Ukrywanie i dobór podsłuchu - jak to zrobić prawidłowo?

PodsłuchWysokiej klasy sprzęt to tylko połowa sukcesu. Udany podsłuch wymaga również przygotowania, wybrania odpowiedniego miejsca i montażu. Każde urządzenie musi być też zakamuflowane. Z czym wiąże się ukrywanie podsłuchu?

Głównym zadaniem takiego urządzenia jest zebranie dźwięków bez wiedzy nagrywanej osoby. Skuteczne zakamuflowanie zapewnia nie tylko spokojną pracę sprzętu, ale też twoje bezpieczeństwo i komfort. Odpowiednio zamontowany sprzęt to nikła możliwość dekonspiracji i wpadki. Aby ukrywanie podsłuchu było jednak skuteczne, musisz mieć dobrze dobrane urządzenia.

Jakie są typy podsłuchów?

Podsłuch ukryty w odświeżaczu powietrza przyda ci się przy nagrywaniu rozmów w łazience, kuchni lub pokoju. Ciężko będzie ci natomiast działać na spore odległości. Do tego nada się podsłuch kwarcowy.

To typ nadajnika radiowego. Działa on w różnym zakresie fal radiowych. Częstotliwość w przypadku kwarcu jest stabilizowana. Bez tego dodatku, nie jest ona stabilna, ale wymaga jednocześnie mniej dokładnych odbiorników. Nadają się do pracy przy niekorzystnych i niepewnych warunkach, a ze względu na długi zasięg w nagrywaniu na daleką odległość.

Pamiętaj, że nadajnik cyfrowy to zaawansowane rozwiązanie, a niektóre modele pozwalają na pracę do nawet 250 dni. Możesz go wykorzystywać w zadaniach, podczas których nie masz ciągłego dostępu do nadajnika.

Mniej zaawansowaną formą są podsłuchy GSM. Nie są tak anonimowe, bo do działania wymagają karty SIM zarejestrowanej (zgodnie z polskim prawem) na konkretnego użytkownika. Ich zaletą jest cena i możliwość obsługi przez telefon komórkowy. Pamiętaj, że pewność ich działania nie jest tak wysoka jak w przypadku radiowych wersji.

Ciekawe możliwości dają podsłuchy w przedmiotach. Ich zadanie jest proste - nagrywanie rozmów w mniejszych obszarach, bez wzbudzania podejrzeń. Pozwalają na ekspresowy kamuflaż. Na rynku dostępne są podsłuchy ukryte w zabawkach, artykułach RTV czy urządzeniach elektronicznych. Występują w różnych formach.

Są też podsłuchy, które przeznaczysz do bardzo konkretnych zadań. Membranowe urządzenia pozwalają na odsłuch przez ścianę. Działają na podstawie wibracji, które wydajemy podczas mowy. Co ciekawe, nie wszystkie podsłuchy to urządzenia. Niektóre to oprogramowanie, instalowane w konkretnym sprzęcie. Takie oprogramowania pozwalają na skuteczne podsłuchiwanie telefonów komórkowych. Do stacjonarnych przeznaczone są specjalne przejściówki do kabla telefonicznego.

Podsłuch

Podsłuchy kwarcowe pozwalają na kilka dni ciągłej pracy (fot. Materiały własne).

Ukrywanie podsłuchu nie jest trudne!

Jeżeli wybrałeś już sprzęt dla siebie, to czas na jego ukrycie. Omówimy zakamuflowanie podsłuchu w przedmiocie oraz nadajników kwarcowych.

Urządzenie do podsłuchiwania możesz zainstalować w przedmiocie samemu lub zakupić gotowy produkt. Możliwości są naprawdę szerokie. Na alfatronik.com.pl znajdziesz takie elementy jak nadajniki w odświeżaczach powietrza, listwach zasilających, zegarkach czy radio-budzikach. Przy ich lokalizacji musisz pamiętać o odpowiednim zasilaniu. Staraj się dobrać również przedmiot tak, aby jego zakup nie wzbudzał podejrzeń.

W przypadku instalacji sprzętu do podsłuchiwania, kluczowy jest odpowiedni kamuflaż, trwałe przyczepienie do obudowy i akustyka. Ta ostatnia będzie niezbędna dla uzyskania dźwięku najwyższej jakości. Przy wyborze przedmiotu do ukrycia podsłuchu musisz przewidzieć też np. zalanie (możliwe, gdy ukrywasz sprzęt w kwiatach). Pamiętaj, że zakamuflowanie nadajnika w twoim przedmiocie możesz zlecić specjalistycznej firmie. Specjaliści z Alfatronik.com.pl przeprowadzą odpowiednią konsultację i doradzą ci w sprawach podsłuchu. Instalują sprzęt zarówno w zakupionych przedmiotach przez klienta, jak i pomagają w doborze gotowych sprzętów.

A jak zakamuflować nadajnik kwarcowy? Sprawa jest tu trochę łatwiejsza, bo nie musi on być w bezpośrednim sąsiedztwie nagrywanych osób ze względu na bardzo czuły mikrofon. Montując go najbardziej zwróć uwagę na zakamuflowanie. Nadajnik możesz zamontować np. za telewizorem lub meblami, czyli tam, gdzie raczej nikt nie zagląda. Nie ograniczaj się, bo bateria pozwala najczęściej na bardzo długi czas pracy.

A jak mocować taki podsłuch? Najlepiej wykorzystaj do tego mocną taśmę dwustronną. Ta z jednej strony pozwoli na szybki demontaż, a z drugiej zapewni stabilne położenie podsłuchu.

Przed instalacją podsłuchu skonsultuj się jeszcze z prawnikiem. Nie zawsze podsłuchiwanie jest legalne. Uważaj, aby nie narazić się na późniejsze, nieprzyjemne konsekwencje.

Komentarze