Smartfony z dobrym aparatem - na co zwrócić uwagę?

Smartfon fotograficznySmartfony z dobrym aparatem stają się coraz bardziej popularne i nie bez powodu. Pozwalają użytkownikom robić wysokiej jakości zdjęcia i filmy, które można łatwo edytować i udostępniać online. Jednak przy tak wielu różnych telefonach fotograficznych dostępnych na rynku może być trudno określić, który z nich wybrać. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze smartfona z najlepszym aparatem?

Smartfon z dobrym aparatem - na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego urządzenia?

Nie jest tajemnicą, że aparaty w komórkach na przestrzeni lat drastycznie się poprawiły. Wiele flagowych urządzeń oferuje teraz imponujące funkcje i możliwości robienia zdjęć, dzięki którym lustrzanki cyfrowe mogą wydawać się przeciętne. Ale przy tak wielu wspaniałych opcjach na rynku, jak wybrać tę właściwą dla siebie? Oto najważniejsze kwestie, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze smartfona z najlepszym aparatem.

1. Jakość obiektywu dobrego aparatu w smartfonie

Optyka aparatu w telefonie ma takie samo znaczenie, jak w przypadku lustrzanki cyfrowej lub aparatu bezlusterkowego. Poszukaj telefonów z wysokiej jakości obiektywami (zwykle produkowanymi przez Zeiss lub Leica), jeśli zależy Ci na doskonałej jakości obrazu. Jednym z najważniejszych aspektów każdego aparatu jest jego jakość obiektywu. Jeśli chodzi o smartfony, może być jednak sporo zróżnicowania w tym obszarze. Niektórzy producenci używają obiektywów niższej jakości, aby obniżyć koszty, podczas gdy inni używają obiektywów wyższej jakości, które zapewniają ostrzejsze obrazy. Przed podjęciem decyzji warto przeprowadzić rozeznanie, aby dowiedzieć się, które modele używają jakiego typu soczewek.

Aparat telefonu jest tak dobry, jak jego obiektyw. Sprawdź specyfikację dowolnego telefonu, który rozważasz, aby zobaczyć, jaki rodzaj zoomu optycznego oferuje - im wyższa liczba, tym lepiej. Szukaj także telefonów z obiektywami o dużej aperturze (niższe wartości przysłony), które wpuszczają więcej światła i dają ostrzejsze obrazy. Na koniec upewnij się, że czujnik ma co najmniej 20 megapikseli. Cokolwiek mniej spowoduje ziarniste zdjęcia.

2. Stabilizacja obrazu dobrego smartfona do zdjęć

Stabilizacja obrazu ma kluczowe znaczenie dla robienia wyraźnych, pozbawionych rozmyć zdjęć - zwłaszcza w warunkach słabego oświetlenia. Istnieją dwa rodzaje:

cyfrowa stabilizacja obrazu - wykorzystuje algorytmy oprogramowania do stabilizacji obrazu po jego wykonaniu. Działa dobrze, ale czasami może powodować niewyraźne wyniki.

optyczna stabilizacja obrazu - w rzeczywistości przesuwa obiektyw aparatu, aby przeciwdziałać ruchom dłoni, co zapewnia znacznie wyraźniejsze zdjęcia - szczególnie podczas nagrywania materiału wideo lub ujęć o długiej ekspozycji. Większość smartfonów z wyższej półki oferuje obecnie formę optycznej stabilizacji obrazu, więc warto ją sprawdzić przed zakupem. Ta funkcja pomaga zmniejszyć rozmycie i poprawić ogólną jakość obrazu, zwłaszcza w warunkach słabego oświetlenia.

Jeśli więc planujesz robić dużo zdjęć tytułowym narzędziem, poszukaj modeli, które oferują tę funkcję optyczna stabilizacji obrazu (OIS), która pomaga zredukować rozmycie spowodowane drżeniem dłoni lub poruszającymi się obiektami.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż podczas gdy dwie kamery mogą wystarczyć do robienia dobrych zdjęć, więcej niekoniecznie znaczy lepiej. Niektóre dodatkowe aparaty mogą pomóc w robieniu zdjęć szerokokątnych lub w trybie portretowym, ale nie są one niezbędne.

3. Wielkość przysłony matrycy w dobrym aparacie smartfona

Czujnik odpowiada za przechwytywanie światła i przekształcanie go w sygnały elektryczne, które mogą być przetwarzane przez procesor. Im większa matryca, tym więcej światła może przechwycić, co skutkuje lepszą jakością zdjęć, szczególnie w warunkach słabego oświetlenia. Megapiksele niekoniecznie korelują z dobrą jakością zdjęć, ponieważ liczą tylko fizyczne piksele na matrycy. Jednak wyższa gęstość pikseli pozwala na zoom cyfrowy bez utraty zbyt wielu szczegółów. Przysłona jest ważna, ponieważ dyktuje, ile światła wpada do obiektywu i trafia do czujnika. Podsumowując: większa przysłona wpuszcza więcej światła, przez co daje jaśniejsze zdjęcia, co jest kolejnym kryterium najlepszego aparatu w telefonie.

4. Video dobrego aparatu w telefonie

Kolejną kwestią są możliwości nagrywania wideo, ponieważ niektórzy producenci oferują teraz nagrywanie wideo w rozdzielczości 4K. Nie wszystkie "nowinki" mają tę funkcję, więc jeśli jesteś osobą, która lubi często nagrywać filmy, upewnij się, że wybrane urządzenie ma funkcję 4K. Wreszcie, funkcje edycji to coś, co możesz chcieć wziąć pod uwagę w zależności od tego, ile zainwestujesz w robienie zdjęć komórką w porównaniu z lustrzanką cyfrową lub innym rodzajem profesjonalnego aparatu. Niektóre typowe funkcje edycji obejmują:

  • przycinanie,
  • sortowanie filtrów,
  • dostosowywanie balansu bieli,
  • kompensację ekspozycji jasności/kontrastu.

Wszystkie te czynniki są ważnymi względami przy podejmowaniu decyzji, który smartfon fotograficzny najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

5. Żywotność baterii w smartfonie

Inną rzeczą, o której należy pamiętać, jest żywotność baterii - szczególnie jeśli planujesz intensywnie korzystać z aparatu w telefonie przez cały dzień. Niektóre modele po prostu nie mają świetnej żywotności baterii, gdy są intensywnie używane.  W końcu nie chcesz, żeby Twoja "zabawka" rozładowywała się w trakcie sesji zdjęciowej! Oceniając żywotność baterii, zwróć uwagę zarówno na oficjalne szacunki, jak i testy z rzeczywistego świata. Robienie wielu zdjęć i filmów może obciążać żywotność baterii każdego smartfona, dlatego warto sprawdzić, jak długo trwa każde ładowanie, zanim zdecydujesz się na konkretny model.

Oczywiście, rolę odgrywa również cena, w której ostatecznie zdecydujesz się na zakup. Istnieje wiele modeli z wyższej półki, które zapewnią Ci znakomite wrażenia z fotografowania, ale przyniosą Ci spory zwrot gotówki.

Jaki smartfon z dobrym aparatem wybrać? Podsumowanie

Jeśli chodzi o wybór telefonu z najlepszym aparatem, jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać. Oto czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru:

  • jakość - oczywiście jednym z najważniejszych aspektów jest jakość jego aparatu. Przed zakupem sprawdź recenzje i przykładowe zdjęcia zrobione telefonem;
  • jakość wyświetlania - wyświetlacz w Twoim smartfonie fotograficznym będzie odpowiedzialny za wyświetlanie Twoich zdjęć, więc będziesz chciał upewnić się, że ma dobrą rozdzielczość i wierność kolorów. Ponownie sprawdzanie recenzji może być tutaj pomocne;
  • jakość zdjęć - pierwszą rzeczą, której powinieneś szukać w smartfonie ze zdjęciami, jest jakość obrazu. Niektóre z najlepszych smartfonów fotograficznych na rynku mają aparaty tylne o rozdzielczości do 40 megapikseli, co oznacza, że Twoje zdjęcia będą ostre i wyraźne;
  • jakość wideo - jeśli chcesz nagrywać wideo, a także robić zdjęcia, musisz upewnić się, że wybrane urządzenie ma również dobre możliwości wideo. Poszukaj telefonu z nagrywaniem wideo w rozdzielczości co najmniej 1080p lub z jeszcze lepszą obsługą 4K;
  • funkcje edycji - wiele smartfonów jest wyposażonych we wbudowane zaawansowane oprogramowanie do edycji, które pozwala na pełną kontrolę nad wyglądem zdjęć przed udostępnieniem ich online. Sprawdź, jakie opcje edycji są dostępne na każdym telefonie, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

Komentarze