Przegląd darmowych programów do projektowania wnętrz

Nowoczesne projektowanie wnętrzW sieci znaleźć można wiele stosunkowo prostych w obsłudze darmowych programów, dzięki którym mamy możliwość stworzyć mniej lub bardziej profesjonalną wizualizację wnętrza. Programy te cieszą się dużą popularnością, ponieważ praktycznie każdy od razu po pobraniu i instalacji, bez konieczności wydawania pieniędzy na zakup niezbędnych licencji, może zacząć projektowanie. Oto niektóre z nich:

Power NET+

Power Net+ to bezpłatny program do projektowania wnętrz polskiej firmy CAD Projekt K&A. Firma CAD Projekt K&A już od ponad 20 lat specjalizuje się w tworzeniu autorskich aplikacji do projektowania dla architektów. Natomiast wersja Power NET+ do projektowania online powstała z myślą o amatorach, którzy chcą sami zaprojektować swoje domy i mieszkania. Aplikacja jest bardzo uniwersalna, pozwala w prosty sposób zaprojektować właściwie każde pomieszczenie w domu - kuchnię, salon, łazienkę czy sypialnię. Sam proces tworzenia aranżacji jest prosty i intuicyjny. Program zawiera rozbudowaną bazę mebli i elementów wyposażenia, które na bieżąco są uzupełniane. Możemy samodzielnie wybrać okładziny ścienne, rodzaj podłogi i jej różne warianty kolorystyczne. W każdej chwili można skorzystać też z podglądu 3D. Do działania programu wymagane jest połączenie online, ponieważ na bieżąco aktualizuje on dostępne wyposażenie ze stron producenta.

pCon.planner

Zdecydowanie bardziej rozbudowanym programem jest pCon. planner, który uchodzi za jeden z najbardziej profesjonalnych darmowych programów do aranżacji wnętrz. Działający na platformie Windows 7 (lub wyższej) program pozwala na tworzenie kompletnych projektów wnętrz w 3D oraz renderowanie fotorealistycznych wizualizacji, dzięki czemu swoimi funkcjami dorównuje drogim i profesjonalnym programom dekoratorskim i wnętrzarskim. Interfejs w języku polskim umożliwia swobodne "poruszanie" się po platformie.

Projektując mieszkanie za pomocą pCon.planner, użytkownik ma do dyspozycji bogatą i stale powiększającą się bazę mebli i elementów wyposażenia wnętrz, które można rozbudowywać o własne zbiory zapisane w popularnych formatach (DWG, SKP, 3DS). W programie można znaleźć wielu topowych producentów mebli, jak i skorzystać z możliwości importowania modeli 3D bezpośrednio z 3DWarehouse, co znacznie poprawia komfort pracy. Dużą zaletą programu jest opcja udostępniania panoramy wnętrza 360°. Dzięki tej funkcji można przybliżyć obraz z każdej strony i swobodnie przemieszczać się pomiędzy pomieszczeniami.

Pomimo wielu zalet program dla początkujących osób może być dość trudny. Na szczęście, na stronie producenta udostępniane są anglojęzyczne tutoriale, omawiające podstawowe funkcje programu. Na terenie całej Polski organizowane są także szkolenia, które mają na celu pomóc w opanowaniu programu i poznaniu jego obsługi.

Nowoczesne projektowanie wnętrz

PRO100

PRO100 to jeden z najpopularniejszych w Polsce programów do projektowania wnętrz. Aplikacja PRO100 umożliwia szybką trójwymiarową wizualizację projektu. Projektowanie w programie jest szybkie i intuicyjne. Użytkownik do dyspozycji ma gotowe moduły lub możliwość tworzenia własnych bibliotek mebli. Na podstawie gotowego projektu, program generuje wycenę projektu oraz raport zużycia materiałów. Program niezwykle szybko działa w trybie edycji, wyświetlając realistyczne wyglądającą grafikę. Aplikacja jest bezpłatna, ale tylko w wersji DEMO, która jest uboższa od pełnej i płatnej wersji programu.

Autodesk HomeStyler

Autodesk HomeStyler to darmowe narzędzie CAD przeznaczone do aranżacji wnętrz stworzone przez renomowaną firmę Autodesk. Główną zaletą programu jest to, że daje on możliwość zaprojektowania nie tylko jednego wnętrza, ale i całych domów, poziomów czy nawet otoczenia wokół domu. W programie można wyświetlać projekt w 2D oraz wizualizację w 3D w czasie rzeczywistym. Program wyposażony jest w rozbudowaną bazę gotowych elementów umeblowania, sprzętów RTV, AGD itd. Aplikacja jest prosta w obsłudze, dlatego może zadowolić wielu amatorów aranżacji wnętrz. Natomiast dla niektórych wadą może być brak polskiej wersji językowej i stosunkowo słabej jakości render.

Nowoczesne projektowanie wnętrz

Roomstyler

Roomstyler to narzędzie projektowe dostępne z poziomu przeglądarki. Aplikacja dostępna jest w praktycznie każdej popularnej przeglądarce, a jej obsługa jest bardzo intuicyjna. Praca z programem zaczyna się od wyboru układu pomieszczenia z dostępnych szablonów. Istnieje również możliwość narysowania własnego układu przy pomocy dostępnych narzędzi. Program udostępnia blisko 120 tysięcy obiektów w bibliotece (meble, dekoracje, sprzęty itd.). Oprócz wyposażenia, mamy także możliwość wyboru koloru ścian, faktury podłogi czy rodzaju okien. Dokonywane zmiany można na bieżąco podglądać w widoku 3D. Program jest przyjazny dla osób początkujących, jednak ma kilka ograniczeń, do których należy zaliczyć brak polskiej wersji językowej i niskiej jakości render, który stanowi raczej materiał poglądowy niż fotorealistyczną wizualizację.

Dla kogo darmowe programy do aranżacji wnętrz?

Darmowe programy do projektowania wnętrz, które bez większych problemów można pobrać z internetu, niewiele mają wspólnego z narzędziami, jakimi posługują się w swojej pracy profesjonalni architekci. Darmowe programy przeznaczone są raczej dla tych osób, które nie mają ambicji na stworzenie skomplikowanej fotorealistycznej wizualizacji pomieszczenia, a chcą raczej poeksperymentować z wystrojem własnego mieszkania. Tworzenie komputerowych aranżacji nigdy nie zastąpi porady doświadczonego architekta wnętrz.

Autor: www.kingasliwa.pl.

Komentarze

Mika85
ja posiadam kilka takich programów, choć raczej hobbystycznie zajmuję się projektowaniem wnętrz, jest to jednak dla mnie bardzo fajna zajawka :) :) Polecam
http://www.integragroup24.pl/