Najlepsze pomysły na aplikacje mobilne

Aplikacje mobilnePatrząc na rozmaite rankingi najpopularniejszych aplikacji mobilnych można zauważyć, że istnieje wiele różnych kategorii i sposobów mierzenia tego sukcesu. Na pewno wskaźnikiem mówiącym wprost o komercyjnym sukcesie danej aplikacji jest ilość pobrań i jest to również informacja najbardziej eksponowana przez wszystkie sklepy z aplikacjami.

Idąc popularnym tokiem rozumowania zakładającym, że dziesiątki milionów innych użytkowników nie mogą się mylić wybierając dane oprogramowanie, większość nowych użytkowników także najchętniej sięga po programy z największą ilością pobrań. Najłatwiej więc ułożyć ranking najpopularniejszych aplikacji właśnie korzystając z takich statystyk.

Dla ułożenia racjonalnego rankingu warto jednak podzielić aplikacje na różne kategorie, w których rywalizują one o użytkowników. Osobno oceniać powinno się gry, inaczej komunikatory czy aplikacje społecznościowe, jeszcze inaczej typowe aplikacje użytkowe, nawigatory itp. Wrzucenie wszystkich programów do jednego worka na pewno nie służy racjonalnemu ocenianiu ich czystej programistycznej wartości. Kwestią równie istotną pozostaje zdefiniowanie kryterium tego, co jest najlepsze? Dla jednych oceniających będzie to najwyższa funkcjonalność, czyli przydatność aplikacji i jej niezawodność we wszystkich warunkach czy łatwość obsługi. Dla innych najlepszym pomysłem na aplikację jest sama koncepcja - nie zaś wykonanie. Dopracować kod programu na systemy mobilne można przez kolejne miesiące z pomocą nowych inżynierów czy programistów, ale pomysł można mieć od początku złoty i wart wiele milionów. Dlatego w ocenie wielu osób najlepsze aplikacje to te, które właścicielom czy inwestorom przynoszą największe zyski i korzyści ekonomiczne.

Najważniejsze współczesne programy

Wiele aplikacji to po prostu mobilne wersje popularnych stron internetowych. Wchodzenie na takie portale jak YouTube, Facebook czy nawet Filmweb każdorazowo za pomocą przeglądarki internetowej w telefonie czy smartfonie byłoby po prostu bardzo niefunkcjonalne. Dlatego takie aplikacje napisane dla użytkowników najpopularniejszych systemów jak iOs, Android czy Windows Mobile, niemal z miejsca pobierane są przez miliony użytkowników. takie firmy oczywiście oprogramowanie udostępniają i rozwijają nie pobierając żadnych opłat od użytkowników, ponieważ zarabiają na samej ich aktywności i obecności w serwisie.

Nieco inaczej działają aplikacje użytkowe, takie jak programy nawigacyjne chociażby. Tutaj obok aplikacji darmowych, działających całkiem sprawnie, funkcjonuje jeszcze całkiem poważny biznes komercyjny, który stara się zarabiać nawet na licencjach dla użytkowników urządzeń mobilnych. Doskonałym przykładem są również gry, jak chociażby Angry Birds. Idealnie sprawdza się tutaj model zarabiania na nieinwazyjnych reklamach wyświetlanych w darmowych wersjach tej kultowej już gry. Dodatkowo programiści sezonowo przygotowują nowe wersje gry, udostępniane już płatnie, a więc stworzone z myślą o najwierniejszych fanach serii. Jak się jednak okazuje, liczba pasjonatów gier i aplikacji mobilnych z powodzeniem przekracza dziesiątki milionów w krótkiej perspektywie czasu.

Autor: www.nowybiznes.pl.

Komentarze