Najczęściej stosowane języki programowania

Języki programowaniaProgramowanie komputerowe - dziedzina, dla niektórych jakże pasjonująca. Posiada ona również zastosowanie praktyczne. To dzięki programistom powstają przeróżne aplikacje. To dzięki nim możemy obrabiać grafikę, edytować teksty, oglądać, a nawet tworzyć filmy i robić wiele rzeczy.

W celu ułatwienia pisania programów komputerowych, na przestrzeni informatycznych dziejów powstawało wiele języków programowania. Różnią się one prostotą, efektywnością itp. Przyjrzyjmy się jednak zagadnieniu trochę bliżej.

Jeżeli mówimy o językach programowania to warto wspomnieć o Pascalu. Wprawdzie nie jest to język wykorzystywany do pisania dużych produkcji, ale często to od niego zaczyna się nauka programowania. Jest to również język akademicki, przez co czasem uczelnie są krytykowane za archaiczność. Popularnym ostatnio językiem programowania jest Java. A specjaliści zajmujące się tworzeniem w tym języku są generalnie potrzebni. Java jest dosyć prostym do opanowania językiem. Wiele gier i innych aplikacji, do których mamy dostęp za pomocą przeglądarek internetowych powstaje właśnie w języku Java. Język ten ma wiele zalet. A jedną z nich jest fakt, że programy napisane w tym języku mogą być uruchamiane na różnych platformach sprzętowych. Wadą jest stosunkowo niska efektywność tego języka i bezpieczeństwo. Programy w nim napisane nie działają tak szybko, jak te napisane w np. C++. Pozostaje jeszcze kwestia bezpieczeństwa. Programy w Javie są przenoszone na tzw. kod pośredni. Dzięki temu można je uruchamiać na wielu platformach. Tylko pojawia się problem z ich bezpieczeństwem. Cyberprzestępcy łatwiej jest przejąć kontrolę nad takim programem.

Inny popularny język to ważnych zastosowań to język C++. Język dosyć trudny, wymagający niemałej wiedzy, ale jednocześnie efektywny i bezpieczny. Język ten charakteryzuje się przejrzystym kodem i w miarę spójną składnią. A więc jeżeli przeglądamy kod programy to widzimy, że jedno z drugiego wynika. W tym języku tworzy się aplikacje pod systemy operacyjne. I nie ma się czemu dziwić – język ten korzysta z bibliotek systemowych. Co więcej takie biblioteki są również często pisane właśnie w tym języku. Wiele dużych aplikacji w tym gier, programów użytkowych, a nawet systemy operacyjne powstały właśnie w tym języku programowania. Warto się z nim zapoznać.

Inny godny uwagi język programowania to Python. Pod tą jakże straszną nazwą kryje się dosyć wdzięczny program prosty do opanowania, mający wiele gotowych funkcji. Jest on prosty w obsłudze, ale niezbyt wydajny. Choć nie przesadzajmy w drugą stronę. W tym języku napisany został m.in. Blender - dosyć znany darmowy program do tworzenia grafiki trójwymiarowej. Również wiele gier było napisanych za pomocą Pythona.

To tylko niektóre ze znanych języków programowania. Jest ich więcej, jak choćby Perl, Ruby, LISP, SCALA i wiele innych. Każdemu przyszłemu programiście przyjdzie poznanie przynajmniej paru z nich. A któreś trzeba opanować do perfekcji. Programowanie może być przyjemnym zajęciem, Choć niestety również bardzo wymagającym.

Autor: www.programować.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze