Oprogramowanie na zamówienie czy pisanie samemu, wewnątrz firmy, zalety i wady?

Oprogramowanie na zamówienieOprogramowanie pisane na zamówienie to coraz częstsza oferta profesjonalnych firm informatycznych, a czy warto z niej skorzystać? Czy nie lepszą opcją okaże się pisanie wewnątrz firmy przez zatrudnionych informatyków? Sprawdzamy wady i zalety obydwu rozwiązań.


Oprogramowanie na zamówienie - dlaczego warto?

Tworzenie oprogramowania na zamówienie to jedna z coraz chętniej wybieranych opcji, to szansa na dużo lepsze dopasowanie programu do indywidualnych potrzeb firmy (niż w przypadku gotowych aplikacji), a także znaczna oszczędność pieniędzy i czasu (w porównaniu z samodzielnym pisaniem). Poza tym oprogramowanie na zamówienie to skomplikowany proces, dlatego najlepiej zlecić go doświadczonej firmie, która napisze profesjonalny program, dopasowując go do wymagań klienta i potrzeb działalności. Cały proces zwykle składa się z kilku elementów - najpierw trzeba zaplanować użyteczne i wykonalne rozwiązanie, a następnie je wdrożyć i przetestować. Jak łatwo się domyśleć, nie wystarczy do tego więc jeden specjalista, a co najmniej kilku doświadczonych informatyków, których zatrudnienie w firmie może okazać się dość kosztowne. Są to pożądane zawody, które się cenią, dlatego dużo tańszą opcją okaże się zlecenie wykonania oprogramowania firmie zewnętrznej.

Profesjonalne firmy informatyczne zajmują się projektowaniem systemów IT, ich wdrażaniem i testowaniem, są więc w stanie w stosunkowo szybkim czasie wykonać dla nas oprogramowanie "szyte na miarę", a również przeszkolić nas z jego obsługi. Jest to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale właśnie czasu, który w przypadku samodzielnego pisania wewnątrz firmy mógłby się znacznie wydłużyć. Profesjonalna firma informatyczna zawsze wywiąże się z określonego terminu.

A jakie są inne zalety oprogramowania na zamówienie? Co dodatkowo przemawia za wyborem tego rozwiązania? Jeśli powierzysz tworzenie oprogramowania firmie zewnętrznej, często możesz liczyć na profesjonalne wsparcie również po zakończonej pracy. Dobre firmy informatyczne przeszkolą pracowników z obsługi programów, a także pomogą w razie jakichkolwiek awarii. Często w ofercie takich firm można znaleźć również administrowanie systemami IT i pełną opiekę nad stworzonym oprogramowaniem.

Jakie są wady tworzenia oprogramowania na zamówienie?

Czy zatem tworzenie oprogramowania na zamówienie ma jakieś wady? Szczerze mówiąc trudno je znaleźć… Jedyną, może wydawać się fakt, że firmy informatyczne pracują w swojej siedzibie lub zdalnie, nie masz ich więc "zawsze pod ręką". Jednak nie do końca można się z tym zgodzić, ponieważ tacy specjaliści najczęściej są stale pod telefonem, więc bez problemu można uzgodnić z nimi każdy najmniejszy szczegół. Ponadto niektóre profesjonalne firmy informatyczne oferują outsourcing pracowniczy, w ramach którego eksperci dołączają do zespołu klienta na czas realizacji projektu. To rozwiązanie pomaga również na lepsze poznanie specyfiki firmy i dopracowanie oprogramowania do jej potrzeb.

Komentarze