Szkodliwość telefonów komórkowych

Szkodliwość telefonów komórkowychTelefony komórkowe znacznie uprościły nasze życie, są używane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. To małe urządzenie towarzyszy nam na co dzień, od rana do wieczora i niektórzy nie mogą bez niego żyć, przez masę zalet jakie ze sobą niesie.

W końcu taki np smartphone ma wszystko czego potrzeba, można dzwonić, pisać, robić zdjęcia, nagrywać, odtwarzać ulubioną muzykę, grać i wiele wiele innych rzeczy. Jednak nie wszystko złoto co się świeci, mało kto zdaje sobie sprawę z efektów ubocznych takiego nie pozornego urządzenia.

W Internecie można znaleźć dużo artykułów i ciekawostek o szkodliwości telefonów komórkowych i wpływie na zdrowie ich posiadaczy. Jednak informacje podawane w tekstach okazują się powierzchowne lub nieprawdziwe. Więc jak pole elektromagnetyczne, emitowane przez komórki, oddziałuje na ludzi? Pole elektromagnetyczne, które wytwarzają telefony, może zakłócać działanie wielu urządzeń codziennego użytku np. aparatów słuchowych lub rozruszników serca.

Natomiast nie ma jednoznacznych badań potwierdzających, że to promieniowanie niekorzystanie działa na pracę ludzkiego organizmu, czy też przyczyniło się do powstania jakiejś choroby. Wprawdzie mikrofale przedostają się do naszego mózgu, przenikając się przez jego naturalną barierę ochronną, jednak to nie przyczynia się do powstawania nowotworów jednego z najważniejszych narządów w naszym ciele. Bariera krew-mózg ma za zadanie chronić układ nerwowy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Na Uniwersytecie w Szwecji od kilku lat trwają badania nad wpływem promieniowania na komórki mózgu i wykazały, że nowotwory nerwu słuchowego występują częściej u osób, które od ponad 10 lat korzystają z telefonów komórkowych. Z kolei badania francuskich uczonych potwierdziły też, że osoby, które trzymają telefon komórkowy przy uchu dłużej niż 15 godzin w miesiącu 30 minut dziennie, są dwa razy bardziej narażone na ryzyko rozwoju glejaka i oponiaka.

Eksperci jednak uspokajają, że glejaki są bardzo rzadką chorobą i nawet istniejące dwa razy większe ryzyko rozwoju choroby tak czy inaczej jest minimalne. Warto więc przestrzegać zasad, które zmniejszą potencjalnie szkodliwy wpływ telefonów na nasze zdrowie. Przede wszystkim dzieci nie powinny korzystać z telefonów dużo, tylko wtedy kiedy zajdzie nagła potrzeba. Należy pamiętać, że telefon będzie pracował z największą mocą, kiedy będziemy wybierać numer lub kiedy stracimy zasięg. W tym wypadku należy oddalić go od głowy. Dobrze też by było unikać rozmów wśród tłumu ludzi, gdyż promieniowanie z różnych urządzeń będących blisko osób z telefonami się nasila. Nie zalecane jest także przechowywanie telefonu blisko ciała, najlepiej trzymać go w torbie, jednak kiedy jest potrzeba, należy zwrócić uwagę na to by klawiatura była skierowana do ciała, a tylna część obudowy na zewnątrz (w przypadku smartphone'ów częścią dotykową do ciała).

Podczas trwania rozmowy warto przekładać telefon z jednego ucha do drugiego, żeby nie kumulować energii. Lepiej nie używać go też, gdy sygnał jest słaby lub kiedy przemieszczamy się z dużą prędkością, nasze urządzenie wtedy przemieszcza się z jednej stacji bazowej do drugiej, a energia, którą emituje, jest wtedy największa. Żeby tego uniknąć, można zainwestować w popularny na rynku elektronicznym w zestaw głośnomówiący bądź słuchawkowy, a w momencie zakupu zwrócić uwagę na moc- im niższa tym lepiej. Najlepiej jest zastąpić też, rozmowę telefoniczną wiadomościami SMS. Kiedy idziemy spać telefon należy położyć na stoliku obok i włączyć tryb offline (samolotowy). Na razie nie ma jasno stwierdzonych zagrożeń zdrowia przez telefony komórkowe, jednak należy nie przesadzać z używaniem tych urządzeń. Plotki na temat rakotwórczości tych urządzeń są na razie tylko plotkami, i krążą od samego początku ich istnienia.

Ocena: 5.0

Komentarze

Hubert
No niestety według dostępnych obecnie badań (które istnieją wbrew artykułowi powyżej) regularne korzystanie z telefonu komórkowego może się wiązać z częstszym występowaniem choroby nowotworowej. Ja polecę jeszcze taki artykuł: http://mozgi.pl/czy-telefony-komorkowe-sa-szkodliwe-842E gdzie opisane są sposoby dzięki którym można zminimalizować szkodliwe oddziaływanie fal elektromagnetyc znych na organizm. Najlepiej byłoby nie korzystać z telefonu w ogóle, no ale nie jest to w tym świecie zbyt możliwe. Dlatego warto wiedzieć więcej w tym temacie.
Kotar
Szkodliwość telefonu komórkowego? Polecam artykuł: http://portal.abczdrowie.pl/czy-telefony-komorkowe-rzeczywiscie-nam-szkodza