Repeatery i ich zastosowanie

RouterBezprzewodowy internet to już niemal standard w większości domów. Znacznie ułatwia to pracę, rozrywkę i daje możliwość korzystania z sieci w każdym miejscu, w którym tego potrzebujemy. Niestety WiFi ma też swoje małe mankamenty jak, chociażby słaby zasięg w niektórych miejscach, zwykle najbardziej oddalonych od routera. Receptą na ten problem jest zakup repeatera, czyli wzmacniacza sygnału. Co to takiego? Jak działa i do czego służy repeater?

Repeater - co to jest i do czego służy?

Repeater, czyli inaczej wzmacniacz sygnału, czy też extender jest to niewielkie urządzenie elektroniczne, poprawiające zasięg sieci Wi-Fi. Repeater odbiera sygnał z routera, a następnie wzmacnia go i przesyła dalej. Dzięki niemu możemy zagwarantować sobie doskonały zasięg internetu w całym domu, czy firmie. Dzięki zastosowaniu extendera internet działa płynnie, połączenie nie zrywa się, a strony wczytują się szybko i płynnie. Repeatery sprawdzają się zwłaszcza w przypadku sieci, w których nie występują Access Pointy.

Czym kierować się przy zakupie wzmacniacza sygnału?

Wybierając wzmacniacz, najważniejsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę, to szybkość transmisji. Najlepiej, aby wynosiła ona ponad 1000 Mbps. Ponadto trzeba sprawdzić, jakie standardy WiFi obsługuje dany repeater. Jednym z najlepszych są IEEE 802.3u. Wśród dostępnych na rynku wzmacniaczy znajdziemy wiele modeli różniących się od siebie obsługiwanymi pasmami. Wszystkie urządzenia tego rodzaju pracują na częstotliwości 2,4GHz, jednak niektóre umożliwiają przełączenie się na częstotliwość 5 GHz. Wyższa częstotliwość umożliwia uzyskanie jeszcze lepszego sygnału, dlatego warto wziąć ten parametr pod uwagę. Ważne, aby repeater posiadał podobne parametry do routera, jaki znajduje się w naszym domu.

Kiedy warto rozważyć zakup repeatera?

Jak już wspominano, wzmacniacz sygnału służy do poprawy sygnału Wi-Fi. Sprawdzi się on zwłaszcza w dużych, kilkupiętrowych domach, a także mieszkaniach z ogrodem. Dzięki wzmacniaczowi sygnału bez problemu będziemy mogli korzystać z Internetu w każdym zakątku domu, a także w ogrodzie, altanie czy na hamaku. Repeatery to również doskonały wybór dla wszelkiego rodzaju biur, urzędów czy kancelarii. Dzięki zastosowaniu wzmacniacza sygnału wszystkie pomieszczenia będą miały swobodny i stabilny dostęp do internetu.

Komentarze