Produkcja i projektowanie produktu na zamówienie - Montaż kontraktowy elektroniki w praktyce

Montaż elektronikiProdukcja sprzętu elektronicznego obejmuje szereg czynności, począwszy od projektu, skończywszy na wypuszczeniu produktu na rynek. Firmy szukające oszczędności zlecają część prac firmom zewnętrznym. Bardzo poszukiwaną usługą jest montaż kontraktowy elektroniki.


Branża elektroniczna nigdy nie przestaje się rozwijać

Żyjemy w czasach dynamicznej rewolucji elektronicznej i w obecnej chwili nie ma branży, która rozwijałaby się szybciej. Nie bez powodu mówi się, że sprzęt staje się przestarzały z chwilą, z którą opuszcza sklep. To, co jeszcze wczoraj wydawało się produktem zaawansowanym technologicznie, dziś jest już tylko kolejnym eksponatem muzealnym. Miejsce wyprodukowanych zaledwie kilka lat temu telewizorów, telefonów czy pralek zajęły nowe, lepsze sprzęty. Ciągle wprowadzane innowacje sprawiają, że na sprzęty sprzed kilku lat nie chcemy patrzeć. Właśnie dlatego producenci sprzętu elektronicznego coraz częściej rezygnują z posiadania własnej linii produkcyjnej i zlecają całość lub część prac firmom zewnętrznym. Montaż kontraktowy elektroniki, oferowany przez firmy specjalizujące się w dostarczaniu takich usług to najlepsze rozwiązanie, jeśli w grę wchodzi produkcja krótkich serii sprzętów. W takiej sytuacji utrzymywanie własnej linii produkcyjnej jest nieopłacalne.

Zobacz: Jak szybko zbudować swój produkt wykorzystując montaż kontraktowy?

Na czym polega montaż kontraktowy elektroniki

Montaż kontraktowy elektroniki jest wyspecjalizowaną usługą oferowaną branżom, w których używa się sprzętu elektronicznego. Wbrew pozorom nie chodzi tu tylko (a nawet rzadko chodzi) o producentów sprzętu RTV i AGD, z usługi montażu kontraktowego elektroniki często korzystają branże medyczna, motoryzacyjna i budowlana. Pozornie związane z zupełnie innymi sektorami przemysłu i usług, tak naprawdę w dużej mierze korzystają z urządzeń elektronicznych.

Firmy trudniące się montażem kontraktowym elektroniki dysponują wyspecjalizowanymi taśmami produkcyjnymi i, co najważniejsze, mogą je w krótkim czasie dostosować do potrzeb aktualnego klienta. Zatrudniają też wysoko wykwalifikowany personel z dużym doświadczeniem w montażu elektroniki. Klient ma możliwość wyboru technologii, w jakiej będzie dokonany montaż: THT, SMT lub SMD. Ten ostatni uważany jest za najbardziej zaawansowany technologicznie. W nim to wykorzystuje się niewiarygodne wręcz możliwości miniaturyzacji. Przy tym warto zauważyć, że zminiaturyzowane urządzenia nierzadko dysponują większą liczbą funkcji, niż produkowane kilka lat temu analogiczne urządzenia o większych rozmiarach.

Montaż elektroniki

Dlaczego warto zlecać montaż kontraktowy elektroniki firmom zewnętrznym

Firmy trudniące się produkcją urządzeń elektronicznych decydują się zlecać montaż podzespołów firmom zewnętrznym, widząc w tym wyraźnie korzyści finansowe. Celują w tym zwłaszcza firmy małego i średniego szczebla, które w braku konieczności utrzymywania własnej linii produkcyjnej i zatrudniania fachowców zdolnych ją obsłużyć, widzą wyraźny sposób na redukcję kosztów i poprawę wyniku finansowego. Taka polityka sprawdza się zwłaszcza przy produkcjach krótkoseryjnych, gdzie samo przeprofilowanie linii produkcyjnej i dostosowanie jej do wymogów nowego produktu znacząco podniosłoby koszty jego wyprodukowania, co odbiłoby się na finalnej cenie produktu. Tymczasem branża elektroniczna konkuruje na rynku nie tylko jakością produktów, ale także ich ceną. Niebagatelne znaczenie ma fakt, że firmy oferujące takie usługi (w Polsce zamel.com) potrafią dokładnie dopasować się do potrzeb klienta, począwszy przez etap projektu, aż po końcowy produkt, jaki zejdzie z taśmy montażowej.

Ocena: 5.0

Komentarze