Programiści - zarobki, zlecenia

ProgramistaNa przestrzeni ostatnich lat informatyka, a konkretnie związane z nią technologie należą do najszybciej rozwijających się dziedzin. Na szczególną uwagę zasługuje programowanie, bardziej zaawansowane i pozwalające na realizację wielu projektów dotyczących programów komputerowych oraz szczegółowej analizy.

Nowocześnie programiści są specjalistami, którzy niezmiennie dążą do perfekcji. HackerRank - światowej sławy rekruter stworzył ranking najlepszych na świecie programistów. Sprawdźmy, w jakim kraju znajdziemy niekwestionowanych liderów i czy Polska znajduje się w czołówce.

Badania potwierdzające zdolności - HackerRank

HackerRank to firma, której głównym zadaniem jest rekrutacja programistów uznawanych za najlepszych na świecie. Świadczy ona swoje usługi firmom, poszukując dla nich programistów o wąskiej specjalności. W związku ze swoją działalnością HackerRank cyklicznie ogłasza konkursy i zadania, w których zgłaszający się mają za zadanie rozwiązanie problemów oraz licznych zadań dotyczących meandrów programowania. W ostatnich badaniach wzięło udział blisko 1, 5 miliona programistów z całego świata. To pozwoliło na precyzyjne dokonanie analizy specjalizacji, kombinacji, zakresu wiedzy oraz szybkości działania i prawidłowości podejmowanych decyzji. Tego rodzaju badanie to także okazja do przeprowadzenia rekrutacji direct search, która pozwala na skojarzenie najlepszego specjalisty z odpowiednim pracodawcą.

Najlepsi programiści na świecie

Swego rodzaju zaskoczeniem może być fakt, że na liście najlepszych programistów próżno szukać Stanów Zjednoczonych, które zazwyczaj były utożsamiane z pionierami w tej dziedzinie. Pierwsza trójka to Chiny, Rosja i Polska.

Warto zauważyć, że Chińczycy są biegli w zadaniach dotyczących programowania funkcyjnego, struktury danych i matematyki. Rosjanie - którzy zostali pokonani o przysłowiowy włos - są specjalistami algorytmów, doskonale radzą sobie z językiem programowania C++, i dość dobrze w funkcjonalnym programowaniu. Natomiast nasi rodacy są wyśmienici w języku programowania Java, bardzo dobrze poruszają się po świecie algorytmów oraz języku programowania Python. Użytkownicy z tego kraju najlepiej radzili sobie z zadaniami dotyczącymi struktury danych, matematyki i programowania funkcyjnego.

Kod źródłowy w języku Java

Przykładowy kod źródłowy w języku Java

Zlecenia programistów

Chcąc oddać w pełni zakres badań, warto spojrzeć, jak wygląda ich wynik w odniesieniu do popularności konkretnych zadań. HackerRank przygotował dla specjalistów aż 15 różnych dziedzin. Programiści najchętniej podejmowali się zadań związanych z algorytmami - tutaj zainteresowanie wynosiło 39,9% i trzeba przyznać, że to zdecydowanie najbardziej popularna dziedzina. Po długiej przerwie, na drugim miejscu z wynikiem 9,3% znalazł się język programowania Java, a na trzecim Data Structures, po który sięgało 9,1% biorących udział w zadaniach. Najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się zadania z zakresu Security - tylko 0,9%, co może wzbudzać pewne zdziwienie.

Kobiety w świecie programistów

Mogłoby się wydawać, że kobiety Europy Zachodniej świetnie poruszają się po przestrzeni programowania i technologii informatycznych. Tymczasem badanie pokazało, że tylko Włochy znajdują się w pierwszej dziesiątce. Na kluczowych trzech miejscach pod kątem developerów znalazły się kobiety z Indii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz z Rumunii. Odnosząc się do liderów, Polska znalazła się na 24 miejscu, wyprzedzając takie kraje jak na przykład Szwajcarię, Holandię, Niemcy czy Rosję. Najmniej kobiet programistów pracuje w Czechach, Dani oraz Chile. Konkludując - technologie informatyczne nie są tak popularne wśród mieszkanek Europy Zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych.

HackerRank podczas swoich badań dołożył wszelkich starań, by przyszła rekrutacja IT miała wyłącznie profesjonalny wydźwięk, w którym w kluczowe są umiejętności i najwyższe, specjalistyczne kompetencje. Takie podejście do tematu sprawia, że ekskluzywne poszukiwanie najlepszego programisty poprzez direct search jest oparte wyłącznie na rzetelności, a także wskazuje potencjalne miejsce poszukiwań. W badaniach HackerRank aż 17% biorących udział użytkowników stanowiły kobiety. Panie chętnie podejmowały się zadań związanych z językiem Java, a najmniej interesowały się dziedziną Security oraz artificial intelligence ( tzw. sztuczna inteligencja).
Dopełnieniem tych danych jest oczywiście wskazanie, w których krajach można znaleźć najlepsze panie programistki. W tym rankingu prowadzi Rosja, tuż za nią znajdują się Włochy, a na trzecim miejscu Polska. Łącząc te dane, śmiało można stwierdzić, że kobiety przełamują stereotypy, jakoby programowanie było zawodem zarezerwowanym dla mężczyzn.

Rekrutacja IT a badania

Firmy poszukujące wyspecjalizowanych programistów często sięgają po rekrutację direct search pozwalającej na dotarcie do najlepszego eksperta w konkretnej dziedzinie. Tego rodzaju analizy oparte o praktyczne badanie umiejętności jest swego rodzaju wskazaniem konkretnego zakresu poszukiwań. Co więcej, tak podkreślany odsetek kobiet, które w wielu kwestiach stawały się najlepszymi ekspertami, sprawia, że rekrutacja programistów przybiera nowoczesne formy, które rzeczywiście skupiają się wyłącznie na walorach wiedzy.

Źródła:

  • https://blog.hackerrank.com/which-country-would-win-in-the-programming-olympics/

Komentarze