Najczęściej zadawane pytania o działalność nierejestrowaną

Działalność nierejestrowanaDziałalność nierejestrowana cieszy się sporą popularnością wśród osób, które chcą bez ryzyka przetestować swój pomysł na biznes. Jest to rozwiązanie, które pozwala początkującym przedsiębiorcom uniknąć opłat i znakomicie sprawdza się jako źródło dodatkowego zarobku. W naszym artykule odpowiemy na 15 najczęstszych pytań na temat działalności nierejestrowanej!

Czym jest działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowana to forma biznesu polegająca na prowadzeniu sprzedaży lub świadczeniu usług bez konieczności zakładania firmy. Nie wymaga wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a głównym warunkiem skorzystania z niej jest przychód nieprzekraczający połowy wynagrodzenia minimalnego.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby prowadzić działalność nierejestrowaną?

Działalność nierejestrowaną można prowadzić pod warunkiem, że:

 • Twoje przychody z działalności w żadnym miesiącu nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia krajowego.
 • Nie prowadziłeś żadnej działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy.
 • Twoja działalność nie wymaga specjalnych zezwoleń, koncesji czy wpisów do rejestru działalności regulowanej.
 • Twoja działalność nie jest zdefiniowana jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy "Prawo przedsiębiorcy".

Jaki jest limit przychodów dla działalności nierejestrowanej w 2023 roku?

Limit przychodów dla działalności nierejestrowanej wynosi 50% minimalnego wynagrodzenia. W tym roku - ze względu na dwukrotne podniesienie stawki minimalnej - wartość ta jest równa:

 • 1745 zł miesięcznie (od 1 stycznia 2023 r.),
 • 1800 zł miesięcznie (od 1 lipca 2023 r.).

Jak zgłosić działalność nierejestrowaną?

Działalność nierejestrowana - jak sama nazwa wskazuje - nie wymaga żadnej ewidencji. Nie musisz jej więc zgłaszać w żadnym urzędzie, a jej prowadzenie możesz rozpocząć w dowolnej chwili. Pamiętaj jednak o kontrolowaniu swoich przychodów, ponieważ w przypadku przekroczenia ich limitu konieczne okaże się zarejestrowanie firmy.

Co musisz zrobić, gdy przekroczysz limit przychodów?

Wystarczy, że w jednym miesiącu Twój przychód z prowadzenia działalności nierejestrowanej przekroczy połowę wynagrodzenia minimalnego, abyś został zobowiązany do rejestracji firmy. Zgodnie z przepisami będziesz miał na to 7 dni. Na szczęście cały proces możesz szybko i wygodnie przeprowadzić przez Internet. Jeśli zdecydujesz się na jednoosobową działalność gospodarczą, wypełnij wniosek CEIDG-1, podając w nim między innymi nazwę swojej firmy, kody PKD, preferowaną formę opodatkowania czy prowadzenia księgowości.

Na jakich zasadach można prowadzić działalność nierejestrowaną?

Choć działalności nierejestrowanej nie trzeba zgłaszać w urzędach, w świetle prawa traktowany jesteś jako przedsiębiorca. Oznacza to, że masz obowiązek:

 • prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży (np. w arkuszu kalkulacyjnym),
 • wystawiać dowody sprzedaży (faktury lub rachunki) na żądanie klienta,
 • rozliczać się z przychodów (wypełniając PIT-36 i odprowadzając podatek),
 • przestrzegać praw konsumenta (np. związanych ze zwrotami i reklamacjami).

Jak prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży dla działalności nierejestrowanej?

Uproszczona ewidencja sprzedaży okaże się niezbędna w celu ustalenia poziomu przychodów, a więc i wysokości podatku dochodowego. Możesz prowadzić ją zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Ważne jest to, aby zawierała:

 • liczbę porządkową,
 • datę i kwotę sprzedaży,
 • narastającą wartość sprzedaży.

Dla zachowania porządku w ewidencji warto umieszczać w niej również opisy sprzedawanych towarów czy informacje o rodzaju transakcji. Pamiętaj, że dobrą praktyką jest regularne uzupełnianie dokumentacji.

Jak wyliczać przychód z działalności nierejestrowanej?

Rozliczanie działalności nierejestrowanej różni się nieco od rozliczania tradycyjnej firmy. Choć w ewidencji uwzględniać będziesz zarówno kwoty otrzymane, jak i należne, nie możesz odliczyć swoich kosztów od przychodu. Takie prawo zyskujesz dopiero podczas wypełniania PIT-u na początku kolejnego roku podatkowego. Pamiętaj również o archiwizowaniu wszystkich faktur i paragonów, aby w razie potrzeby móc udowodnić firmowy charakter poniesionych kosztów.

Co może być kosztem prowadzenia działalności nierejestrowanej?

Koszty prowadzenia działalności nierejestrowanej są właściwie identyczne jak w przypadku tradycyjnych firm. To wszelkie wydatki, jakie ponosisz w celu osiągnięcia przychodu. Powinny być ściśle związane z Twoją aktywnością na rynku. Mogą zaliczać się do nich na przykład:

 • zakup materiałów i usług pozwalających na prowadzenie działalności,
 • koszty pakowania i wysyłki produktów do klientów,
 • udział w szkoleniach lub kursach.

Jakie dowody sprzedaży wystawiać w przypadku działalności nierejestrowanej?

Co do zasady, prowadząc działalność nierejestrowaną, nie musisz wystawiać żadnych dowodów sprzedaży. Obowiązek taki pojawia się dopiero w momencie żądania ze strony klienta. Ma on prawo poprosić o:

 • Rachunek - klient może zażądać go w ciągu 3 miesięcy od daty zakupu, a na jego wystawienie masz 7 dni.
 • Fakturę - klient może zażądać jej w ciągu 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym dostarczyłeś towar lub otrzymałeś zapłatę. Na wystawienie dokumentu masz czas do 15. dnia kolejnego miesiąca (jeśli zgłoszenie klienta wpłynęło w miesiącu sprzedaży) bądź 15 dni od czasu zgłoszenia (jeśli wpłynęło ono później).

Pamiętaj, że zarówno rachunek, jak i faktura powinny zawierać takie informacje jak: numer porządkowy, data wystawienia, dane sprzedawcy oraz nabywcy i należna kwota.

Czy można łączyć działalność nierejestrowaną z pracą na etacie?

Działalność nierejestrowana doskonale sprawdza się jako źródło dodatkowego zarobku, ponieważ możesz łączyć ją z pracą na etacie, umową zlecenie czy umową o dzieło. Przychody z tych aktywności nie sumują się, więc nie przyczyniają się do przekroczenia obowiązującego Cię limitu. Pamiętaj jednak, że działalności nierejestrowanej nie da się łączyć z tradycyjną działalnością gospodarczą.

Czy działalność nierejestrowana jest opodatkowana VAT-em?

Choć działalność nierejestrowana nie jest wyłączona z VAT, większość osób korzysta ze zwolnienia z tego podatku. Ich przychody nie przekraczają bowiem limitu 200 tys. zł. Warto jednak zauważyć, że w niektórych przypadkach opłacanie VAT-u jest konieczne bez względu na osiągany przychód. Mowa między innymi o:

 • sprzedaży np. metali szlachetnych i wyrobów jubilerskich,
 • sprzedaży towarów opodatkowanych akcyzą,
 • sprzedaży nowych środków transportu i części do pojazdów,
 • internetowej sprzedaży kosmetyków, wyrobów elektronicznych, urządzeń elektrycznych itp.,
 • świadczeniu usług prawniczych, jubilerskich czy doradztwa (z wyjątkiem rolniczego),
 • posiadaniu siedziby poza Polską.

W tego typu sytuacjach musisz zarejestrować się jako płatnik VAT, co wymaga od Ciebie uzyskania NIP-u i prowadzenia rejestru sprzedaży oraz zakupów.

Czy w przypadku działalności nierejestrowanej obowiązkowa jest kasa fiskalna?

Większość działalności nierejestrowanych zwolniona jest z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Takie prawo przysługuje bowiem przedsiębiorcom, którzy prowadzą tylko sprzedaż wysyłkową lub których obroty ze sprzedaży stacjonarnej nie przekroczyły limitu 20 tys. zł. Jeśli jednak oferujesz produkty wymagające ewidencji w postaci paragonu, posiadanie kasy fiskalnej okaże się koniecznością.

Jakie są zalety działalności nierejestrowanej?

Kluczowe zalety działalności nierejestrowanej to:

 • brak konieczności opłacania składek ZUS,
 • brak formalności związanych z rejestracją firmy,
 • łatwa ewidencja sprzedaży,
 • bezpieczeństwo testowania pomysłów na biznes.

Jakie są wady działalności nierejestrowanej?

Kluczowe wady działalności nierejestrowanej to:

 • limit przychodów wynoszący połowę wynagrodzenia minimalnego,
 • konieczność samodzielnego prowadzenia działalności,
 • brak możliwości prowadzenia biznesu wymagającego specjalnych zezwoleń,
 • brak ubezpieczenia zdrowotnego i chorobowego z tytułu działalności,
 • trudności w nawiązywaniu współpracy z kontrahentami.

Zacznij prowadzić swoją działalność nierejestrowaną!

Podsumowując, działalność nierejestrowana to wyjątkowo przyjazna forma biznesu, która przypadnie do gustu przede wszystkim początkującym przedsiębiorcom. Jeśli planujesz wejść na rynek z własnymi produktami lub usługami, już dziś zacznij je testować. Zauważ, że prowadząc działalność nierejestrowaną, niczego nie ryzykujesz!

Komentarze