Systemy operacyjne urządzeń mobilnych

Systemy operacyjne urządzeń mobilnychDawniej systemy operacyjne kojarzyły się nam wyłącznie z komputerami. Najpopularniejszy był Windows i stale czekaliśmy na najnowsze wersje od producenta. Obecnie systemów operacyjnych jest o wiele więcej, wciąż zaskakują nas nowymi udogodnieniami oraz funkcjonalnościami.

System operacyjny MS Windows nadal cieszy się popularnością wśród użytkowników. Jest instalowany na wielu urządzeniach i komputerach, w tym na laptopach cze niewielkich netoobkach.

Proponuje bowiem pakiet narzędzi w systemie operacyjnym, między innymi program Paint, WordPad czy własną przeglądarkę Inernet Explorer. Na uwagę zasługuje również Linux. Jest to system przede wszystkim serwerowy, stosowany przez wiele firm, ale w powodzeniem można zainstalować go także na komputerze domowym.

Mobilne systemy operacyjne

Bardzo często używamy dziś niewielkich urządzeń mobilnych, takich jak telefony komórkowe, urządzenia typu iPhone, iPad, tablet czy palmtop. One również bazują na systemach operacyjnych, ale zasadniczo są to inne oprogramowania. Bardzo popularny jest Android, czyli system operacyjny od Google. Ten nowoczesny i oparty na jądrze Linuxa system pozwala na obsługiwanie wielu aplikacji w tym szeregu propozycji od samego producenta, czyli Google.

Urządzenia działające w systemie Android pozwalają nam na korzystanie z serwisu społecznościowego Google+, z galerii zdjęć Picasa, z serwisu YouTube czy wygodnych narzędzi od Google: dokumentów lub kalendarza. Kolejnym produktem Google jest system Google Chrome OS. Pozwala on na obsługiwanie aplikacji internetowych, również bazując na jądrze systemu Linux.

Jednym z czołowych producentów urządzeń mobilnych jest dziś firma Apple. Proponuje nam nowoczesne urządzenia typu iPad, iPod touch, iPhone czy tablety. Logo z jabłuszkiem kojarzy się nam z gadżetami luksusowymi, profesjonalnymi i innowacyjnymi. Firma Apple może pochwalić się również własnym systemem operacyjnym, w oparciu o który bazują urządzenia marki. Tym systemem jest Apple iOS, składający się z czterech warstw i bazujący na jądrze systemu Darwin.

Komentarze