Sklep online w serwisie ogłoszeniowym czy oprogramowanie e-commerce?

Sklep onlineZałożenie sklepu internetowego nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Każdy, kto myśli o takiej działalności, ma wiele opcji wyboru, jeżeli chodzi o to, gdzie powstanie taki sklep. Dwie główne opcje to serwis ogłoszeniowy oraz oprogramowanie e-commerce. Co jest lepsze?


Gdzie założyć sklep internetowy?

Sprzedawanie w internecie stało się szalenie popularne, jednak aby móc to robić, konieczne będzie założenie własnego sklepu online, do którego mogą trafić przyszli klienci. Opcji jest tak naprawdę sporo, choć można wyróżnić trzy główne działania, czyli założenie takiej strony od początku, stawiając ją od zera, wybranie odpowiedniej gotowej już strony, na przykład w serwisie ogłoszeniowym, albo wybór jednego z licznych oprogramowań e-commerce.

Czy sklep w serwisie ogłoszeniowym ma sens?

Serwisy ogłoszeniowe kojarzą się nam przede wszystkim z wystawianiem na sprzedaż konkretnych przedmiotów czy usług, a nie z pełnosprawnymi sklepami. Wiele stron tego typu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów biznesowych. W ten sposób działa między inny serwis Sprzedajemy.pl. Czym w ogóle wyróżnia się takie rozwiązanie? Mimo wszystko ta forma prowadzenia działalności zyskuje na popularności. Sklep online na Sprzedajemy.pl to oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ ma się do dyspozycji gotową platformę, przy której wiele robić nie trzeba. Koszty utrzymania są stosunkowo niskie i otrzymuje się szeroki dostęp do potencjalnych klientów. Zyskuje się więc większy zasięg, większą liczbę kontaktów, nie trzeba się martwić o umowy oraz można wystawiać tyle rzeczy, ile się chce.

Oprogramowanie e-commerce - co powinno się wiedzieć?

Na rynku można znaleźć wiele różnych platform e-commerce, a jako że jest to serce każdego sklepu, jej wybór powinien być dobrze przemyślany. Są to specjalne oprogramowania, które pozwalają na uruchomienie sklepu, jego zainstalowanie i skonfigurowanie na serwerze. Wyróżnia się kilka form platform tego typu i dzieli się je na zamknięte i otwarte, w ramach których działają trzy podstawowe oprogramowania, czyli open-source, abonamentowe i dedykowane. Różnią się między sobą funkcjonalnością, skomplikowaniem, dostępnymi możliwościami, sposobem działania, a także rzecz jasna ceną.

Najprostsze i najtańsze są oprogramowania otwarte open-source, które dają najmniej możliwości, dodatkowo wymagają płatnych wtyczek, jeżeli chce się skonfigurować stronę, choć plusem jest fakt, iż jest się jej właścicielem. Pewnym rozwiązaniem są te abonamentowe, cechują się w miarę niską ceną i prostotą, ale mają też sporo ograniczeń. Sklep działa na określonym serwerze i nie pozwala na wprowadzanie niestandardowych rozwiązań. Najdroższe są te dedykowane, kiedy strona sklepu jest robiona dosłownie od zera. Aby stworzyć sklep online za pomocą danego programowania, trzeba posiadać pewną wiedzę z zakresu jego działania i nierzadko nie obejdzie się bez wsparcia specjalistów.

Co jest lepsze - sklep na serwisie ogłoszeniowym czy poprzez oprogramowanie?

Wiele będzie tak naprawdę zależało od naszych zapotrzebowań i tego, jak duży jest biznes. W przypadku małych sklepów proste i tanie rozwiązania, takie jak serwisy ogłoszeniowe czy oprogramowanie open-source może być w zupełności wystarczające. Dużą zaletą serwisów ogłoszeniowych jest fakt, że już na wstępie ma się dostęp do znacznej liczby potencjalnych klientów, zabieganie więc o kwestie marketingowe nie jest tak wymagające.

W przypadku oprogramowań do e-commerce trzeba włożyć w to więcej wysiłku. Należy postawić stronę, przygotować ją, odpowiednio skonfigurować i nierzadko poprosić o pomoc specjalistów. Dodatkowo, gdy jest to nowy biznes, konieczne będzie też zadbanie o reklamę, by pierwsi klienci mogli w ogóle do nas trafić. Co ważne - wybór konkretnej platformy nie jest ostateczny. W zależności od stopnia rozwoju biznesu zawsze możliwe jest przeniesienie sklepu na inny silnym i usprawnienie strony pod swoje potrzeby.

Komentarze