VPN - czym jest? Ranking 5 VPN

Wirtaulna sieć prywatna (VPN)Wraz z rozwojem Internetu, technologii oraz wiążących się z tym możliwości i niebezpieczeństw, warto zadbać o ochronę swojej prywatności. Tutaj z pomocą przychodzi VPN, który pozwala połączyć się z siecią poprzez specjalistyczny serwer zmieniający nasze IP.

Czym jest VPN?

VPN (ang. Virtual Private Network) czyli wirtualna sieć prywatna, w której komputer zamiast przedstawiać się za pomocą adresu IP uzyskanego od dostawcy Internetu, używa w to miejsce tymczasowego adresu IP uzyskanego poprzez tą wirtualną sieć prywatną.

Jest to w pełni legalna, a wręcz zalecana metoda ochrony własnej prywatności w sieci. Dodatkowo VPN szyfruje przesyłane dane, utrudniając przejęcie ich przez hakerów. Zalecana jest dla każdego internauty, nawet jeśli uzna, że nie ma nic do ukrycia. Aktywność na stronach internetowych, w grach, na chatach zawsze powinna pozostać możliwie anonimowa. W ten sposób najłatwiej jest zadbać o bezpieczeństwo swoich danych wrażliwych, takich jak chociażby miejsce zamieszkania, które w łatwy sposób można namierzyć po adresie IP.

Ranking 5 najlepszych programów VPN

W celu ochrony prywatności powstały liczne programy, które mają w tym pomóc.

1. Surfshark

Najtańszy program VPN na rynku, który jednocześnie gwarantuje jedną z najlepszych jakości usług. Surfshark nie ogranicza ilości urządzeń. Jedna licencja może być wykorzystywana na dowolnej liczbie komputerów czy urządzeń mobilnych.

Program jest prosty, a jego obsługa całkowicie intuicyjna. Wystarczy znaleźć wybrany serwer (ręcznie lub z pomocą programu), a wszystko inne dzieje się automatycznie. W przypadku problemów, choć te nie występują zbyt często, możliwy jest kontakt z obsługą klienta, która działa 24h na dobę przez cały rok. Surfshark blokuje wszystkie wyskakujące reklamy oraz ciasteczka śledzące i nie spowalnia połączenia internetowego.

Wśród wad można wymienić jedynie opcje subskrypcji - nie ma możliwości wykupienia krótszego okresu niż 24 miesiące, kosztującego łącznie 216 zł (9 zł / miesiąc).

Zapoznanie się z oferowanymi usługami oraz poznanie sposobu działania VPN i programu Surfshark możliwe jest podczas 30 dniowego darmowego okresu próbnego.

2. ExpressVPN

Wszechstronny i jeden z najpopularniejszych programów na rynku VPN. Charakteryzuje się wyjątkowo wysoką wydajnością, niskim obciążeniem sieci, wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz obsługą techniczną, która zawsze pomoże rozwiązać każdy problem. Wszystko wzbogacone jest o obszerną bazę wiedzy i poradników online. Niestety wsparcie nie jest oferowane w języku polskim, także znajomość angielskiego jest tu niezbędna.

ExpressVPN umożliwia także konfigurację zabezpieczeń według własnych preferencji. Pojawiają się tutaj takie możliwości jak blokada połączeń, ochrona przed wyciekami adresów DNS czy brak zapisów aktywności w sieci.

Jak to zwykle bywa, wraz z marką i renomą rośnie również cena. Koszt użytkowania ExpressVPN wynosi 47 zł miesięcznie.

3. IPVanish

Program oferuje ponad 1600 serwerów w 75 krajach, brak zapisów aktywności użytkownika, 256-bitowe szyfrowanie oraz możliwość korzystania z pojedynczej licencji na dowolnej liczbie urządzeń. Pomoc techniczna również dostępna jest o każdej porze dnia i nocy, chociaż jedynie w języku angielskim.

Korzystanie z IPVanish jest intuicyjne i nie wymaga żadnego doświadczenia. Od pozostałych programów różni się możliwością ustawienia automatycznej zmiany IP we wskazanych odstępach czasu. Nie spowalnia połączenia internetowego i gwarantuje pełną anonimowość w sieci, zacierając wszelkie ślady surfowania.

IPVanish kosztuje 36,50 zł za miesiąc lub 24,33 zł za miesiąc przy zakupie rocznej licencji.

4. NordVPN

Posiada w swojej ofercie znaczną liczbę serwerów oraz korzysta z 2048-bitowego szyfrowania. Żeby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa umożliwia również połączenie się poprzez dwa serwery VPN jednocześnie co gwarantuje niemal absolutną anonimowość w sieci.

Aplikacja NordVPN posiada konfigurowalne zabezpieczenia, takie jak chociażby uniemożliwienie danemu urządzeniu czy wybranym programom łączenie się z Internetem przy wyłączonej obsłudze VPN.

Korzystanie z oprogramowania jest intuicyjne i nie sprawia problemów, choć czasem trzeba dłużej zaczekać na nawiązanie połączenia. Spadki prędkości są niewielkie, a samo połączenie działa stabilnie i pewnie.

Pomoc techniczna oraz centrum pomocy dostępne są jedynie w języku angielskim.

NordVPN kosztuje 45 zł za miesiąc, 223 zł za rok (18,60 zł / miesiąc) lub 336 zł za 2 lata (14 zł / miesiąc)

5. VyprVPN

Posiada bogatą bazę serwerów, które obsługiwane są bez pomocy firm zewnętrznych. Program korzysta z 256-bitowego szyfrowania, posiada również własny DNS, technologię Chameleon oraz serwer w chmurze.

Mimo niewielkich rozmiarów i pozornie prostego interfejsu, VyprVPN oferuje bardzo bogate narzędzia do ochrony prywatności. Czasy nawiązywania połączeń są szybkie, a jeśli powstaje jakiś spadek prędkości to jest on niemal nieodczuwalny.

Program jako jeden z nielicznych nie ma problemów z obchodzeniem ograniczeń regionalnych. Bez problemu można połączyć się z amerykańskim Netflixem czy brytyjskim BBC iPlayer'em.

Tutaj również nie ma możliwości skorzystania z polskiej obsługi technicznej.

VyprVPN ma trzy plany finansowe: 47 zł / miesiąc, 165 zł / rok (13,75 zł / miesiąc) oraz 219 zł za 3 lata (6,08 zł miesięcznie).

Jaki VPN będzie najlepszy?

Płatne programy VPN oferują wiele możliwości i sposobów na ochronę prywatności w sieci. Przy wyborze usługi warto skupić się na jej możliwościach oraz interfejsie, a tam gdzie to możliwe - dobrze jest skorzystać z darmowego okresu próbnego.

Każdy z wymienionych programów jest skuteczny i nie spowalnia połączenia internetowego w przeciwieństwie do darmowych usług VPN. Kupując licencję na dłuższy okres czasu jej ceny są niskie i zaczynają się już od 9 zł za miesiąc. Warto wydać 200 zł i zadbać o własne bezpieczeństwo.

Komentarze