Streamowanie gier - wybór odpowiedniego sprzętu

Streamowanie gierStreamowanie gier jest coraz popularniejszym zajęciem, a scena e-sportowa dla wielu osób zaczyna być znacznie bardziej interesująca niż tradycyjny sport. W XXI wieku wszystko jest możliwe, a spełnienie marzeń o wejściu w ten fascynujący świat jest na wyciągnięcie ręki.

Trudności może sprawić jedynie dobranie odpowiedniego sprzętu komputerowego oraz oprogramowania. Na szczęście wszystko jest znacznie prostsze i tańsze, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Streamowanie gier - na co należy zwrócić uwagę?

1. Mikrofon

Jest to jedno z ważniejszych urządzeń, które pozwala na stałe utrzymanie kontaktu z widzami. Czytając chat łatwiej jest odpowiadać na pytania podczas rozgrywki niż nieustannie odpisywać na pytania fanów.

Żeby dźwięk był przyjemny dla ucha i pozbawiony niepożądanych zakłóceń, warto jest dobrze przemyśleć wybór urządzenia. Największą popularnością cieszy się model SPC Gear SM900, który składa się z ramienia mocowanego do biurka, pop filtrów, koszyka antywibracyjnego oraz oczywiście przewodu USB. Taki zestaw w pełni zadowoli nie tylko początkujących streamerów, ale także tych bardziej doświadczonych graczy.

2. Słuchawki

Tu wystarczą proste słuchawki z nausznikami. Dobra jakość dźwięku to podstawa, ponieważ ciągłe szumy, przerwy czy inne szmery potrafią zepsuć każdą sesje gamingową. Kto by wytrzymał kilka godzin w takich warunkach?

W pierwszej kolejności dobrze jest zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz ich wygodę. Podświetlenia RGB, kocie uszy czy inne dodatki nie są wymagane. Zamiast inwestowania w kolorowe i charakterystyczne słuchawki lepiej jest dokupić więcej pamięci RAM do komputera.

3. Kamera

Kamera, która będzie pokazywać widzom wybranego streamera i jego reakcje na poszczególne sytuacje może zachęcić ludzi do częstszego zaglądania na dany kanał.

Powinna dobrze pracować przy każdym oświetleniu i nagrywać obraz w dobrej jakości z wiernym odwzorowaniem kolorów.

W tym samym miejscu warto zastanowić się co będzie ujęte w kadrze. Z pewnością będzie widać fotel, fragment mikrofonu, być może klawiaturę czy mysz komputerową. Ale to nie wszystko. Istotne jest też to, co znajduje się za streamerem. Widok na zabałaganiony pokój czy łazienkę nie prezentuje się dobrze. Lepiej jest pomyśleć o takim ustawieniu stanowiska, żeby ukazana została biała ściana za fotelem lub klimatyczne dodatki w postaci figurek gamingowych, plakatów czy innych dekoracji.

Warto też mieć na uwadze, że kamera nie jest wymagana do streamowania. Coraz większa liczba graczy odchodzi od tego pomysłu, skupiając się na samym mikrofonie. Dodaje to nutkę tajemnicy, która fascynuje fanów i jak magnes przyciąga ich na kanał.

4. Fotel gamingowy

Długie przesiadywanie przed komputerem może prowadzić do problemów z kręgosłupem i zmęczenia, co przekłada się bezpośrednio na słabsze wyniki podczas rozgrywek. Zaradzić temu można wybierając ergonomiczny i profesjonalnych fotel gamingowy, który stworzony jest z myślą o właśnie takich posiedzeniach.

Absolutnym minimum jest możliwość regulacji wysokości fotela oraz jego odchylenia. Pozwala to na przybranie najzdrowszej i najwygodniejszej pozycji. Dodatkowo dobrze jest, jeśli istnieje możliwość ustawiania podłokietników oraz zagłówka.

Sam wygląd fotela również jest istotny, choć zdecydowanie znajduje się na drugim miejscu. Nowoczesny design czy oświetlenie RGB pozwala na stworzenie wyjątkowego klimatu, który mogą docenić także widzowie.

5. Drugi monitor

Drugi monitor może wydawać się zbędnym dodatkiem, ale to tylko pozory. Podczas streamowania szybko okazuje się, że jest to niezbędnik każdego streamera. To właśnie w ten sposób można na bieżąco śledzić chat, statystyki kanału, rozmowy widzów, dotacje czy nowe subskrypcje, za które od razu można podziękować. Stała komunikacja z widzami poprawia relacje i sprawia, że chętniej wrócą na kanał, na którym zostali zauważeni.

Pokazanie osobom oglądającym kanał, że streamer jest nimi zainteresowany i chce wchodzić z nimi w dyskusje zwiększa szansę na pojawienie się magicznego komunikatu o kolejnej subskrypcji.

Na szczęście drugi monitor nie jest dużym wydatkiem. Jego głównym zadaniem jest wyświetlanie informacji o programie do streamowania, chatu i statystyk kanału. Do tego zupełnie wystarczy podstawowy monitor Full HD, który można kupić już za 300 zł.

6. Komputer

Kwestia komputera jest najważniejszą ze wszystkich w temacie streamowania. Dobre podzespoły i odpowiednia ilość pamięci operacyjnej pozwolą na przesyłanie obrazu w doskonałej jakości, a wiadomym jest, że przyjemniej ogląda się filmy w jakości 720p niż 144p.

Dodatkowo dobry komputer pozwoli na odpalenie niezbędnych programów oraz gry, bez utraty nadmiernej liczby FPSów, tak pożądanych przez każdego gamera.

Przechodząc do konkretów:

Procesor i5 8400 czy Ryzen 5 3600 są tańszym wariantem, który zupełnie wystarczy do streamowania gier, chociaż z czasem warto rozważyć:

  • Ryzen 7 3700X,
  • Intel Core i7 10700K,
  • Core i9 9900K.

Karta graficzna GeForce RTX 2060 to minimum, jakie musi znaleźć się w komputerze. Warto pamiętać, że karty z rodziny Nvidia posiadają wsparcie NVENC, który znajduje się również w niektórych programach do streamingu. Pozwala to na wykorzystanie mocy karty graficznej, przy jednoczesnym odciążeniu procesora. Jeśli ktoś jednak zdecyduje się na Radeona, warto rozważyć model RX 5700.

Na początek zupełnie wystarczy 16 GB pamięci RAM, a z czasem można rozważyć rozbudowanie jej do 32 GB. Zazwyczaj są to dwie kostki DDR4 16 GB.

Na koniec pozostaje dysk twardy, którego standardem jest już SSD. Pozwoli to na znaczne przyspieszenie pracy komputera, co przełoży się na poprawę jakości prowadzonych streamów. Wszystko to oczywiście na systemie Windows 10.

7. Program do streamowania

To już ostatni temat, który musi rozważyć każdy streamer na początku swojej drogi. Rynek programów jest rozbudowany i daje dużo możliwości.

Aktualnie najpopularniejszym programem do streamowania jest darmowe OBS Studio, z którego korzysta większość graczy znanych z Twitcha czy YouTube'a. Oferuje wszystko co jest potrzebne użytkownikowi, ma liczne funkcje, dodatki i rozszerzenia i tak jak zostało powiedziane - jest w pełni darmowy.

Rzadziej wybieranymi programami, głównie ze względu na opłaty, są:

  • Lightstream,
  • Nvidia Shadowplay,
  • Xsplit.

"Stop playing, start gaming!" - To popularne hasło motywacyjne ze sceny e-sportowej jest czystym przekazem. Warto przestać grać dla samego siebie i zacząć dzielić się doświadczeniami z innymi graczami ze świata. Rozpoczęcie przygody streamingowej nie wymaga dużych nakładów finansowych. Przy odrobinie szczęścia można zamknąć się nawet w 6000 zł, łącznie z komputerem, który przeważnie stoi już na stanowisku każdego gracza. Same dodatki to koszt rzędu 1000 zł, a jeśli poważnie podejdzie się do tematu to ten wydatek może się niespodziewanie szybko zwrócić.

Komentarze