Shopify a zarządzanie sklepem internetowym

Zarządzanie sklepem internetowymTo miejsce dla nowego przedsiębiorcy, który stawia swoje pierwsze kroki w sprzedaży internetowej, a także dla tych, którzy chcą swój biznes rozwinąć.

Dotychczasowe praktyki e-commerce

Do tej pory większość sklepów internetowych tworzone były na wtyczce WooCommerce, która w WordPressie umożliwiała prowadzenie sprzedaży w sieci. Pozytywnym aspektem tego rozwiązania było bezpłatne użytkowanie z programu, wielość jego zastosowań i pluginów, czy duża liczba zrzeszonych użytkowników. Z drugiej strony wymóg posiadania własnego serwera, wyższych umiejętności oraz dokonywania ciągłych aktualizacji mógł odstraszać osoby, które działają z mniejszym rozmachem, nie posiadając przy tym grona specjalistów czy dużego budżetu.

Software as a Service

Zmiany w e-commerce nastąpiły wraz z pojawieniem się Software as a Service. Znaczenie na rynku zaczęła mieć kanadyjska platforma, Shopify. Dane z 2018 roku ukazują, że z serwis użytkowany był przez 800 000 firm z około 170 krajów na świecie, które przyniosły dochód równy 41,1 miliarda dolarów. Ogromną przychylność Shopify zdobył sobie tym, że założenie własnego konta, aż do momentu napływania zamówień jest możliwe w zaledwie kilka godzin. Cała procedura nie wymaga profesjonalnej znajomości oprogramowania, posiadania serwera czy wypełnienia tony podpisów. Opłata abonamentowa wynosi 29 dolarów za miesiąc użytkowania.

Zalety Shopify

Zadaniem nadrzędnym tej platformy jest umożliwienie użytkownikowi zarobkowania. Mimo, iż Shopify nie ma rozwiniętego obszaru promocyjnego to nie stoi to na przeszkodzie, by rozwijać własną działalność przez aplikacje, mieszczące się w Shopify App Store. Zainstalowanie ich nie stanowi żadnego problemu, a dzięki nim można uatrakcyjniać swoje działania marketingowe, diagnozować je oraz dokonywać całkowitych modyfikacji w prowadzonym sklepie. W ofercie znajdują się aplikacje darmowe, takie które umożliwiają zintegrowanie sklepu z social media czy inne bardziej zaawansowane działania oraz te, które wymagają dodatkowych opłat, choć ich płatność jest zwykle za krótki okres użytkowania. Dodatkowym plusem jest to, że każdą płatną aplikację można wcześniej przetestować. Dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwinąć swoją działalność, Shopify przeznaczył obszar zwany Plus, który oferuje wiele aplikacji dostępnych tylko dla użytkowników Shopify Plus, zapewniając przy tym opiekę całodobową.

Wnioski płynące z użytkowania platformy

Pierwszą refleksją jaka wysnuwa się z jej użytkowania to elastyczność platformy. Plusem jest także pominięcie kwestii hostingowej, a także brak występowania problemów z funkcjonowaniem sklepu w przypadku większych napływów ludności na sklep. Pomocną funkcją jest sprawna modyfikacja cen produktów czy wprowadzenie kodów rabatowych. Platformę bardzo przyjemnie się użytkuje, łatwo importowane są tworzywa z plików .csv oraz filtry świetnie na niej funkcjonują. Shopify kryje w sobie duże możliwości, ze wsparciem profesjonalistów jest w stanie utrzymać kilkudziesięciu milionowy dochód. Trudnościami wynikającymi z korzystania z Shopify są deficyty w naturalnej sprzedaży wytworów w modelu subskrypcji oraz brak autokontroli dedykowanych skryptów zmieniających. Na szczęście te problemy można rozwiązać za pomocą wykwalifikowanych programistów. Przeniesienie własnego sklepu do Shopify winno być wykonane przez specjalistów na wzgląd dotychczasowych osiągnięć. Cała procedura zwykle trwa 5 miesięcy.

Rozwiązanie Shopify Polska jest propozycją dla osób, które chcą w przyjemny i w prosty sposób prowadzić sprzedaż w Internecie, a także dla tych przedsiębiorstw, które chcą optymalizować i rozwijać swoją działalność.

Komentarze