Najlepsze telewizory z Dolby Vision

Telewizor Dolby VisionTrudno sobie dziś wyobrazić wysokiej klasy telewizor pozbawiony technologii HDR. Pomiędzy poszczególnymi formatami HDR są jednak zauważalne różnice. Telewizory z HDR Dolby Vision to nie tylko najwyższa jakość obrazu, lecz także łatwo dostępne treści. Standard Dolby Vision obsługują m.in. telewizory Sony HDR Full Array LED.

Co daje HDR w telewizorze?

Zalety telewizorów 4K są oczywiste dla większości ludzi. Rozdzielczość 4-krotnie wyższa niż Full HD przekłada się na bardziej szczegółowy obraz, co pozwala komfortowo oglądać treści z mniejszej odległości, a przy większym ekranie daje doświadczenie bliższe kinowemu. Dopiero w połączeniu z trybem HDR telewizor 4K oferuje jednak jakość, która naprawdę robi wrażenie.

HDR (High Dynamic Range) to szeroki zakres tonalny, który zapewnia jasność obrazu zbliżoną do widzianej przez ludzkie oko. Dzięki tej technologii obraz jest jaśniejszy i bardziej szczegółowy, a także ma szerszą paletę barw i większą płynność. Wszystko to sprawia, że wyświetlane treści są bardziej realistyczne, a przy tym mniej męczące dla oczu.

Sama informacja, że telewizor wyposażony jest w tryb HDR to jednak nie wszystko. Ważny jest też konkretny standard HDR, czyli inaczej format zapisu plików. Każdy odbiornik HDR obsługuje standard HDR10, lecz najwyższą jakość obrazu dają nowsze formaty, takie jak HDR10+, a zwłaszcza Dolby Vision. Telewizory z tym drugim standardem to także większa dostępność treści HDR.

Telewizory z Dolby Vision - dlaczego są lepsze niż inne modele HDR?

Najpopularniejszy obecnie standard to HDR10. Jego główną zaletą jest otwarty format, co sprawia, że nadawcy i producenci telewizorów nie potrzebują dodatkowych licencji. HDR10 ma jednak gorsze parametry niż nowsze standardy. Obsługuje jasność maksymalną do 1 000 nitów, a także tak zwane statyczne metadane, co oznacza, że poziomy jasności są ustawiane na całość wideo (np. filmu lub gry).

Telewizory z Dolby Vision oznaczają standard HDR, który pozwala obsługiwać maksymalną jasność aż 10 000 nitów. Największym plusem tego formatu są jednak dynamiczne metadane. Umożliwiają one sterowanie jasnością każdej ze scen z osobna, co sprawia, że obraz oglądany przez widza bliższy jest zamierzeniom twórców. Właśnie dlatego technologia Dolby Vision to standard obrazu wykorzystywany w najlepszych kinach na świecie.

Dynamiczne metadane wykorzystuje również format HDR10+. Oferuje niższą jasność maksymalną (4 000 nitów), jednak nie ma to większego znaczenia, gdyż i tak większość telewizorów nie osiąga na razie tej wartości. Zdecydowaną przewagą telewizorów z Dolby Vision jest natomiast większa dostępność treści niż w przypadku HDR10+.

Treści w formacie Dolby Vision są dostępne na wielu płytach UHD Blu-ray, a także na większości platform streamingowych, w tym na Netflixie. Postawił na nie również producent konsoli Xbox One. Playstation 4 obsługuje jedynie HDR10, jednak 5. odsłona konsoli najprawdopodobniej będzie również wspierać Dolby Vision. W standardzie HDR10+ treści jest znacznie mniej (m.in. jedynie wybrane tytułu UHD Blu-ray czy materiały Amazon Video Prime).

Telewizory Sony HDR z obsługą Dolby Vision

Poszczególni producenci najnowszych telewizorów również skłaniają się albo ku HDR10+, albo ku Dolby Vision. Na ten drugi standard stawia między innymi Sony. Telewizory z Dolby Vision tej firmy dostępne są na przykład w ofercie sklepu Sony Centre (sprawdź: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=telewizory_led).

Co ciekawe, ten format HDR obsługują nie tylko najdroższe, topowe modele. Ceny telewizorów Sony Dolby Vision HDR zaczynają się już od niecałych 4 tysięcy złotych. Przykładowe odbiorniki wyposażone w tę technologię to choćby modele serii XF9005 i XG9505, dostępne w rozmiarach 55, 64 i 75 cali. Warto też wspomnieć, że telewizory Sony HDR Dolby Vision posiadają też matrycę o podświetleniu Full Array LED.

Przewaga Full Array LED nad Edge LED

Trzecim kluczowym elementem odpowiedzialnym za wysoką jakość obrazu w telewizorze - obok rozdzielczości i technologii HDR - jest technologia podświetlenia matrycy. Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest obecnie OLED, czyli Organic LED. Telewizory OLED dają najwyższy kontrast kolorów, w tym najgłębszą czerń, a także niemal nie zniekształcają kolorów, gdy ogląda się treści pod kątem.

Technologia OLED jest jednak ciągle dopracowywana i na razie jest zdecydowanie droższa niż alternatywne rozwiązania. Większość dobrej klasy telewizorów to ciągle odbiorniki LED. Warto jednak wiedzieć, że ten rodzaj podświetlenia matrycy występuje w dwóch wariantach: Edge LED i Direct LED - inaczej Full Array LED.

W tym pierwszym, najczęściej spotykanym rozwiązaniu diody rozmieszczone są przy krawędzi ekranu. Telewizory Edge LED są dzięki temu cieńsze i tańsze niż modele Full Array LED. Minusem jest jednak mniej równomierne podświetlenie matrycy.

W telewizorach Full Array LED diody umieszczone są za matrycą, tworząc kilkaset stref, które odpowiadają za podświetlanie poszczególnych fragmentów ekranu. Poprawia to kontrast i odwzorowanie kolorów, które są zauważalnie lepsze, niż w przypadku modeli Edge LED.

Komentarze