Najpopularniejsze rodzaje kont hostingowych i serwerów

Cloud computingNa rynku znaleźć można wiele rozwiązań, które pozwalają na umieszczanie w sieci stron internetowych, plików, poczty elektronicznej.oraz innych danych. Firmy świadczące usługi hostingu starają się dostosować swoją ofertę do wymagań klienta każdego typu. W większości dostawcy posiadają podobne pakiety, które różnią się przede wszystkim warunkami technicznymi oraz ceną. Przed wybraniem konkretnej usługi warto więc ustalić, który rodzaj hostingu jest najlepszym wyjściem.

Hosting współdzielony

Najczęściej stosowanym, a także najtańszym typem konta hostingowego jest usługa współdzielona. Dostawca określa zarówno pojemność udostępnianego miejsca na dysku serwera, jak i ilość danych przesyłanych w danym okresie czasu na tej przestrzeni. Wiele firm jest w stanie zapewnić klientowi dostęp do oprogramowania serwera, a także umożliwia generowanie własnych baz danych. Na uwagę zasługują również aplikacje zautomatyzowane, dzięki którym można łatwo tworzyć strony oraz umieszczać pliki na hostingu. Usługa współdzielona wystarczająco sprawdza się w sytuacji, gdy nie jest wymagana duża przestrzeń dyskowa. Taki hosting wystarcza do umieszczenia nawet kilku witryn internetowych o umiarkowanym ruchu.

Hosting reseller

Usługa hostingowa typu reseller również polega na wydzieleniu przez dostawcę określonej przestrzeni klientom, a następnie korzystaniu z niej zgodnie z ustalonymi zasadami. Podstawową różnicą jest możliwość odsprzedaży części wyznaczonego miejsca innemu użytkownikowi. Hosting reseller wyposażony jest we własny panel zarządzania. Poza funkcjonalnościami standardowymi, oferuje on możliwość indywidualnego wydzielania hostingu. Dostawca usługi reseller może oczywiście do pewnego stopnia zarządzać kontami swoich użytkowników.

Hosting w chmurze

Serwery w chmurze spotykane są coraz częściej. Hosting tego typu opiera się na wykorzystaniu chmury obliczeniowej, czyli wirtualnej przestrzeni dyskowej. Serwery w chmurze są bardzo elastyczne i mniej zawodne. Firmy oferujące takie usługi, dostosowują swoje pakiety do wymagań potencjalnych klientów i są w stanie optymalnie spełnić wiele potrzeb hostingowych. Technologia chmurowe powszechnie wykorzystywana jest przede wszystkim przez duże przedsiębiorstwa i korporacje, jednak automatyzacja staje się standardem także w branży e-commerce.

Serwer dedykowany

Dedykowany serwer to fizyczne urządzenie, a nie konto wydzielone na współdzielonym serwerze. Jego przechowywaniem oraz utrzymywaniem zwykle zajmuje się usługodawca, jednak udostępniany jest wyłącznie pojedynczemu klientowi. Serwer dedykowany daje praktycznie nieograniczone możliwości dysponowania i zarządzania zasobami. Użytkownik może we własnym zakresie udostępniać przestrzeń dyskową innym użytkownikom oraz instalować na niej dowolne oprogramowanie, a także przechowywać w ten sposób strony internetowe, aplikacje czy pocztę elektroniczną. Serwery dedykowane posiadają zwykle bardzo dużą przestrzeń dyskową oraz optymalny transfer danych, a także inne parametry na wysokim poziomie.

O porady eksperta zapytaj Hostinghouse.pl.

Komentarze