Ataki cybernetyczne stają się coraz bardziej wyrafinowane, przez co potencjalne ofiary mają poważne trudności w ich rozpoznaniu, a tym bardziej, by się ich ustrzec. Każdy system bezpieczeństwa, zarówno w domu prywatnym, jak i w firmie czy organizacji, zawiera pewne luki, które hakerzy wykorzystują bezlitośnie.
Najsłabszym jego ogniwem jest niestety człowiek, który zachowuje się w odmienny sposób w obliczu potencjalnego zagrożenia cybernetycznego. By nauczyć ludzi, jak na nie reagować, przeprowadzane są testy socjotechniczne. Sprawdź, czym one właściwie są i w jaki sposób mogą być one przeprowadzane w praktyce?
Testy socjotechniczne - czym są?
Pojęcie testów socjotechnicznych jest związane z metodą badania cyberbezpieczeństwa. W ramach takich testów można sprawdzić, w jakim stopniu pracownicy czy inne osoby są przygotowane na atak, czy potrafią go rozpoznać i zastosować się do skutecznych protokołów bezpieczeństwa.
Specjaliści przeprowadzający testy socjotechniczne z Testarmy wychodzą z założenia, że każdy system bezpieczeństwa będzie tak wytrzymały, jak wytrzymały na przeróżne ataki jest jego najsłabszy element. Najsłabszym ogniwem systemu jest niestety człowiek. Na przykład pracodawca dzięki przeprowadzanym testom socjotechnicznym może uzyskać sprawdzone informacje dotyczące tego, czy jego podwładni potrafią wykryć stosowane przez przestępców techniki manipulacji i czy umieją na nie we właściwy sposób zareagować.
Scenariusze testów socjotechnicznych
Zlecający testy socjotechniczne, właściciel danej firmy czy osoba zarządzająca bezpieczeństwem w przedsiębiorstwie, instytucji czy organizacji, omawia ze specjalistami przebieg testów socjotechnicznych. Wspólnie ustala scenariusz, według którego zostaną one przeprowadzone. Bardzo ważne jest opieranie testów o specyfikę pracy w danym podmiocie, ponieważ wówczas kontrolowany atak przeprowadzany w ramach testu socjotechnicznego będzie najwierniej odzwierciedlał ten, do którego mogłoby realnie dojść.
Testy socjotechniczne obejmują próby uzyskania nieautoryzowanego dostępu do danych poprzez przeprowadzanie ataków na pracowników. Scenariusze testów bywają różne, by zaskoczyć pracownika i sprawdzić jego refleks oraz to, czy jest w stanie odkryć istniejące zagrożenie.
Techniki testów socjotechnicznych mają być odzwierciedleniem tego, jak atak mógłby wyglądać w praktyce. Najczęściej korzysta się dziś przy tym z phishingu, pretextingu, link scamu, odgrywania ról, wykorzystywania reguły psychologii społecznej czy baitingu i brute force.
Raport z testów socjotechnicznych
Po przeprowadzeniu kompleksowo testów socjotechnicznych, czyli po wykonaniu kontrolowanego ataku zlecający takie działania otrzymuje pełen raport pokazujący zasoby, do których testerzy uzyskali dostęp. Znajdą się w nim punkty wejścia i informacje o potencjalnych skutkach ataku dla biznesu czy działalności danej organizacji.
Polecamy: https://testarmy.com/pl/uslugi/testowanie-oprogramowania
Warto podkreślić, że obecnie cyberprzestępcy posługują się wieloma różnymi metodami ataków i najprostszą dla nich drogą wewnątrz danej organizacji są jej pracownicy. Dzięki nim skutecznie omijają infrastrukturę bezpieczeństwa, nie wzbudzając nawet większej podejrzliwości.
Test socjotechniczny sprawdzi, w jakim stopniu pracownicy są podatni na takie ataki i gdzie najszybciej mogłoby dojść do trudnego do przewidzenia w skutkach włamania do systemu firmy lub organizacji.
Komentarze