokalizacyjna posiada także przycisk SOS natychmiastowo wysyłający rodzicom powiadomienie o możliwym zagrożeniu z dołączonymi współrzędnymi.

Lokalizator Rodziny

Ta aplikacja została rozbudowana o powiadomienia dotyczące poziomu naładowania baterii w smartfonie dziecka oraz o utracie zasięgu. Lokalizacja GPS działa z delikatnym opóźnieniem, ale nie sprawia większych problemów i pozwala na kontrolowanie bezpieczeństwa pociechy.

Gdzie jest dziecko

Intuicyjny interfejs i śledzenie w czasie rzeczywistym pozwalają na bezproblemową opiekę nad dzieckiem. Definiowanie stref bezpiecznych oraz niewłaściwych działa bez zarzutu. Istotną zaletą aplikacji Gdzie jest dziecko jest funkcja SOS, która oprócz danych geograficznych przesyła także zdjęcie lub krótkie wideo zrobione w momencie użycia przycisku bezpieczeństwa przez dziecko. Dzięki temu można orientacyjnie ocenić sytuację, a także zobaczyć dokładne miejsce pobytu pociechy.

Cerberus

Aplikacja dodatkowa, którą warto zainstalować na telefonie dziecka, a także rodziców. Stworzona została z myślą o złodziejach. Cerberus nie posiada funkcji dotyczących bezpośredniej ochrony dziecka, a bardziej skupia się na samym urządzeniu. Pozwala na zablokowaniu urządzenia (uniemożliwia jego wyłączenie, choć złodziej będzie pewny, że telefon nie działa), robienie zdjęć przednią i tylną kamerą, przechwytywać ostatnie rozmowy i rejestrować dźwięk otoczenia. Aplikację można zdalnie obsługiwać nawet w przypadku braku dostępu do Internetu.

Cerberus
Cerberus

Jeśli nie istnieje szansa na złapanie złodzieja, to ostatecznym rozwiązaniem jest zdalne wyczyszczenie wszystkich danych na telefonie (kontakty, wiadomości, zdjęcia i aplikacje).

Komentarze