Wybieramy laptop do pracy i zabawy - na co zwrócić uwagę?

Nowoczesny laptopLaptopy, czyli przenośne komputery, obecnie kojarzą nam się głównie ze sprzętem umożliwiającym załatwianie spraw biznesowych. Muszą być zatem lekkie i wygodne w transporcie. Coraz częściej jednak sięgamy po nie w celach rozrywkowych. Czy istnieją laptopy idealne zarówno do pracy, jak i gier? Na co należy zwrócić uwagę wybierając laptop uniwersalny?

Laptop do gier i do pracy - do wszystkiego, zatem do niczego?

Ponieważ laptop to niewielkie urządzenie, we wnętrzu którego mieści się stosunkowo mało elektroniki, istnieje przekonanie, że nie może służyć różnym celom jednocześnie. Jeśli chcemy wykorzystać go do pracy, to raczej na nim nie pogramy - wytrzymała bateria bowiem nie może iść w parze z silnym procesorem. A jeśli uda nam się znaleźć tak zaawansowanego laptopa, zapewne nie będzie on tani. Tymczasem producenci przenośnych komputerów coraz częściej zauważają, że konsumenci chętnie sięgają po rozwiązania, które umożliwiają im wykonywanie kilku czynności za pomocą pojedynczych narzędzi. Starają się więc, by ich produkty spełniały te oczekiwania, a przy tym pozostawały wydajne i były dostępne dla każdego.

Nowoczesny laptop

Laptop do pracy - jaki powinien być?

Laptopy typowo biznesowe muszą być przede wszystkim wygodne - powinno się je łatwo przenosić i konieczny jest krótki czas reakcji programów. Zapewnią nam to lekkie materiały wykonania i duża ilość pamięci RAM. Nie bez znaczenia jest także żywotność baterii - w podróżach często nie mamy możliwości używania ładowarki, dlatego jest to jeden z podstawowych parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

Laptop do rozrywki - czego nie może mu brakować?

Mówiąc o rozrywce, mamy zazwyczaj na myśli gry komputerowe oraz filmy. Aby laptop nadawał się do grania musi posiadać silny procesor oraz mocną kartę graficzną. Jeśli wykorzystujemy laptopa przede wszystkim w celach rozrywkowych warto zwrócić uwagę także na ilość miejsca na dysku - im go więcej tym więcej gier możemy mieć zainstalowanych w tym samym momencie.

Nowoczesny laptop

Laptopy do gier i do pracy

Jakie są zalety laptopów, które łączą w sobie funkcje zarówno komputera do gier, jak i biznesowego? Przede wszystkim oszczędzamy przestrzeń w domu, ale także pieniądze - kupując bowiem dwa dobre jakościowo sprzęty zawsze wydamy więcej niż decydując się nawet na droższy model uniwersalnego laptopa. Te jednak wcale nie muszą być drogie - zapoznaj się z rankingiem laptopów do 2000 złotych! Ponadto możliwość wykorzystania komputera do kilku celów sprawia, że przyjemniej się je realizuje - świadomość, że pracę biurową w każdej chwili można przerwać, by zrelaksować się przy ulubionej grze czy filmie w jakości HD sprawia, że ta staje się znacznie mniej stresująca.

Na co zwrócić uwagę wybierając laptopa do wszystkiego?

Na początku zadajmy sobie pytanie o to, jakie są nasze priorytety. Jeśli zależy nam dobrym laptopie do domu, możemy wybrać cięższy model wyposażony w dodatkowe złącza, które umożliwią nam np. podłączenie kilku monitorów. Bez względu jednak na to, gdzie będziemy korzystać z laptopa, niezmiennie ważne są poniższe parametry:

  • rozdzielczość ekranu - czyli jak wiele pikseli mieści się na ekranie. Im jest większa, tym obraz jest wyraźniejszy i pozwala na przedstawienie większej ilości szczegółów;
  • procesor - im jest silniejszy, tym bardziej wytrzymały jest cały laptop i może wykonywać więcej rodzajów zadań;
  • pamięć RAM - im jej więcej, tym więcej zadań może wykonywać laptop jednocześnie. Podstawowa ilość RAM to 4GB, ale w przypadku konieczności otwierania kilku programów naraz warto wybrać bogatsze modele.
Ocena: 5.0

Komentarze