Po co i jak uczyć się programować?

ProgramowanieNauka pisania programów komputerowych to dziś jedna z najbardziej poszukiwanych umiejętności na rynku pracy. Wielu z was zaczyna zadawać sobie pytanie o to, w jaki sposób rozpocząć uczenie się programowania. Aby zrozumieć wagę tego przedsięwzięcia należy dokładnie zapoznać się z tym, co najważniejsze w tej dziedzinie wiedzy.

Zapewne czytasz ten artykuł na jednym z następujących urządzeń elektronicznych - komputerze, tablecie lub telefonie. Oznacza to, że każde z nich pracuje w jakimś systemie komputerowym, jak również korzysta z wielu dedykowanych programów. Każdy z nich musiał zostać przez kogoś napisany.

Co więcej, rośnie liczba urządzeń korzystających z programów, które zostały specjalnie napisane do ich obsługi. Wyświetlacz w pociągu lub metrze, komputer samochodu, inteligentne lodówki, pralki lub inne sprzęty gospodarstwa domowego również coraz częściej korzystają z programów. Wzrastająca liczba takich urządzeń oznacza, że rośnie również zapotrzebowanie na ludzi, którzy są dobrzy w pisaniu programów dedykowanych temu celowi. Jeśli nauczysz się programowania, możesz zapewnić sobie zawód z przyszłością.

Nauka programowania - od czego zacząć?

Jesteś przekonany do tego, by spróbować swych sił w programowaniu? Zapewne tak, więc pora przejść do następnego kroku. Wybór odpowiedniego języka programowania nie będzie łatwy, rozejrzyj się zawsze uważnie przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Języków programowania jest wiele, niektóre są do siebie podobne, inne różnią się między sobą dość zasadniczo. Niektóre z nich używane są jedynie w pewnych niszach, więc nie są dobrym wyborem dla osoby dopiero rozpoczynającej swoją przygodę z pisaniem kodu.

Najlepiej rozpocząć naukę od języków, które są najbardziej popularne obecnie. Pamiętaj jednak o tym, że jest to bardzo dynamiczna sytuacja, więc język powszechnie używany dziś może w ciągu dwóch lub trzech lat przestać być używany. Decydując się na zostanie programistą pamiętaj o tym, że co jakiś czas będziesz musiał uczyć się nowego języka od podstaw. Nie przejmuj się jednak - każdy kolejny poznany język programowania będzie łatwiejszy do nauki.

Jaki język programowania wybrać?

Zatem jaki język wart jest poznania z punktu widzenia jego przydatności dla potencjalnych pracodawców? Najlepszą drogą do zyskania wartościowych wskazówek jest uważne przejrzenie ogłoszeń o pracę. Dowiesz się z nich, jakie dziś języki są popularne i poszukiwane przez pracodawców. Co więcej, poznasz również i inne wymogi stawiane przez osoby szukające pracowników, co pozwoli na optymalizację procesu nauki. Wiele firm poszukuje programistów znających więcej niż jedno środowisko programowania, więc również zyskasz wskazówki co do dalszej drogi w zdobywaniu użytecznej wiedzy na ten temat.

Programowanie jako hobby

Nauka programowania wcale nie musi być skierowana jedynie na osiąganie celów zawodowych. W dzisiejszym świecie może to być również rozrywka, traktowana jako pewnego rodzaju hobby. Posiadanie choćby podstawowej wiedzy o tym, w jaki sposób zmienić szablon własnej strony domowej pozwoli na to, by w lepszy sposób zaprezentować siebie w sieci.

Programowanie może być traktowane jako coś w rodzaju majsterkowania. Poznanie odpowiednich narzędzi i technologii będzie nowoczesnym odpowiednikiem przydomowego warsztatu, w którym możesz zrealizować swoje pasje w czasie wolnym od pracy zawodowej.

Autor: www.kodilla.com.

Komentarze