Programy shareware

ShareWareProgramy shareware.

Czy stojąc w kolejce po bilet do kina, zawsze jesteś pewien, że warto iść na ten film i że obejrzysz go do końca? Czy też raczej byłoby milej, gdybyś mógł zapłacić dopiero po obejrzeniu filmu?

Właśnie w ten drugi sposób są oferowane programy rozprowadzane jako tzw. shareware. Każdy może używać takich programów, ale płacą za nie tylko Ci, którzy są zadowoleni, oraz - uczciwi.

Oprogramowanie typu shareware

Oprogramowanie typu shareware dostajesz początkowo za darmo (bądź za symboliczną opłatą), a autorzy oczekują, że zapłacisz po upewnieniu się, że ich produkt do czegoś się Tobie przyda.

Istnieją tysiące programów typu shareware, w każdej niemal kategorii. Często nie są wcale gorsze od normalnie sprzedawanych programów. Oprogramowanie typu shareware można zdobyć w różny sposób. Przede wszystkim jest ono rozprowadzane w sieciach komputerowych lub przez grupy użytkowników.

Często sam autor wysyła swój program do chętnych, którzy go o to poproszą. Są nawet specjalne firmy wysyłkowe, które „sprzedają" oprogramowanie typu shareware za cenę nośnika, zwrot kosztów wysyłki oraz niewielką odpłatność za usługę. Pamiętaj o tym, że „shareware" nie znaczy „za darmo". Jeżeli używasz takiego programu po upływie określonego (zwykle dość długiego) okresu czasu, to oczekuje się od Ciebie (a nawet „wiąże przysięgą"), że prześlesz pieniądze na konto autora. W przypadku większości programów typu shareware cena zarejestrowania jest umiarkowana, a w każdym razie znacznie niższa od cen normalnie sprzedawanych programów.

Ocena: 5.0

Komentarze