Przeszłość i przyszłość technologii informatycznych związanych z wykorzystaniem kodów kreskowych

Sztuczna inteligencja w przemyśleMagazynowanie i ewidencja produktów czy materiałów od stanowiło przedmiot zaawansowanych procesów biznesowych zachodzących w działach magazynu, czy produkcji. Wraz z powstaniem technologii kodów kreskowych, nastąpił przełom pod względem efektywności realizacji dziesiątek żmudnych czynności. Czy kody kreskowe można uznać za technologię, która zmieniła przemysł na świecie? Ne pewno. Czy jest miejsce na kody kreskowe w coraz bardziej scyfryzowanej przyszłości? Sprawdźmy.

Krótka historii powstania kodów kreskowych

Kod kreskowy, będący graficznym odwzorowaniem informacji o produkcie podbija świat już od dobrych 40 lat. Choć pierwszy sprzedany produkt opatrzony kodem kreskowym sprzedano dopiero w 1974 roku, idea opracowania wygodnego i efektywnego systemu katalogowania produktów narodziła się już w latach 30 XX wieku.

Lata pracy nad uniwersalnym systemem kodowania pozwoliły na stworzenie pierwszego wniosku patentowego, który został złożony przez dwóch doktorantów Politechniki w Philadelphi, nazywany był tarczą strzelniczą. Skąd taka nazwa? Od przedziwnego wyglądu pierwszych kodów kreskowych, stworzonych z okręgów.

Kolejne lata to szereg prób zastosowania unikalnego kodowania produktów, najpierw a amerykańskiej armii, następnie w przemyśle ciężkim, aż w końcu w 1981 roku Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zdecydował się wykorzystać technologię kodów kreskowych do oznaczania większości produktów, które zostały zakupione przez wojsko. Od tego momentu Europejskie państwa przyjęło system EAN oraz CKK, które po latach scaliły się w jeden system o nazwie EAN.UCC. Po zmianie nazwy na GS1 kody kreskowe rozpowszechniły się praktycznie na cały świat, znacznie usprawniając szereg procesów realizowanych przez miliony przedsiębiorstw.

Główne zastosowanie kodów kreskowych dzisiaj

Kody kreskowe, będące ciekawą kompilacją ciemnych i jasnych pionowych kresek są obecnie najpopularniejszą na świecie formą katalogowania, ewidencjonowania produktów oraz odczytywania szczegółowych informacji o nich. Na przestrzeni lat podstawowa technologia jednowymiarowych kodów kreskowych ewoluowała i rozwinęła się do technologii dwuwymiarowych kodów. Dzisiaj mamy możliwość wykorzystania jednego z wielu wariantów kodowania, a to, którą opcję wybierzemy zależy bezpośrednio od potrzeb organizacji.

Gdzie wykorzystuje się kody kreskowe? Przede wszystkim w handlu. To właśnie w tej branży kody kreskowe służą oznaczaniu każdego produktu, który będzie kierowany do sprzedaży. Najczęściej stosowane kody w handlu to te z kategorii EAN. To jednak niejedyne zastosowanie kodów kreskowych. Logistyka znacznie usprawniła swoją działalność dzięki technologii kodów kreskowych. Kurier, który zajmuje się transportem przesyłek, w kilka chwil za pomocą stosownego urządzenia jest w stanie odczytać wszystkie dane paczki, które umieszczone są w skromnie wyglądającym kodzie kreskowym. Technologia ta jest niezawodna w branży produkcyjnej czy usługowej od lat i na ten moment mało kto może wyobrazić sobie sprawnie działające przedsiębiorstwo, które nie wykorzystuje zalet kodowania kreskowego.

Urządzenia obsługujące kody kreskowe

Kody kreskowe nie spełniałyby swojej funkcji, gdyby nie urządzenia przeznaczone do obsługi tej technologii. Wprawdzie producenci prześcigają się w wymyślaniu i oferowaniu coraz to nowych urządzeń wspierających proces generowania i odczytywania kodów kreskowych, to my postaramy się wymienić tylko te podstawowe urządzenia, bez których wdrażanie kodów kreskowych w firmie nie ma sensu.

Na początek urządzenie, które tworzy kody kreskowe - drukarka etykiet. To podstawowy sprzęt, który jest na wyposażeniu każdej firmy produkcyjnej, handlowej, logistycznej czy usługowej. Drukarki etykiet, nazywane przez wielu drukarkami auto ID różnią się od siebie takimi cechami jak wielkość, wydajność, czy odporność na czynniki zewnętrzne. Zastosowanie tych urządzeń jest jednak jednakowe - mają one za zadanie drukować etykiety, którymi później oznaczane są produkty, sprzęt czy materiały potrzebne do produkcji.

By odczytać wydrukowany kod kreskowy, organizacja musi posiadać czytnik kodów kreskowych. To urządzenie, które umożliwia odkodować wszystkie najważniejsze informacje zawarte w enigmatycznym kodzie. W zależności od potrzeb firmy, czytniki kodów kreskowych możemy podzielić na urządzenia stacjonarne, przenośne, przewodowe, bezprzewodowe, czy produkcyjne. Nie sposób zapomnieć o kolektorach danych - zaawansowanych urządzeniach, które służą odczytywaniu danych z kodów kreskowych, a następnie przetwarzaniu ich i raportowaniu na temat stanów.

Nowoczesne trendy związane z technologią kodów kreskowych

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, coraz częściej słyszy się o nowoczesnych rozwiązaniach, które mają szansę zrewolucjonizować technologię kodów kreskowych, a co za tym idzie, również podstawowe procesy biznesowe realizowane w działach produkcyjnych, magazynowych czy handlowych.

Nawet ci, którzy są na bakier z nowymi trendami i nowinkami, muszą poddać się wykorzystaniu nowych urządzeń do drukowania i odczytywaniu kodów. Na przestrzeni lat procesy związane z technologią kodów kreskowych znacznie usprawniły się, powodując przestrzeń do popularyzacji innych, intrygujących technologii, jak RFID czy RTLS. Czym są te technologie? Czy stanowią substytut technologii kodów kreskowych? A może organizacja może je wdrożyć równolegle?

Technologie RFID i RTLS - czy warto w nie inwestować?

Przykładem nowych trendów, a według wielu ekspertów przyszłości są dwie technologie, które mogą skutecznie zastąpić technologię kodów kreskowych, a co najmniej udoskonalić ją. Mowa tu oczywiście o technologii RFID oraz RTLS. Czym charakteryzują się te dwie nowości technologiczne?

RFID, będący skrótem od Radio-Frequency Identification to technologia, która umożliwia łatwy odczyt oraz transfer danych za pomocą fal radiowych. RFID staje się powoli standardem w obszarze identyfikacji obiektów, ale też osób oraz komunikowaniu się między nimi. Technologia ta działa w oparciu o chipy, które mogą zostać zapisane i odczytane w odległości nawet kilkunastu metrów od obiektu. Jakie jest zastosowanie technologii RFID? Przede wszystkim produkcja, przemysł, logistyka i handel. W przemyśle RFID stosuje się w procesie identyfikowania surowców, maszyn, co znacznie zwiększa wydajność procesów biznesowych. Logistyka obecnie korzysta z RFID w celu błyskawicznego kompletowania towarów, sprawnego zarządzania kolejką zamówień oraz kontroli ilościowej. Handel wykorzystuje technologię RFID do kontrolowania stanów magazynu, a także do lokalizowania poszczególnych produktów w obiektach wielkopowierzchniowych.

Druga, równie popularna technologia to RTLS. Systemy lokalizacyjne w czasie rzeczywistym zostały zaprojektowane w taki sposób, by automatycznie identyfikować i śledzić lokalizację obiektów przy pomocy specjalnych tagów RTLS przymocowanych do konkretnych obiektów lub noszonych przez pracowników. Dzięki obecności tagów oraz stałych punktów, które wymiennie mogą pełnić rolę odbiornika i nadajnika, przedsiębiorstwa stoją przed bardzo szerokim spektrum możliwości wykorzystania tej technologii w ogromnych halach produkcyjnych, magazynach lub innych obiektach, w których lokalizacja osób lub produktów w czasie rzeczywistym jest kluczowa. RTLS ma jednak jeszcze szersze zastosowanie. Mowa tu o generowanych raportach, które w syntetyczny sposób przedstawiają dane na temat szybkości realizacji konkretnych procesów biznesowych. To z kolei umożliwia usprawnienie tych elementów, które są wykonywane nieefektywnie.

Bluetooth Beacon Technology - jak wpłynie na efektywność procesów biznesowych?

Zostając na chwilę przy nowoczesnych technologiach identyfikacji towarów, warto wspomnieć również o relatywnie nowej koncepcji, która dopiero przebija się do szerszego grona odbiorców. Mowa tu o Bluetooth Beacon Technology - technologii mikrolokalizacji, która charakteryzuje się funkcjonalnością precyzyjnego wskazania odległości pomiędzy urządzeniem służącym do lokalizacji a nadajnikiem. Jest to technologia oparta o funkcję Bluetooth low Energy (BLE).

Co przemawia za stosowaniem Beacon Technology? Przede wszystkim bardzo niski pobór mocy oraz niski koszt wprowadzenia rozwiązania. Wystarczy, że zainstalujemy na swoim smartfonie odpowiednią aplikację oraz rozmieścimy bądź zamontujemy markery do towarów lub osób, które będą przedmiotem lokalizowania. Dużą zaletą rozwiązania jest bardzo duży zasięg - nawet 100 metrów. To pozwala na błyskawiczną identyfikację wszystkich nadajników na naprawdę dużym obszarze. Zgodnie z opinią ekspertów, Bluetooth Beacon Technology wraz z technologiami RTLS i RFID stanowi dopiero wstęp do coraz popularniejszej koncepcji przemysłu 4.0, który w znaczący sposób zmieni oblicze gospodarki.

Artykuł powstał we współpracy z Piotrem Tamulewicz z firmy SEBITU - integratora rozwiązań informatycznych.

Komentarze