Systemy przywoływania i przyzywowe

Systemy przywoływania i przyzywoweZgodnie z obowiązującym prawem w Polsce każde miejsce publiczne związane z nadzorowaniem opieki nad innymi osobami, a w szczególności szpitale, domy opieki społecznej, więzienie i sanatoria powinny być wyposażone w systemy przywoływania i przyzywania.

Niestety w większości takich miejsc spotykamy sprzęt sprzed kilkudziesięciu lat, który chociaż wciąż działa, nie spełnia szeregu dodatkowych funkcji, które szczególnie w przypadku osób nie chodzących są bardzo przydatne.

Systemu przywoływania możemy używać w takich miejscach w przypadku gdy istnieje zagrożenie zdrowia i życia. Zasady tej raczej nikt nie łamie i nie woła pielęgniarki czy lekarza bo ma ochotę obejrzeć ulubiony serial, czy poczytać książkę przy mocniejszym świetle. Pamiętajmy jednak, że bardzo często w szpitalach i domach opieki przebywają osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą wykonywać podstawowych czynności. Z reguły nie wzywają wówczas personelu by pielęgniarka im zgasiła światło, włączyła telewizor, radio, czy odebrała telefon.

Często osoby, które są unieruchomione rezygnują z wielu swoich potrzeb, ponieważ samodzielnie nie są w stanie ich zrealizować.
Ale czy można odbierać prawo do słuchania radia, popołudniowej drzemki z wyłączonym światłem itd.?

Nowoczesne systemy przyzywowe

Nowoczesne systemy przyzywowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom pacjentów i pensjonariuszy. Najpopularniejsze systemy sterują oświetleniem, zapewniają komunikację głosową, umożliwiają odbiór stacji radiowych, sterowanie telewizorem, a nawet odebranie i nawiązanie połączenia telefonicznego.

- system przyzywowy Mediopt Caremed

- system przyzywowy Schima Varomed

Dla zdrowego człowieka te wszystkie funkcje mogą się wydawać mało potrzebne. Jednak wyobraźmy sobie, że od lat jesteśmy unieruchomieni i zdani na dobrą wolę i pomoc obcych osób. Czy wówczas możliwości jakie daje zamontowanie w szpitalach i innych ośrodkach wielofunkcyjnych systemów przywoławczych będzie nadal nam się wydawać zbędne.

Dużym problemem naszego społeczeństwa i systemu ochrony zdrowia jest zbyt mały nacisk na godność pacjenta. W większości placówek, których zadaniem jest opieka medyczna, lub rehabilitacyjna największy nacisk kładzie się na leczenie, jednak by pacjent czuł się komfortowo w i tak trudnej dla niego sytuacji wystarczy ułatwić mu obsługę podstawowych urządzeń i zabezpieczenie samodzielniej realizacji codziennych potrzeb.

Oczywiście podłączenie takiego systemu w zadłużonych szpitalach i niedoinwestowanych domach opieki społecznej wydaje się często zbędnym i dużym kosztem. Jedak nie jest to kwota aż na tyle duża by odbierać pacjentom prawo do samodzielnego zabezpieczenia swoich potrzeb. Dodatkowo należy zauważyć, że jeśli system będzie zamontowany we wszystkich salach na oddziale, a nie jak to najczęściej się zdarza jedynie w salach  intensywnej opieki medycznej i pooperacyjnych to szpital będzie mógł zredukować liczbę pracowników. Takie rozwiązanie pozwala na zwiększenie samodzielności pacjentów, co oznacza znacznie mniej pracy w szpitalach i domach pomocy społecznej.

Instalacje systemów przywoławczych i przyzywowych - www.schima.pl

Komentarze