Na co zwrócić uwagę wybierając laptop do grafiki?

Laptop do grafikiOsoby zawodowo zajmujące się grafiką potrzebują sprzętu do pracy, który sprawdzi się podczas wykonywania wymagających zadań. Wybór komputera może nastręczać pewnych trudności, jednak jest on znacznie łatwiejszy, kiedy wiadomo, na co zwrócić uwagę. Co jest istotne podczas poszukiwania laptopa do grafiki?

Ekran

Nie da się ukryć, że sprzęt mobilny jest bardzo wygodną alternatywą dla komputera stacjonarnego. Pracę można bowiem wykonywać praktycznie wszędzie bez konieczności zabierania ze sobą ciężkiego i zajmującego sporo miejsca zestawu. W związku z tym, że grafik potrzebuje dość dużej przestrzeni roboczej, to ekran musi zapewniać dobry komfort pracy. Laptop 17 cali z Euro będzie te wymogi spełniał. Nie ma natomiast sensu kupować urządzenia z przekątną mniejszą, aniżeli 15,6 cali. Rozdzielczość to przynajmniej Full HD, aczkolwiek już coraz częściej spotkać można modele oferujące standardy 3K, czy 4K.

Jednak to nie wszystko, ponieważ istotne jest także jak najlepsze odwzorowanie barw, w końcu chcemy, by projekt widziany na ekranie odzwierciedlał jak najlepiej efekt pracy na żywo. Nie chcemy mieć nieprzyjemnych niespodzianek. Do prac, o jakich tutaj mowa najlepiej sprawdzi się matowa matryca, która nie odbija promieni słonecznych.

Laptop do grafiki

Ważne podzespoły

Nie można zapominać o sercu takiej maszyny, czyli procesorze. Musi on być bardzo wydajny, aby był w stanie sprostać obsłudze popularnych programów graficznych, jak Adobe Photoshop. Odpowiedni będzie czterordzeniowy procesor na przykład Intel Core i7, jednak jest też wiele innych, na które zdecydują się graficy. Istotna jest także karta graficzna, a przy bardziej wymagających zadaniach przyda się już profesjonalny układ graficzny, jak AMD Fire Pro.

Nie bez znaczenia dla komfortu pracy jest ilość pamięci RAM. W wielu przypadkach może wystarczyć 8 GB, ale czasem dobrze jest ją jeszcze zwiększyć, by lepiej korzystało się z komputera. Gdy chodzi o dysk twardy, tutaj praktyczne może okazać się zastosowanie dwóch dysków, a mianowicie szybkiego SSD na używane często oprogramowanie oraz HDD, do przechowywania dużych plików.

Chłodzenie i czas pracy baterii

Problemem podczas intensywnej pracy może być zbyt szybkie przegrzewanie się sprzętu. Nie jest to sytuacja nadzwyczajna, ponieważ faktycznie komputer taki zużywa wiele energii. Z tej przyczyny należy zwrócić uwagę na system chłodzenia i jego wydajność. Bez tego możemy mieć stale problemy z laptopem. Warto sprawdzić, czy generowany przy chłodzeniu hałas jest intensywny. Czasem tak się zdarza, co może skutecznie przeszkadzać w wykonywaniu zajęć i na dłuższą metę okazuje się męczące.

Laptop do grafiki

Kolejną sprawą jest bateria, bo przecież jeśli oczekujemy mobilności, to także pod względem długości pracy bez zasilacza. Producenci z roku na rok starają się te wyniki poprawiać, przy okazji wprowadzania na rynek nowych modeli. Z tego też względu różnice mogą być bardzo duże, warto z pewnością ten parametr sprawdzić przed zakupem komputera.

Obecnie istnieje duży wybór sprzętów, które spełnią powyższe wymagania. Gdy chodzi o koszty takiego zakupu, to sytuacja oczywiście stale się poprawia, natomiast nie da się ukryć, że za mobilny laptop do grafiki zapłacimy więcej, aniżeli za urządzenie stacjonarne o tych samych parametrach. Jednak kiedy mobilność jest priorytetem, to nie ma się nad czym zastanawiać.

Ocena: 5.0

Komentarze

Kaleron
Im lepsza grafika, tym większą ma szansę się zepsuć. Dlatego układ chłodzenia jest o wiele ważniejszy niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Cieszę się, że ktoś zwrócił na to uwagę. Z takich trudno mierzalnych parametrów proponowałbym także zwracać uwagę na jakość i solidność elementów obudowy. Pływające w rękach plastiki sygnalizują, że po pewnym czasie laptop zacznie się sam rozpadać. Co gorsza - będą to uszkodzenia mechaniczne, które z łatwością posłużą jako pretekst do odmowy gwarancji. Pozrywane gwinty, wyrwane tuleje, popękane elementy obudowy to nie wszystko. Niedostatecznie usztywniona i przenosząca naprężenia płyta główna jest podatna na rozwarstwienie laminatu, co w praktyce przesądza o ekonomicznej nieopłacalności naprawy takiego laptopa. Dlatego jeśli staniesz przed wyborem pomiędzy dwoma modelami o podobnych parametrach, z których jeden nie wiedzieć czemu jest o parę stów droższy od drugiego - nie wahaj się i bierz droższego. Naprawdę warto.
http://kaleron.pl