Sklep na abonament - czy to się opłaca?

Sklep na abonamentCzasy, w których sprzedawanie w Internecie wiązało się z kosztami budowania e-sklepu od podstaw minęły bezpowrotnie. Od kilku lat rynek zmierza w kierunku rozwiązań SaaS, czyli sklepów na abonament. Są to gotowe narzędzia, które minimalizują koszty, ilość pracowników oraz czas potrzebny do rozpoczęcia działalności.

Jak działa sklep na abonament?

Nazwa rozwiązania mówi Ci wszystko. Działanie sklepu na abonament można porównać do comiesięcznego opłacania usług telefonicznych lub telewizyjnych. Płacisz rachunek, a w zamian za ustaloną kwotę otrzymujesz gotowe narzędzie wraz z supportem. Docenianym przez klientów rozwiązaniem jest możliwość regulowania płatności każdego miesiąca (co nie obciąża budżetu) lub za określony czas z góry (co wiąże się z uzyskaniem atrakcyjnej ceny).

Dlaczego sklep na abonament się opłaca?

Opłacalność sklepu na abonament stanowi jeden z bardziej interesujących tematów. Z jednej strony są to comiesięczne koszty, które po wielu latach użytkowania zbierają się w większą sumę. Z drugiej - szansa na minimalizowanie wydatków zarówno na starcie, jak i w miesięcznym rozrachunku.

W rzeczywistości usługę należy traktować jako outsourcing części potrzeb firmy. Wysokiej jakości oprogramowanie pozwoli Ci zrezygnować z zatrudniania programistów i administratorów danych. Co więcej, zdejmie z Twojej firmy ciężar dostosowywania mechanizmu do aktualnych przepisów i trendów e-commerce.

W rezultacie, jeśli rozwiązania oprogramowania SaaS są wystarczające i nie potrzebujesz stworzonych specjalnie dla Ciebie funkcji - sklep na abonament się opłaca.

Niski koszt uruchomienia sklepu

Podczas gdy rozwiązania pudełkowe oraz dedykowane wymagają na starcie pokaźnego wkładu własnego, sklep na abonament charakteryzuje się niskim kosztem uruchomienia. Dzięki comiesięcznym płatnościom, większą sumę pieniędzy inwestujesz w reklamę oraz rozwój asortymentu. Niski koszt uruchomienia sklepu w modelu abonamentowym zmniejsza także ryzyko inwestycyjne.

Łatwa konfiguracja

Niebywałą zaletą oprogramowania sklepu na abonament jest łatwa konfiguracja dotycząca zarówno poszczególnych ustawień sprzedażowych, jak i wyglądu e-sklepu. Kreator Szablonu Sklepu internetowego umożliwia jego budowanie przez przeciąganie poszczególnych elementów. Bardziej wymagający użytkownicy mogą skorzystać z indywidualnych projektów graficznych, które wyróżnią ich strony. Warto wspomnieć, że w razie jakichkolwiek problemów support platformy pozostaje do dyspozycji.

Wszystko, czego potrzebujesz

Sklep na abonament zawiera w sobie wszystko, czego potrzebujesz do prowadzenia skutecznej sprzedaży. Dzięki licznym integracjom z hurtowniami automatycznie pobierzesz produkty do sklepu, a mechanizm zajmie się aktualizacją danych (w tym cen i stanów magazynowych, a nawet poprawkami parametrów). Sprzedaż ułatwią Ci intergacje z systemami płatności i kurierami, bez których sklep internetowy nie mógłby istnieć. Z kolei Allegro oraz dostęp do marketplace’ów wesprą sprzedaż wielokanałową i zapewnią dostęp do większej ilości klientów. Zaawansowane systemy dadzą Ci także dostęp do wbudowanego systemu księgowego i narzędzi marketingowych wspierających analizowanie ruchu w sklepie oraz konwersji.

Ze sklepem na abonament nie musisz martwić się o konieczność zlecenia programiście kolejnych integracji, bo wszystko znajduje się w jednym miejscu.

Nie martw się o aktualizacje oprogramowania

Opłacalność sklepu na abonament warto rozpatrywać także w kategoriach kosztów rozwoju sklepu internetowego, licznych aktualizacji oraz naprawy pojawiających się problemów technicznych. W innych rozwiązaniach wspomniane kwestie pozostają na Twojej głowie. W abonamencie nie martwisz się niczym, ponieważ nad aspektem technicznym działania sklepu czuwa zespół specjalistów.

Korzystaj z supportu

Wsparcie techniczne oraz liczne materiały dostarczające wiedzy na temat prowadzenia sklepu internetowego stanowią znaczne udogodnienie - nie tylko na starcie, ale także po wielu miesiącach działalności. Co więcej, za uzyskane porady i pomoc w rozwiązaniu problemów nie zapłacisz ani złotówki więcej!

Kto korzysta ze sklepów internetowych na abonament?

Mitem jest, że ze sklepów internetowych na abonament korzystają jedynie niewielkie firmy. Przegląd rynku e-commerce wskazuje, że rozwiązania odpowiadają zarówno małym, jak i średnim, a nawet dużym podmiotom. Wszystko ze względu na fakt, że kluczem w wyborze rozwiązania nie jest ilość zamówień, a zaawansowanie systemu potrzebnego do zarządzania produktami. I tak - jeśli sprzedajesz zabawki, meble, produkty pasmanteryjne, elektronikę i wiele innych - sklep abonamentowy jest dla Ciebie. Z kolei jako właściciel sklepu stawiającego na szeroką personalizację towaru powinieneś szukać oprogramowania stworzonego specjalnie dla Ciebie.

Kinga Tobała - specjalistka ds. E-commerce ze Sky Shop (https://sky-shop.pl), platformy oferującej oprogramowanie dla sklepów internetowych.

Ocena: 5.0

Komentarze