Programy do tworzenia stron internetowych

Narzędzia do tworzenia stron WWWAktualnie w sieci internetowej mamy na wyciągnięcie ręki masę różnych programów do tworzenia stron WWW.

Każde z nich posiadają różnorakie funkcje i opcje. Jedne z nich funkcjonują w trybie WYSIWYG - użytkownik w trakcie pracy jednocześnie widzi na ekranie przybliżony efekt końcowy, inne zaś generują strony internetowe czy komponenty stron w formacie FLASH.

Są też takie programy, które specjalizują się w tworzeniu galerii internetowych czy tylko menu, lub też takie pracujące w środowisku PHP.

Adobe Systems

Jeśli potrzebujemy profesjonalnych i zaawansowanych rozwiązań to godne uwagi są aplikacje Adobe Systems, które należą do czołowych w swojej kategorii, jednak są to oczywiście rozwiązania płatne i dość drogie. Wśród tych programów warto zwrócić uwagę na: Adobe Contribute, Adobe Dreamweaver, narzędzie do tworzenia zaawansowanych aplikacji oraz całych witryn internetowych, oraz Adobe Flash Biulder, pozwalający na tworzenie aplikacji bazujących na technologiach Adobe Flash, są rozwiązaniami bardzo popularnymi oraz docenianymi przez użytkowników na całym świecie. Programy te są też czasem dostępne pod licencją testową, zezwalającą na użytkowanie wersji przez próbny, ustalony przez producenta, krótki czas.

Programy darmowe

Na szczęście dla wielu zwykłych użytkowników i amatorów stron www istnieją darmowe programy do tworzenia stron www, z których na pewno warto wymienić między innymi całkowicie bezpłatne środowisko IDE, jakim jest program HateML PRO za pomocą którego łatwiej stworzymy nasze strony internetowe pracując w składni PHP, (X)HTML, XML, CSS, Java , SQL czy VBScript). Program oferuje ciekawe opcje, między innymi weryfikację i podświetlanie składni, podpowiedzi oraz biblioteki kodów XHTML, CSS, PHP i SQL.

Użytkownikom szukającym programów pracujących w trybie WYSIWYG można śmiało polecić najpopularniejszy program Nvu który jest alternatywą dla płatnych programów tego typu.

Dla webmasterów pracujących w środowisku programistycznym PHP oczekujących również wsparcia dla HTML, CSS i JavaScript, dobrym wyborem będzie aplikacja phpDesigner udostępniana za darmo w wersji próbnej. Posiada wiele rozbudowanych opcji przydanych początkującym i zaawansowanym twórcą stron www. Kolejnym tego typu programem wartym wymienienia jest PhpStorm - środowisko programistyczne stworzone specjalnie do pracy z aplikacjami PHP.

Wartym uwagi jest także popularny i darmowy program Aptana Studio to aplikacja będącą alternatywą dla komercyjnych pakietów. Aptana jest środowiskiem IDE służącym do tworzenia stron internetowych (HTML, CSS, XML), w których nacisk położony jest na technologię AJAX/Java Script. Program został napisany w Javie dzięki czemu jest bardzo elastyczny i można go uruchomić na różnych platformach systemowych Posiada takie funkcje jak podświetlanie składni, weryfikacja błędów, auto uzupełnianie kodu.

Oczywiście na rynku są jeszcze inne aplikacje, ale wszystko zależy od tego czego oczekujemy od oprogramowania, możemy pobrać np. ze strony pliki.pl kilka różnych programów nawet w wersjach próbnych by przekonać się czego potrzebujemy i czy nam to konkretne rozwiązanie odpowiada.

Komentarze