Nowoczesne technologie druku atramentowego

Druk atramentowyDruk atramentowy w ostatnich latach rozwijał się zasadniczo w dwóch kierunkach. Po pierwsze producenci dążyli do rozwoju technologii przyspieszających tempo drukowania w przypadku drukarek atramentowych. Po drugie, powstały serie drukarek fotograficznych zapewniających znakomitą jakość wydruku.

Wśród rozmaitych technologii stosowanych przez producentów drukarek kilka zasługuje na szczególną uwagę. Jako przykład można wskazać na technologię GelJet, technologię PageWide, rozwiązanie polegające na stosowaniu głowic piezoelektrycznych, system stałego zasilania atramentem.

Technologia GelJet - atramenty żelowy

Technologia GelJet została wprowadzona na rynek w 2005 r. przez firmę Ricoh. Wspomniane technologiczne rozwiązanie łączy technologię druku atramentowego z drukiem elektrosublimacyjnych. Technologia atramentu żelowego była na przestrzeni ostatnich lat rozwijana. Obecnie wielofunkcyjne urządzenia i drukarki monochromatyczne tej marki, które wchodzą na rynek korzystają z technologii GelJet czwartej generacji. Żelowe tusze do drukarek mają postać szybkoschnącego żelu pigmentowego, który nie przenika przez papier. Żel znajdujący się w komorze przylegającej do dyszy zostaje poddany oddziaływaniu zmiennego pola elektrycznego o wysokiej częstotliwości, przez co staje się bardziej płynny, mniej lepki. Żel aplikowany na kartkę papieru przez 384 dysze głowicy szybko schnie tworząc wyrazisty druk lub żywy obraz odporny na działanie wilgoci.

System stałego zasilania tuszem dla biur

Technologia druku atramentowego polegająca na możliwości stałego dolewania do pojemników z tuszem atramentu z buteleczek została opatentowana po raz pierwszy przez markę Epson. Atrament jest podawany wprost do głowicy drukującej ze zbiorników z tuszem. Pojemniki z tuszami są umieszczone na zewnątrz urządzenia. Nie ma konieczności wymiany wszystkich kartridży. Takie rozwiązanie spowodowało znaczne obniżenie kosztów eksploatacji urządzenia. Dlatego też Epson postanowiła zastosować tę technologię w urządzeniach profesjonalnych, projektowanych z myślą o korporacjach i dużych grupach roboczych. Rozwiązanie ITS stosowane w urządzeniach profesjonalnych zostało nazwane jako technologia RIPS. Pozwala ona na wydrukowanie nawet do 75.000 stron w formacie A4 na jednym zestawie buteleczek z tuszem.

Technologia głowic piezoelektrycznych

Piezoelektryczna technologia druku została wprowadzona na rynek przez firmę Epson w 2007 r. Obecnie najnowsza generacja głowic piezoelektrycznych nosi nazwę PrecisionCore. Ich główną cechą charakterystyczną jest możliwość zmiany struktury i wielkości kropli w czasie pracy. Poprzez takie rozwiązanie Epson uzyskał po pierwsze zwiększenie wydajności druku, a po drugie - poprawę jakości druku. Dodatkowo, piezoelektryczna technologia druku umożliwia uzyskanie szerokiej gamy kolorów. Głowice piezoelektryczne są kompatybilne z różnymi rodzajami atramentu, w tym:

  • tuszami wodnymi
  • tuszami utwardzanymi promieniowaniem UV
  • fluorescencyjnymi tuszami do drukarek
  • żywicznymi tuszami
  • solwentowymi tuszami do drukarek

Zakres wielkości kropli wynosi od 1,5 do 32,5 pikolitrów.

Technologia Page Wide

Na zakończenie przedstawiamy technologię Page Wide, która została wprowadzona na rynek przez HP w 2006 r. Istotą tej technologii jest możliwość drukowania na całej szerokości strony. Mechanizm drukowania został wyposażony w nieruchomą głowicę dostosowaną do szerokości przesuwającej się pod nią kartki, tak jak w laserowych drukarkach LED. W klasycznej drukarce atramentowej występuje listwa z głowicami atramentowym przemieszczająca się w jedną i drugą stronę. Druga generacja technologii Page Wide wprowadzona na rynek w 2013 r. znalazła zastosowanie m.in. w drukarkach serii X HP OfficeJet. Technologia Page Wide współpracuje z termiczną technologią druku. Trzecia generacja została nazwana Page Wide XL i znajduje zastosowanie w wielkoformatowych drukarkach o wysokiej wydajności pracy.

Autor: www.inkhouse.pl.

Komentarze