Z jakich podzespołów składa się komputer?

Podzespoły komputeraLudzkość już od 1946 roku używa komputerów do różnych zadań. Pierwsze urządzenia posiadały niewielką moc obliczeniową, a przy tym zajmowały ogromną przestrzeń, czasem nawet kilka pomieszczeń. Pierwszym komputerem, jaki zaprojektowano i zbudowano był ENIAC (Electronic Numerical Integrator And Computer). Publicznie zaprezentowany był w 1946 roku w Princeton University.

ENIAC pracował z prędkością 0, 1 MHz, za jego pracę odpowiadało 70 tysięcy rezystorów, 10 tysięcy kondensatorów, 1500 przekaźników, 6 tysięcy ręcznych przełączników oraz 5 mln połączeń lutowanych. Żeby mógł w miarę sprawnie pracować, do jego obsługi potrzebny był sztab ludzi. Składał się z 42 szaf z blachy stalowej, mierzył 24 metry długości i sięgał 2, 4 metra wysokości, łącznie zajmował 167 m2 powierzchni. Jego łączna waga przekraczała 27 ton.

Pierwsze komputery stacjonarne dla użytkowników prywatnych pojawiły się w latach 80-tych ubiegłego wieku. W 1982 roku pojawiła się pierwsza odsłona systemu operacyjnego firmy Microsoft Windows 1.0, który był pierwszym systemem wykorzystujący graficzny interfejs (GUI). Działał jako nakładka na MS-DOS. Wtedy tak naprawdę zaczęła się era komputerów desktopowych. Komputery już nie zajmowały całych pomieszczeń, tylko mieściły się spokojnie na biurku.

Jako pierwsze komputery używane w domach, miały 32 bitowy procesory typu 386 o częstotliwości 16 MHz.

Komputery stacjonarne były dość popularne wśród użytkowników, którzy nie potrzebowali przemieszczać się razem ze swoim pecetem w inne miejsce niż biurko w pokoju. W przedsiębiorstwach pojawiło się zapotrzebowanie na komputery mobilne, tak żeby wszędzie można było się pojawić ze swoim urządzeniem. Pierwsze komputery przenośne, czyli laptopy udostępnione komercyjnie pojawiły się w latach 70-tych XX wieku. Dokładnie w 1979 roku na rynku zadebiutował Grid Compass Computer 1109. Jednym z pierwszych odbiorców była amerykańska agencja kosmiczna NASA, która używała sprzętu w swoim programie promów kosmicznych. W latach 90-tych laptopy zaczęły być popularne wśród użytkowników służbowych i prywatnych. Zwiększyła się ich moc obliczeniowa, ale również znacząco zmniejszyła się masa.

Dzisiaj komputery stacjonarne jak i laptopy są już podstawowym narzędziem w domu i biznesie. Już nie wyobrażamy sobie nawet zwykłego funkcjonowania bez sprzętu PC. Nie zajmują już zbyt wielkiej przestrzeni do pracy, komputery stacjonarne zamknięte są w małych skrzyneczkach, do których podpięty jest monitor, klawiatura najczęściej już bezprzewodowa i mysz. Podobnie laptopy, wielkość i masa pozwala na pracę w każdym miejscu.

Urządzenia PC składają się z różnych podzespołów, które umożliwiają szybką pracę, magazynowanie danych i wyświetlanie wyników. Dzięki dowolnej możliwości konfiguracji, można złożyć sprzęt przystosowany do wymagań danego użytkownika. Zaletą budowy z podzespołów komputera jest jego serwis, w razie awarii jednej części nie trzeba wymieniać całego urządzenia.

Podstawową częścią dzisiejszych komputerów stacjonarnych jest płyta główna. To na niej zamontowane są wszystkie złącza, do których podłącza się inne podzespoły takie jak dysk twardy, napęd DVD, kartę sieciową i kartę graficzną. Bezpośrednio na płycie głównej znajduje się procesor, jest niejako mózgiem danego komputera. Bez procesora nie będzie działać żaden komputer. Procesor zarządza jak i nadzoruje pracę pozostałych elementów komputera. Procesor zbudowany jest zwykle z układu scalonego zamkniętego w obudowie hermetycznej. Sercem procesora jest monokryształ krzemu, na który naniesiono techniką fotolitografii szereg warstw półprzewodnikowych, tworząc sieć nawet kilku miliardów tranzystorów. Procesory są 32 i 64 bitowe, tych pierwszych szybkość określa się poprzez częstotliwość taktowania określoną w MHz. Drugi rodzaj oprócz taktowania posiada również więcej rdzeni, im jest ich więcej, tym więcej operacji może wykonać procesor. Największe procesory posiadają nawet 24 rdzenie.

Kolejnym podzespołem umieszczonym bezpośrednio na płycie głównej jest pamięć operacyjna RAM. Jest to pamięć komputerowa adresowana i dostępna bezpośrednio przez procesor. W pamięci umieszczane są rozkazy procesora, czyli programy. Pamięć RAM można spotkać o różnej pojemności, w zależności od potrzeb rozróżniamy DDR i DDR2, obie są już bardzo rzadko stosowane. Obecnie stosuje się pamięci DDR3 i DDR4, obie występują z pojemnością dochodzącą do 64 GB. Szybkość pamięci RAM zależy od taktowania liczonego w MHz, którego zakres sięga nawet 2400 MHz.

Obecnie komputery przeznaczone do pracy biurowej, która nie wymaga dużej mocy obliczeniowej, posiadają karty sieciowe i karty graficzne wbudowane na płycie głównej. Natomiast dla bardziej wymagających, karty wpięte są do obecnie stosowanych interfejsów PCI-Express na płycie głównej.

Do karty graficznej podłącza się monitor, żeby było widać co się robi. Ogólnie karta graficzna odpowiada za prezentację obrazu do monitora.

Karta sieciowa służy do połączenia komputera z siecią LAN, za pośrednictwem której mamy dostęp do internetu. Obecnie stosowane są karty przewodowe, które pozwalają na połączenie z prędkością nawet 1000 MB/s.
Są również karty WiFi używane do połączeń bezprzewodowych, które umożliwiają przyłączenie do sieci poprzez urządzenia WLAN.

Kolejną częścią, bez której nie można sobie wyobrazić pracy komputera jest dysk twardy. Obecnie podłącza się go za pomocą złączy SATA2. Dyski posiadają pojemność sięgającą do 16 TB. Na dysku przechowywane są dane takie jak system operacyjny, katalogi, pliki i inne informacje.

W komputerze jeszcze stosuje się napęd DVD, który umożliwia zapis danych na płytach CD i DVD. Traci on już na swojej popularności, ponieważ coraz częściej stosuje się dyski przenośne PENDRIVE.

Żadne z podzespołów nie działałoby gdyby nie zasilacz. Umieszczony zwykle w obudowie komputera stacjonarnego, zasila wszystkie urządzenia zamontowane na płycie głównej za pomocą odpowiednich złączy. Zasilacz przetwarza prąd przemienny z sieci 230 V na prąd stały o napięciu +5 i -5 V jak również +12 i -12 V.

Komputery już na dobre zagościły w naszym świecie, nie wyobrażamy sobie życia bez nich. Kiedyś ogromne i ciężkie, dzisiaj mogące schować się w kieszeni, posiadają dużo większą moc obliczeniową od pierwszych urządzeń. Jaka będzie przyszłość, jakie rozwiązania czekają nas w przyszłości, to się okaże.

Ocena: 5.0

Komentarze