W chmurze - na czym polega cloud computing?

Cloud computingCyfrowa chmura towarzyszy nam na każdym kroku. Możemy w niej słuchać muzyki, oglądać filmy, a nawet wykonywać przelewy. Trzymamy w niej dokumenty z pracy, zdjęcia rodzinne, pieniądze, a nawet poufne informacje. Czy to na pewno bezpieczne? I czym w ogóle jest chmura obliczeniowa? Spróbujmy się jej przyjrzeć, aby sprawdzić, jak możemy skorzystać na cloud computingu nie narażając się na wyciek lub utratę danych.

Co to jest cloud computing?

Chmura obliczeniowa to wszystkie dane przechowywane na wirtualnych dyskach, aplikacje działające w Internecie oraz usługi polegające na przetwarzaniu informacji na zewnętrznych serwerach. Dane te znajdują się poza naszym komputerem czy telefonem komórkowym (choć możemy je na nich przeglądać, a nawet edytować) i wymagają miejsca na dysku oraz pamięci obliczeniowej oferowanych przez zewnętrznych usługodawców. Dzięki temu nie musimy instalować na naszych urządzeniach skomplikowanych i wymagających doskonałego sprzętu programów, by móc skorzystać z zaawansowanych technologii informacyjnych. Wystarczy tylko zwykły laptop lub smartfon - za poprawność działania programów i przetwarzanie danych odpowiadają firmy oferujące usługi w chmurze.

Tak działają współcześnie nowoczesne programy (np. te do obróbki zdjęć, tekstu czy arkuszy kalkulacyjnych), firmowe systemy IT czy banki oraz urzędy. Dlatego jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Ci się rejestrować w jakimś urzędzie czy przychodni przez Internet - miałeś do czynienia z cloud computingiem. Podobnie jest z wysyłaniem załączników do maili, dzieleniem się zdjęciami z wakacji na Facebooku czy zakupami przez Internet - wszystkie te działania są możliwe dzięki chmurze obliczeniowej.

Co nam daje cloud computing?

Przede wszystkim pewność, że nasze pliki są dobrze zabezpieczone. O ile bezpowrotna utrata danych przechowywanych wyłącznie na własnym komputerze wcale nie zdarza się rzadko (winne są temu zazwyczaj uszkodzenia sprzętu bądź przypadkowe usunięcie plików), o tyle dokumenty przechowywane w chmurze są zawsze dobrze chronione przed ich utratą. Odpowiadają za to dostawcy usług w chmurze, których obowiązują surowe przepisy chroniące klientów przed przypadkowym usunięciem danych. Dlatego też nie ma lepszego pomysłu na tworzenie kopii zapasowych ważnych dokumentów (np. zdjęć lub analiz potrzebnych do pracy) niż wysłanie ich na wirtualny dysk (np. w DropBoxie lub usłudze OneDrive oferowanej przez Microsoft).

Inną, również bardzo ważną korzyścią płynącą z wszechobecności cyfrowej chmury jest łatwy dostęp do zaawansowanych programów (np. graficznych) bez konieczności inwestowania w drogi i szybki sprzęt - dzięki cloud computingowi wszystkie najważniejsze obliczenia konieczne do przetwarzania danych odbywają się na zewnętrznych serwerach. Przekona się o tym każdy, kto kiedykolwiek publikował film na YouTube (nie trwa to wcale zbyt długo) lub pracował na firmowych systemach IT działających w chmurze - wykorzystując do tego wyłącznie moc obliczeniową własnego komputera byłoby to trudne i często kończyłoby się poważnym rozstrojem nerwowym. Praca w chmurze jest zatem łatwiejsza i o wiele tańsza niż poza chmurą - wystarczy wspomnieć, że abonament na większość programów działających w chmurze jest znacznie niższy niż koszty, jakie trzeba byłoby ponieść za wniesienie opłaty licencyjnej.

Czy to na pewno bezpieczne?

Wszystko wskazuje na to, że praca w chmurze jest równie bezpieczna, jak praca poza nią - firmy dostarczające usług w chmurze są zobligowane do spełnienia norm uniemożliwiających niekontrolowany wyciek danych lub ich uszkodzenie. Oczywiście ryzyko cyberataku na dane zgromadzone w chmurze istnieje zawsze, ale taki atak ma mniejsze szanse powodzenia niż zainfekowanie groźnym wirusem dowolnego komputera, na którym akurat pracujemy. Dlatego też specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem IT zgodnie twierdzą, że usługi działające w chmurze są z reguły bardzo dobrze zabezpieczone. Choć oczywiście zawsze musimy zweryfikować, czy dany dostawca usług tego rodzaju jest godny zaufania.

Nie zapominajmy również o tym, by nikomu nie udostępniać loginu ani hasła - czy to do konta bankowego, czy do skrzynki pocztowej. Zadbajmy o to, by nikt nie poznał naszych danych dostępowych do Facebooka - przy ich pomocy można obecnie zalogować się do wielu aplikacji działających w chmurze. Zabezpieczajmy również komputer, którego używamy na co dzień - najlepiej przy pomocy dobrego antywirusa.

Autor: www.datalab.pl.

Komentarze