Magazyn dla e-sklepu - sprawdź, czy wynajem jest opłacalny

Magazyn dla e-sklepuBierzesz pod uwagę wynajem magazynu dla sklepu elektronicznego? To poważna inwestycja, ale czy na pewno gwarantująca zysk? Poniżej kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę.

Opcje i koszty najmu magazynu

Przede wszystkim należy określić wymaganą powierzchnię magazynu oraz zaplanować inwestycję w infrastrukturę. Dla działalności średniej wielkości, np. prowadzonego w domu sklepu e-commerce, powierzchnię liczy się w dziesiątkach lub setkach metrów kwadratowych.

Niska opłacalność sprawia, że obecnie mało powstaje hal o wysokości do 4 m i powierzchni poniżej 1000 m². Zwykle magazyny te znajdują się w starych budynkach lub są to niewielkie powierzchnie przy centrach biurowych.

Co wziąć pod uwagę, rozważając wynajem magazynu?

Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę powierzchnię magazynu, tempo rozwoju biznesu (może okazać się, że lepiej zainwestować w większą halę), standard obiektu oraz lokalizację. Magazyn powinien być dobrze skomunikowany, co jednak znacznie wpłynie na jego cenę. Wynajem magazynu dla e-sklepu to koszt stały, ponoszony niezależnie od wysokości obrotów - należy jeszcze wliczyć ogrzewanie, energię elektryczną, media itd.

Infrastruktura

Ważne jest także wyposażenie magazynu - m.in. szafy, regały, blaty, komputer, drukarka, meble itd. to wydatek minimum ok. 50 tysięcy zł dla 200 m² powierzchni. Kwotę tę można wrzucić w koszty i rozliczyć jako inwestycję w środki trwałe.

Skalowalność a rozwój biznesu

Powierzchnia w przystępnej cenie może wiązać się z brakiem miejsca w szczycie sezonu. Biorąc jednak ten aspekt pod uwagę i decydują się na większy magazyn, będą miesiące, w których cała powierzchnia nie będzie wykorzystywana. Skalowalność biznesu ma duże znaczenie, jeśli planujemy jego rozwój.

Zatrudnienie pracowników

Wynajem komercyjnej powierzchni zwykle wymaga też inwestycji w zasoby ludzkie. Koszt zatrudnienia pracownika na umowie o pracę wynosi dla pracodawcy 4300 zł. To kolejne działanie, które zweryfikuje stabilność biznesu. Samodzielne realizowanie zamówień i własny garaż jako magazyn to działania "bezkosztowe", ale wynajem powierzchni oraz inwestycja w pracownika wpłynie na rentowność biznesu. Mimo że liczba zrealizowanych zamówień może rosnąć, zarobki wyraźnie zmaleją.

Bezpieczeństwo magazynu

Bezpieczeństwo magazynu to wyposażenie w zamki, system alarmowy, ochronę itd., ale również zdolność operacyjna, czyli możliwość pracy bez względu na pogodę, dostęp do dodatkowych źródeł zasilania i Internetu, zasoby ludzkie nie obniżające efektywności pracy mimo pojedynczych nieobecności.

Operator logistyczny - alternatywna dla magazynu

Warto wziąć pod uwagę te wszystkie kwestie przed podjęciem decyzji. W przypadku dynamicznego, zmiennego w czasie biznesu, dobrym rozwiązaniem jest logistyka kontraktowa. Jedną z jej korzyści jest m.in. opcja rozliczania się "za operację", co oznacza liczbę półek, miejsc paletowych, spakowane zamówienia itd.

Mimo kosztu pojedynczej operacji, model, gdzie faktura jest wprost proporcjonalna do liczby zrealizowanych operacji, jest bezpieczny. Wyższa faktura oznacza, że było więcej zamówień, a stosunek przychodów do kosztów logistycznych jest odpowiedni.

Źródło: https://oexebusiness.com.

Komentarze