Sprawdź, jak samodzielnie podłączyć router

Podłączenie routeraRouter to podstawowe narzędzie pozwalające na wygodne i satysfakcjonujące korzystanie z internetu. Dzięki niemu nie ogranicza nas kabel - podczas przeglądania stron www czy używania aplikacji możemy znajdować się w niemal dowolnym miejscu domu. Jak samodzielnie podłączyć taki router?

Podłączanie routera - przewodnik

Routery występują w różnych modelach, a wybór właściwego podyktowany jest technologią, z jakiej korzysta nasz dostawca internetu. W związku z tym faktem podłączanie urządzenia może być nieco inne dla każdego modelu - warto sprawdzić instrukcję obsługi, w której wszystko powinno być opisane. Jeśli taką instrukcję wyrzuciliśmy, znajdziemy ją w internecie, np. na stronie producenta lub dostawcy internetu.

Podłączenie routera

Są jednak pewne kwestie ogólne, które możemy zastosować do każdego routera, bez względu na model. Przyjrzyjmy się im:

  1. Pierwszą czynnością dotyczącą montowani routera jest podłączanie go do gniazdka elektrycznego. Jeśli zaświeci się lampka, urządzenie działa.
  2. Kolejny krok to zresetowanie routera, czyli przywrócenie ustawień fabrycznych. Jeśli dopiero kupiliśmy router, nie będzie to konieczne, ale przy urządzeniu, z którego już wcześniej korzystaliśmy, niezbędne.
  3. Do "wyczyszczonego" routera podłączamy kabel sieciowy. Wkładamy go do głównego gniazda oznaczonego jako WAN, DSL/ADSL lub Internet. Inne porty - w zależności od modelu mogą być dwa lub więcej - służą podłączaniu innych urządzeń znajdujących się w sieci domowej, np. komputera czy drukarki.
  4. Wstępna konfiguracja wymaga skorzystania z kabla sieciowego (w niektórych modelach da się ją przeprowadzić poprzez wi-fi, ale to mniej skuteczny sposób). Przeprowadza się ją poprzez komputer bądź laptop. Uwaga: Jeśli skorzystamy z kabla, połączenie nastąpi automatycznie. Z kolei przy konfiguracji poprzez wi-fi musimy sami znaleźć nowy router a liście połączeń sieci.
  5. Teraz router rozpocznie przydzielanie adresów IP wszystkim urządzeniom zidentyfikowanym w sieci wewnętrznej i uruchomi zabezpieczenie tejże sieci.

Podłączenie routera

Konfiguracja routera - poradnik

Konfiguracja routera nie jest trudna - poradzimy sobie z nią sami. Tu również trzeba postępować krok po kroku:

  1. Uruchamiamy dowolną przeglądarkę internetową i w polu do wpisywania adresu umieszczamy adres adresu widniejący na naklejce znajdującej się na routerze. Często jest to: 192.168.1.1.
  2. Teraz powinno pojawić się okienko logowania. Wpisujemy dane znajdujące się na naklejce. Jeśli z jakichś powodów nie możemy znaleźć naklejki lub odczytać tego, co jest na niej napisane, spróbujmy w polach loginu i hasła wpisać: admin.
  3. Wybór "szybkiej konfiguracji" pozwala zaoszczędzić czas - tu ustawiamy tylko najistotniejsze parametry. Najczęściej stosowane przez dostawców internetu jest dynamiczne IP (WAN) - takie zaznaczamy. Nadajemy sieci wi-fi swoją nazwę (np. Moja sieć domowa), wybieramy tryb zabezpieczeń (wystarczające to WPA2-PSK) i wpisujemy hasło. Jeśli mamy możliwość pozostawienia włączonej opcji DHCP, zostawmy ją. Dzięki temu router będzie automatycznie przydzielał ustawienia sieci podłączanym do niego urządzeniom.
  4. Jeśli wszystko poszło po naszej myśli, możemy zacząć korzystać z internetu.

Jeśli podczas korzystania z internetu uznamy, że połączenie jest zbyt wolne, pojawiają się zakłócenia lub co chwilę tracimy możliwość przeglądania stron, możemy spróbować wzmocnić sygnał wi-fi. Pomoże nam w tym poradnik: Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi?.

Komentarze