Sprzęt komputerowy dla firm - leasing czy raty?

Firmowy sprzęt komputerowyZakup sprzętu komputerowego, to podstawa każdego przedsiębiorstwa, w dzisiejszych czasach, bez odpowiedniego sprzętu, firma zwyczajnie nie może dobrze funkcjonować. Jednak sam zakup takowych urządzeń, może często okazać się zbyt drogi. Dlatego też bardzo wielu przedsiębiorców, decyduje się na raty lub leasing, które pomagają zaopatrzyć się w niezbędne sprzęty czy oprogramowanie.

Oba te rozwiązania, mają swoje wady i zalety, a wybór to kwestia bardzo indywidualna. To czy wybierzemy kupno ratalne czy umowę leasingową, przyniesie nam różne skutki w przyszłości, dlatego ważne by przeanalizować swoje możliwości i potrzeby, tak by dopasować do siebie ofertę, z której chcemy skorzystać.

Wszystko co musisz wiedzieć o leasingu

W najprostszym rozumieniu, leasing to umowa, w której jedna strona (finansująca), przekazuje drugiej prawo, do korzystania z danego sprzętu, przez określony czas, w zamian za ustalone w umowie, ratalne opłaty.

Leasing, to nowoczesna forma umowy cywilnoprawnej, która ma sporo zalet - dzięki którym jej zawarcie, stało się opłacalne, nawet w przypadku niewielkich (w perspektywie przedsiębiorstwa) wydatków, jakim jest pojedynczy choćby komputer czy laptop.

Pozytywną stroną leasingu, jest jego krótkoterminowość - która da się odczuć zwłaszcza w przypadku elektroniki i sprzętu komputerowego. Są to bowiem dobra, które szybko się starzeją, a co za tym idzie wymagają częstej wymiany. Tu właśnie sprawdza się umowa leasingowa, którą można zawrzeć już na 18 miesięcy, a po jej wygaśnięciu, zdecydować się na zakup nowego sprzętu. Oczywiście mamy też możliwość wykupienia leasingowanego przedmiotu.

To rozwiązanie, sprawdza się najlepiej w przypadku małych - raczkujących dopiero firm, dla których nawet najmniejsze wydatki, mogą okazać się sporym problemem. Raty leasingowe nie tylko nie obciążają zbytnio kapitału przedsiębiorstwa, ale dodatkowo mamy możliwość "wrzucenia" ich w koszty uzyskania przychodu.

Największe zalety wynikające z leasingu to:

  • Podatek Vat naliczany jest od poszczególnych opłat leasingowych, dzięki czemu nie musimy płacić go od razu - tak jak ma to miejsce w przypadku umów ratalnych.
  • Nie ogranicza możliwości korzystania z tradycyjnych form kredytowania.
  • Zapewnia dostęp do najnowszej technologii, bez konieczności wkładu własnego.
  • Umożliwia szybkie podejmowanie decyzji inwestycyjnych.
  • Daje możliwość pokrycia kosztów urządzeń z bieżących przychodów firmy.
  • Jest szybką, elastyczną i wygodną formą pozyskiwania dóbr materialnych - maksimum korzyści przy minimum formalności.

Wady leasingu:

  • W ogólnym rozrachunku, jest droższy od kredytu finansowego.
  • Leasingodawca, nie ponosi odpowiedzialności za utrzymanie używalności rzeczy - co oznacza że nie odpowiada za jej wady czy uszkodzenia.
  • Opóźnienia w opłatach, skutkują nałożeniem wysokich kar.
  • Leasingowane przedmioty, pozostają własnością firmy leasingującej, co w przypadku jej upadłości lub bankructwa, może zakończyć się odebraniem owych dóbr leasingobiorcy.
  • Brak możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy.

A może zakup na raty?

Tu w zasadzie nie ma wielkiej filozofii, wchodzisz do sklepiku, wybierasz produkt, otrzymujesz informacje o tym ile wyniesie twoja miesięczna rata, wychodzisz zadowolony z salonu, zaopatrzony już w niezbędny sprzęt.

Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady, zakupiony sprzęt, należy już do nas, tak więc gdy stanie się on przestarzały zwyczajnie będziemy musieli kupić nowy, w jakiś sposób pozbywając się starego.

Podsumowując

Wybór najwygodniejszej i najtańszej formy finansowania, w dużej mierze zależny jest od naszych indywidualnych potrzeb, możliwości i oczekiwań. Nie sposób bowiem, wskazać złotego środka, który okaże się panaceum dla wszystkich przedsiębiorców, których firma potrzebuje komputerowego odrodzenia. Dlatego swój wybór, powinieneś poprzedzić researchem i zdobyciem zaufanych opinii - możesz je znaleźć tutaj - dzięki którym, unikniesz niepożądanych kosztów i opłat.

Źródło: www.totalmoney.pl.

Komentarze