Sklep internetowy - na jaki skrypt się zdecydować?

Sklep internetowyNiezależnie od tego, jaki biznes chcesz rozkręcić - musisz być świadom tego, że czeka Cię mnóstwo poważnych decyzji, od których zależy powodzenie Twojego przedsięwzięcia. W przypadku otwierania sklepu internetowego będzie to rozeznanie się w temacie skryptów pod e-sklep oraz tego, jaki będzie najbardziej optymalny pod Twoją działalność. Jak się do tego zabrać?

Czym w ogóle jest skrypt?

Jest to platforma do prowadzenia strony internetowej. Pozwala on na zarządzanie całym sklepem internetowym. Najczęściej posiada wiele opcji, które decydują o jej funkcjonalności. Może to być chociażby system analiz, sporządzania raportów bądź płatności. Systemy te, im bardziej są rozbudowane i skalowalne, tym lepiej to o nich świadczy, gdyż stają się bardziej atrakcyjne dla użytkownika.

Co liczy się przy wyborze platformy?

Wtyczki z dodatkowymi opcjami to nie wszystko. Ważne jest również jak silnie rozwinięta jest społeczność platformy, czyli ilość udzielających się na różnych forach użytkowników. Ponadto ważne jest także to, czy panel administracyjny jest wystarczająco łatwy w obsłudze i intuicyjny, fakt ten znacząco wpływa na wygodę osoby, która zdecyduje się na dany skrypt. Nikt nie chce sobie komplikować życia, dlatego najlepsze są najprostsze, nie wymagające specjalistycznej wiedzy rozwiązania. Niemniej istotne są również możliwości pozycjonowania strony. Chodzi tu o optymalizację kodu pod SEO. Zwrócić uwagę należy oczywiście też na wydajność serwerów, architekturę platformy oraz tego, jak prosta będzie ewentualna modyfikacja, co jest ważne szczególnie przy tworzeniu szaty graficznej dla danej strony internetowej.

Jaki skrypty rozważyć?

Decyzja odnośnie platformy jest poważna i wymaga sporej ilości czasu, aby dowiedzieć się co będzie najlepsze. Musimy sprecyzować czego oczekujemy i co jest najważniejsze. W przypadku darmowych skryptów najbardziej znane to Magento, PrestaShop, OpenCart oraz Quick.Cart. Czym się od siebie różnią, jakie mają wady i zalety? Poniżej znajduje się krótki opis każdego ze skryptów.

Magento

Jedna z najbardziej popularnych platform. Jej zaletą zdecydowanie jest duża liczba dodatkowych funkcjonalności. Będzie to dobry wybór dla osób, które decydują się na otworzenie dużego sklepu internetowego, właśnie ze względu na to, że Magento jest niesamowicie rozbudowanym skryptem. Również wysoka aktywność społeczności jest tu niemałym atutem. Architektura platformy oceniana jest wysoko, dzięki temu, że została dobrze przemyślana. Bardzo rzadko zdarza się, że bezpłatny skrypt posiada tę zaletę, ale Magento został napisany w sposób ułatwiający optymalizację kodu pod względem SEO. Wadą platformy jest to, że przez ogrom możliwości związanych z szeroko rozbudowanymi modułami niestety zwiększają się wymagania co do zasobów serwera, a sam panel administracyjny jest dość trudny w obsłudze dla laika. Przy modyfikacji skryptu często wymagana jest specjalistyczna wiedza programistyczna.

PrestaShop

W tym przypadku największą zaletą jest, w przeciwieństwie do Magento, prostota użytkowania. Panel administracyjny jest niezwykle przyjazny dla osoby, która używa tej platformy. Atutem w tym przypadku jest również społeczność, możliwość modyfikacji, duża ilość dodatkowych wtyczek oraz wydajność (pomimo tak dużej ilości funkcjonalności). Do wad Prestahop zalicza się dużą ilość błędów, przez które pojawiają się ciągłe aktualizacje. Również architektura platformy jest nieprzyjazna dla prowadzenia sklepu internetowego. Ponadto wspomniane wcześniej funkcjonalności w dużej mierze są niestety płatne.

OpenCart

Nieodpartą zaletą OpenCart jest duża ilość wtyczek. Plusem jest także łatwość modyfikacji, bardzo aktywna społeczność oraz wygodny i intuicyjny panel administracyjny. Niestety lepiej uważać na dodatkowe, płatne funkcjonalności, ponieważ po aktualizacji mogą przestać działać. OpenCart nie posiada dużej ilości funkcjonalności, ale dzięki temu nie jest zasobożerny.

Quick.Cart

Ten skrypt posiada wiele zalet, do których zalicza się łatwość modyfikacji, wparcie techniczne czy też możliwość optymalizacji kodu pod SEO. Ponadto jest wydajny, posiada wersję mobilną oraz ogromną ilość standardów płatności. Nie można również narzekać na panel administracyjny, który jest wyjątkowo przyjazny. Niedopracowana jest natomiast baza danych, która przy większej ilości produktów nie daje sobie rady a skrypt traci na wydajności. Jeśli chodzi o modyfikację funkcjonalności to jest to stosunkowo proste, ale tylko w przypadku znajomości PHP. W momencie kiedy chcemy wprowadzić zmiany w grafice - bez CSS i HTML ani rusz.

Każdy ze skryptów ma wady oraz zalety. Niektóre będą nadawały się bardziej dla małych a inne dla dużych sklepów internetowych. Wszystko zależy od potrzeb oraz priorytetów danego użytkownika i jego sklepu internetowego. Ważnym jest jednak, aby rozeznać się w każdej z opcji i zdecydować na tę najbardziej optymalną.

Autor: www.smartbees.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze