VPS czy własny serwer? Kiedy i co warto wybrać?

VPS a własny serwerUsługi hostingowe stanowią podstawę funkcjonowania każdej strony internetowej. Mniej wymagający webmasterzy najczęściej wybierają na początek hosting współdzielony, jednak ma on spore ograniczenia. Wraz z rozwojem działalności, warto poszukać rozwiązań lepiej przystosowanych do większych obciążeń oraz obsługi dużego ruchu. W takim przypadku najlepiej zdecydować się na własny serwer fizyczny lub wirtualny VPS. Oba rozwiązania posiadają swoje zalety, dlatego wybór powinien być dobrze przemyślany.

Czym jest własny serwer dedykowany?

Serwer dedykowany to w pełni niezależna, fizyczna maszyna. W tym przypadku użytkownik ma do indywidualnej dyspozycji wszystkie jej zasoby, a także zyskuje całkowitą kontrolę nad wyborem systemu operacyjnego czy konfiguracji sprzętowej. Serwery dedykowane nie mają praktycznie żadnych ograniczeń w kwestii parametrów, dlatego bardzo dobrze nadają się do specjalistycznych zastosowań. Ich wykorzystanie zalecane jest zwłaszcza w dużych przedsiębiorstwach, które wymagają w pełni niezależnego środowiska. Rozwiązanie to sprawdzi się np. w obsłudze mocno rozbudowanych stron internetowych z zasobną bazą użytkowników, które generują bardzo duży ruch. Dotyczy to np. sklepów z ogromną ilością produktów czy agencji reklamowych. Własny serwer dedykowany zapewnia dostęp do całej pamięci i mocy obliczeniowej, które nie są współdzielone z żadnymi innymi stronami internetowymi oraz mogą być dowolnie rozbudowywane. Rozwiązanie to zapewnia bardzo dobrze możliwości w kwestii doboru sprzętu, systemu operacyjnego i ogólnej personalizacji. Nie bez znaczenia pozostaje również wysoka wydajność. Do wad serwerów dedykowanych należy niestety stosunkowo wysoka cena, a także konieczność posiadania dość wysokiego poziomu doświadczenia u administratora.

VPS a własny serwer

Czym jest serwer VPS?

Serwery VPS to inaczej serwery wirtualne, czyli Virtual Private Server. Rozwiązanie to stanowi swego rodzaju kompromis między współdzielonym hostingiem, a dedykowanym sprzętem. Serwer wirtualny korzysta ze specjalnego oprogramowania, pozwalającego na emulowanie urządzenia fizycznego. Systemy tego typu zapewniają pełen dostęp administracyjny, dzięki czemu gwarantują całkowitą kontrolę nad ustawieniami. Hosting VPS różni się od serwera dedykowanego przede wszystkim tym, że z jego zasobów sprzętowych czerpie korzyści kilku użytkowników. W zależności od wybranego pakietu, skorzystać można z określonej pojemności, pamięci RAM czy transferu. Rozwiązanie to zapewnia dużą wydajność i spore możliwości konfiguracji, a przy tym charakteryzuje się bardzo atrakcyjną ceną. Tani VPS oferuje firma: https://www.host1.eu/vps.html, gdzie dostępne są wirtualne serwery dla różnych systemów operacyjnych. Serwer VPS Windows zapewnia pełną wirtualizację z zainstalowaną platformą Microsoftu, natomiast dla posiadaczy uniksopodobnych systemów przygotowany został VPS Linux. Do zalet rozwiązań wirtualnych należy też ich prosta, nieskomplikowana obsługa.

Własny serwer dedykowany czy wirtualny serwer VPS?

Wybierając jedno z tych rozwiązań, warto mieć na uwadze przyszłe zastosowania oraz posiadane umiejętności administracyjne. Własny serwer dedykowany sprawdzi się lepiej w przypadku serwisów o wysokim natężeniu ruchu, które są regularnie rozbudowywane oraz wymagają dużej mocy obliczeniowej i nieograniczonej dostępności zasobów. Rozwiązanie to bardzo dobrze nadaje się do utrzymywania nie tylko samej strony, ale również poczty, plików, aplikacji czy backupu. Jeżeli natomiast strona posiada średnią wielkość oraz generuje zmienny ruch, lepszym wyborem będzie serwer wirtualny VPS. Narzędzie to jest bardzo wygodne, ponieważ pozwala na elastyczne zwiększanie zasobów przy pełnej kontroli finansów. Nie bez znaczenia pozostaje wysoki poziom bezpieczeństwa administratora oraz jego danych, ponieważ mimo współdzielenia jednej maszyny każdy VPS posiada niezależny adres IP. Wszystkie strony www instalowane są w środowisku odizolowanym od infrastruktury pozostałych użytkowników, dzięki czemu mogą być indywidualnie konfigurowane i wykorzystywane.

Komentarze