Tablet graficzny - nieodzowny element wyposażenia każdego nowoczesnego grafika

Tablet graficznyChoć tablet kojarzy się zazwyczaj z urządzeniem służącym do przeglądania Internetu czy oglądania filmów w domowym zaciszu, w przypadku urządzenia dedykowanego grafikom mówimy o całkowicie innym przyrządzie. Tablet graficzny to sprzęt pozwalający w wygodny sposób projektować, rysować, kolorować czy też pisać. W połączeniu z programem umożliwiającym tworzenie grafik, tablet graficzny pozwala stworzyć prawdziwe dzieła cyfrowej sztuki. Sprawdź, co warto wiedzieć o tabletach graficznych i na co zwracać uwagę podczas doboru tego typu urządzeń.

Jak działa i komu dedykowany jest tablet graficzny?

Kupując tablet graficzny w zestawie otrzymuje się podkładkę oraz rysik, który umożliwia swobodną, dokładniejszą niż w przypadku myszki pracę z programami graficznymi. W zależności od wybranego modelu tablet graficzny cechuje się tzw. powierzchnią roboczą o określonej wielkości, która odpowiada kartce papieru. Wykonując działania na podkładce można w czasie rzeczywistym obserwować zmiany na ekranie komputer, laptopa lub innym, wybranym przez użytkownika wyświetlaczu. Na morele.net/kategoria/tablety-graficzne-54/ znaleźć można nowoczesne modele tabletów graficznych z wbudowanymi wyświetlaczami LCD, dzięki czemu grafik może pracować bez konieczności podłączania urządzenia do zewnętrznego monitora.

Jak sama nazwa wskazuje, tablety graficzne skierowane są przede wszystkim do grafików, którzy dzięki temu specjalistycznemu narzędziu mogą w prosty sposób przygotować szkice czy pełne prace z naniesionymi kolorem. Rysik może pełnić rolę ołówka, pędzla, kredki czy też długopisu - tablet graficzny nadaje się również do tworzenia prac pismem odręcznym, co szczególnie doceniły osoby używające w swojej pracy dużej liczby wzorów matematycznych i fizycznych. Wszystkie notatki będą przechowywane w formie cyfrowej bez konieczności użerania się z papierem.

Jak znaleźć dobry tablet graficzny?

Decydując się na kupno tabletu graficznego konieczne jest uwzględnienie kilku czynników, w tym:

  • powierzchni roboczej,
  • rozmiaru,
  • dokładności rysika i wysokości odczytu,
  • próbkowania,
  • czułości nacisku.

Niezależnie od wykonywanych zadań dobrze jest, gdy tablet graficzny dopasowany jest do proporcji monitora. Dzięki temu można przygotować wyjątkowo precyzyjne prace i dopracować swoją grafikę czy projekt. Przykładowo dla ekranów o proporcjach 16:9 dobrym rozwiązaniem okaże się tablet graficzny o obszarze roboczym o wymiarach 157 × 98 mm.

Komentarze