Virtual Private Server - dlaczego na "tak"?

Prywatny serwer wirtualnyWybór odpowiedniego rodzaju hostingu jest uzależniony przede wszystkim od typu posiadanej przez Ciebie strony www. Przy zwykłych serwisach firmowych, czy mało rozbudowanych witrynach blogowych z reguły zupełnie wystarczające okazują się opcje hostingu współdzielonego, natomiast w przypadku nieco bardziej zaawansowanych platform działających online, dużo lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w nowocześniejsze serwery VPS, czyli Virtual Private Server. Na czym polega fenomen tej kategorii opisywanych usług internetowych? Sprawdź poniżej.

Między najsłabszym a najsilniejszym

Biorąc pod uwagę klasyczne, powszechne dziś formy hostingowania, śmiało można stwierdzić, iż VPS to wariant pośredni plasujący się z jednej strony pomiędzy pospolitym hostingiem współdzielonym, a z drugiej indywidualnym serwerem dedykowanym, który jest wyłącznie do naszego osobistego użytkowania. W praktyce natomiast bardzo często VPS okazuje się swego rodzaju złotym środkiem, ponieważ jest to hosting już z wyższej półki, ale przy tym nie przesadnie kosztowny. W wielkim skrócie ujmując, czym jest VPS? Otóż należy podkreślić, że to wirtualna maszyna działająca na dużych obrotach, instalowana na serwerze, jakiego przestrzeń dyskowa podzielona została pomiędzy niewielką grupę użytkowników stanowiących klientów danej firmy. W przypadku VPS można zatem mówić przede wszystkim o braku awaryjności, zwłaszcza w porównaniu z wcześniej już wspominanym hostingiem współdzielonym, który opiera się na z reguły bardzo dużych limitach i częstych awariach występujących na skutek przeciążenia. Problemów z ładowaniem się strony www w zbyt długim czasie, czy wyłącznie fragmentarycznym wczytywaniem się serwisu raczej być nie powinno, gdy zaś zdecydujesz się na charakteryzowany typ serwera VPS.

Miej na uwadze

Rekomendowanych firm, które posiadają w swej szerokiej ofercie m.in. omawiany hosting w postaci serwera VPS jest naprawdę wiele, więc nie powinno dziwić, iż ciężkim dylematem okazuje się szybkie wyszukanie odpowiedniej marki od razu. By nie wybierać w ciemno, konieczne jest skoncentrowanie się na paru istotnych kryteriach selekcji, w tym na przykład na backupach, czyli gwarancji robienia kopii zapasowych. Przykładowo, doświadczona firma Hekko od lat prosperująca na rynku proponuje klientom backupy do dwudziestu ośmiu dni. Taka opcja pozwala spać spokojnie, że w razie niespodziewanych sytuacji nie zostajemy na lodzie, a nasze dane są chronione. Nie zapominajmy też o tym, że sama inwestycja w VPS to jedno, drugą kwestią okazuje się konieczność samodzielnej obsługi maszyny, bowiem podpisujący umowę na tego typu hosting automatycznie otrzymuje pełny dostęp do samodzielnego ustawiania, konfigurowania oraz aktualizowania serwera. Nie każdy tak specjalistyczną wiedzę posiada, dlatego po raz kolejny odwołujemy się do doświadczonych firm takich jak renomowana marka Hekko, za pośrednictwem której klienci mający jakiekolwiek problemy, czy wątpliwości związane z wybranym hostingiem mogą skonsultować się z profesjonalnym doradcą.

Ocena: 5.0

Komentarze