Szantaż internetowy - jak się przed nim bronić?

Szantaż internetowyCoraz częściej dochodzi do sytuacji wymuszania pieniędzy za pomocą gróźb rozsyłanych przez mail lub komunikatory. Agresorzy przekonują, że są w posiadaniu wrażliwych danych lub kompromitujących materiałów. Wielu decyduje się zapłacić takim osobom za milczenie. W jaki sposób należy działać w takich sytuacjach?

Na czym polega szantaż internetowy?

Powyższa sytuacja ma miejsce najczęściej na skrzynce mailowej. Adresat wiadomości wita się z odbiorcą, używając jego imienia. Wpływa to na zwiększenie wiarygodności przekazu. W dalszych słowach mówi, że ma informacje identyfikacyjne osoby takie jak PESEL, dane logowania do konta bankowego, poufne korespondencje, nagie zdjęcia lub nagrania z kamery internetowej. Grozi ich upublicznieniem.

Celem takiego ataku jest oczywiście wyłudzenie określonej kwoty. Niestety, do takich sytuacji dochodzi coraz częściej, a wiele osób nie wie, jak się przed nimi bronić. Dlatego, nie dochodząc prawdziwości przedstawianych informacji, decydują się na przekazanie środków. Za tego typu atakami stoją hakerzy, którzy sprytnie redagują wiadomości, aby wyglądały na wiarygodne i wysyłają je tysiącom osób.

Dlaczego wiele osób spełnia życzenia hakerów?

Cała korespondencja od początku do końca ma na celu wzbudzenie strachu i wywołanie wrażenia wiarygodności. Służy do tego, chociażby używanie imienia odbiorcy. Kierując się jedynie emocjami, wiele osób dochodzi do wniosku, że rzeczywiście ich dotychczasowa opinia lub zgromadzone środki finansowe są zagrożone. Życie pokazuje jednak, że ogromna większość takich wiadomości jest zwyczajnym blefem.

W pewnych sytuacjach decydującym czynnikiem jest rodzina. Szantażysta przywołuje domniemane informacje o wyglądzie najbliższych i w ten sposób próbuje złamać ofiarę. Ta metoda niestety działa najlepiej, bo każdy chce chronić rodzinę przed niebezpieczeństwem.

Jak skutecznie chronić się przed szantażem?

Przede wszystkim nie ulegaj strachowi. Działanie w emocjach powoduje podejmowanie szalonych kroków. Hakerzy nagminnie wysyłają wiadomości tego typu do osób przypadkowych z nadzieją, że jakiś odsetek odbiorców zdecyduje się przystać na ich żądania. Jeśli podejrzewasz, że na Twojej skrzynce jest podejrzany mail, w ogóle go nie otwieraj. W przypadku odebrania korespondencji i zapoznania się z nią absolutnie nie zgadzaj się na warunki nadawcy.

Należy mieć świadomość, że takie działania podlegają karom, więc sprawę można zgłosić do odpowiednich organów. By zapewnić sobie spokój umysłu, zmień hasła dostępowe i nie zapisuj ich na komputerze. Zaimplementuj na swoim urządzeniu skuteczną ochronę antyphishingową. A przede wszystkim bądź pewien tego, co robisz w Internecie. Hakerzy wysyłają wiadomości na chybił trafił, a strachowi ulegają osoby, które nie wiedzą, co robiły w sieci.

Szantaż internetowy to jeden z najmniej pracochłonnych sposobów na nieuczciwe pozyskanie pieniędzy. Ma na celu wyłudzenie środków, a nie upublicznienie poufnych informacji. Dlatego przede wszystkim warto nie ulegać panice ani strachowi i postawić solidne zabezpieczenie przed atakami hakerów w postaci oprogramowania antywirusowego.

Artykuł powstał we współpracy z marken.com.pl.

Komentarze