Router dla małych i średnich firm

RouterSieć Wi-Fi jest w dzisiejszych czasach zdecydowanie niezbędna do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa, niezależnie od jego wielkości. W poniższym artykule skupimy się na routerach, które najlepiej odpowiedzą na potrzeby małych oraz średnich firm, wymienimy ich najistotniejsze cechy oraz zaproponujemy naszym klientom najbardziej korzystne rozwiązania - charakteryzujące się zarówno niewygórowaną ceną, jak i ponadprzeciętnymi parametrami.

Czym powinien charakteryzować się dobrej jakości router?

Najważniejsze cechy dobrego routera to: zapewnienie wygodnego dostępu do Internetu wszystkim użytkownikom firmowym oraz zabezpieczenie przed wszelkimi niebezpiecznymi czynnikami z zewnątrz. Wybierając urządzenie, warto zwrócić uwagę na jego parametry, aby spełniło ono nasze oczekiwania co do oferowanych usług sieciowych. Dodatkowe możliwości routera to na przykład wbudowany firewall, możliwość tworzenia sieci VPN czy filtrowanie pakietów. Najlepsze routery dla małych firm cechują się przede wszystkim bardzo szybką pracą - dodatkowe funkcje niekoniecznie okażą się przydatne i mogą być tylko niepotrzebnym wydatkiem. Przed zakupem należy dokładnie przeanalizować potrzeby konkretnego przedsiębiorstwa, tak, aby ostatecznie podjąć najlepszą i najbardziej opłacalną decyzję. Jeśli router będzie posiadał bardzo profesjonalne funkcje, jednak firma nie będzie z nich korzystać, to jego eksploatacja może się okazać zbyt kosztowna i mało opłacalna. Dlatego warto, aby klient przyjrzał się aktualnie dostępnym na rynku produktom, przeanalizował ich wady oraz zalety i wybrał najbardziej optymalną opcję.

Na co warto zwrócić uwagę dokonując wyboru?

Przede wszystkim, konieczne jest wzięcie pod uwagę dostawcy Internetu - jeśli pochodzi on z sieci osiedlowej lub od dostawcy telewizji kablowej, należy wybrać router typu xDSL. Z siecią dostarczaną przez operatora sieci komórkowej, najlepiej współpracować będzie router typu 3G lub 4G LTE. Innym rozwiązaniem może być router typu ADSL dla firm (najlepszy dla klientów Netii i Neostrady). Jest to pierwszy czynnik, jaki ma wpływ na ostateczną decyzję co do zakupionego urządzenia.

Router, który używany będzie w firmie, musi obsługiwać odpowiednie standardy sieci Wi-Fi. Najbardziej użytecznym obecnie standardem sieciowym jest IEEE 802.11n. Dodatkową zaletą urządzenia będzie działanie dwuzakresowe oraz możliwość jednoczesnej transmisji dwupasmowej (2.4 GHz i 5 GHz). Routery 5 GHz mają to do siebie, iż zapewniają większy zasięg oraz lepszą przepustowość. Dobrym pomysłem jest udostępnienie częstotliwości 2.4 GHz jednemu z działów firmy, a częstotliwości 5 GHz innemu - dzięki takiemu rozwiązaniu ogólne prędkość sieci nie zostanie zaniżona. Warto, aby firma w pełni wykorzystywała posiadane łącza i ich zalety, aby zwiększyć wydajność i płynność pracy. Bardzo istotną kwestią jest także szyfrowanie danych.

Każde przedsiębiorstwo powinno zadbać o to, aby osoby trzecie nie posiadały dostępu do istotnych danych przesyłanych przez łącza firmowe. Aby zapewnić optymalny poziom bezpieczeństwa, zakupiony router powinien posiadać szyfrowanie standardem WPA2 z zastosowaniem AES. Stosowane dawniej szyfrowanie WEP jest obecnie wyjątkowo proste do złamania i zdecydowanie nie zapewnia wystarczającego poziomu bezpieczeństwa sieci firmowej. Dodatkowe, choć niekoniecznie obowiązkowe funkcje bezpieczeństwa, to wspomniane wcześniej filtrowanie pakietów czy wbudowany firewall. Nie są one jednak tak niezbędne, jak szyfrowanie WPA2. Funkcje bezpieczeństwa, na które warto zwrócić uwagę, jeśli zależy nam na zwiększonym poziomie ochrony, to między innymi blokowanie anonimowych połączeń czy ochrona przed atakami z zewnątrz, a także blokowanie ruchu multicast.

Kolejną istotną cechą routera jest jego siła i zasięg. Przed zakupem warto sprawdzić, czy urządzenie posiada wbudowany gigabitowy przełącznik, czyli tzw. switch. Pozwala on na zwiększenie przepustowości routera, co pozwoli na przesyłanie dużych plików bez przeszkód. Aby poprawić zasięg sieci, warto zainwestować w router z możliwością wymiany anten. Fabryczne anteny mogą nie zadowolić klientów oczekujących bardzo mocnego i stabilnego zasięgu, dlatego warto pozostawić sobie możliwość dokupienia innych, bardziej wydajnych anten. Dobrym rozwiązaniem może być też router marki TP Link, który cechuje się bardzo dużym zasięgiem anten oraz posiada dodatkową zaletę - funkcję VPN. Idealnie sprawdzi się w większych biurach.

Na jakie funkcje warto jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie routera? Na pewno wielu przedsiębiorców doceni dodatkowe możliwości, które mogą zwiększyć komfort pracy i przyspieszyć działanie sieci. Są to na przykład wbudowane porty USB obsługujące funkcję hosta oraz zapewniające możliwość podłączenia modemu 3G/HSPA. Przykładowy router obsługujący 3G i 4G to urządzenie firmy TP Link, które z pewnością znajdzie zastosowanie w wielu mniejszych oraz średnich firmach. Inną godną uwagi funkcją jest usługa WMM i możliwość przekierowywania portów. Klienci oczekujący dobrej integracji routera z telefonem komórkowym, powinni zwrócić uwagę na obecność bramki VoIP oraz opcji Bluetooth Coexistence Mode, która zapewnia większą niezawodność sieci.

Aby zwiększyć możliwości wykorzystywanego w przedsiębiorstwie routera, warto zakupić oprogramowanie do jego obsługi. Mogą to być na przykład: Tomato, OpenWrt czy DD-WRT. Takie oprogramowania zapewniają użytkownikowi możliwość przeprowadzenia kontroli QoS (Quality of Service) i wyregulowania mocy nadajnika. Nie każdy produkt posiada jednak możliwość przeprowadzenia takiej instalacji, dlatego na tę cechę również warto zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu.

Jak widać, w routerach możemy znaleźć wiele różnorodnych funkcji, które zapewniają nam inne zalety. W każdym przedsiębiorstwie mogą sprawdzić się inne rozwiązania, dlatego tak ważne jest rozeznanie się w rynku urządzeń, zanim dokona się nieprzemyślanego wyboru.

Cechy routera przeznaczonego dla małych przedsiębiorstw

W mniejszych i średnich firmach z pewnością najlepiej sprawdzą się routery, które nie są zbyt drogie, nie posiadają dodatkowych funkcji, które niekoniecznie są potrzebne, cechują się przede wszystkim wydajnością i funkcjonalnością. Najistotniejszą funkcją jest przekazywanie pakietów danych między sieciami podłączonymi do interfejsu routera. Z pewnością ważna jest wygoda oraz bezpieczeństwo użytkowania sieci. Warto zakupić urządzenie, które nie jest jednym z najtańszych i przeciętnych - należy wziąć pod uwagę fakt, że przedsiębiorstwo prawdopodobnie będzie się rozrastać i wcześniej używane rozwiązania sieciowe mogą okazać się niewystarczające. Najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę to: interfejs WAN/LAN, sieć bezprzewodowa, wygodna administracja urządzenia oraz względy bezpieczeństwa. Podstawowy mechanizm ochrony, stosowany w wielu routerach z nieco niższej półki cenowej to listy dostępu, które definiowane są przy użyciu formularzy i umożliwiają zablokowanie dostępu do konkretnych usług.

Koszt routera, który wybieramy do firmy, z pewnością będzie większy niż koszt urządzenia przeznaczonego do użytku domowego. Cena jest oczywiście zależna od parametrów routera oraz posiadanych przez niego dodatkowych funkcji. Zbyt niska cena może oznaczać wystąpienie w przyszłości problemów z bezpieczeństwem, a dbanie o poufność przesyłanych danych powinno być przecież jednym z priorytetów zarządców firmowych rozwiązań sieciowych.

Autor: www.thomas-it.pl.

Komentarze