Zastosowanie druku termotransferowego

Druk termotransferowyDruk termotransferowy ma wyjątkowo szerokie zastosowanie. Nadaje się zarówno do dokonywania nadruków na powierzchniach twardych - naturalnych (np. drewno) i sztucznych (np. materiały i ceramika), jak i na papierze. Druk termotransferowy często porównywany jest do druku termicznego. Nie w każdym przypadku możemy dokonać wyboru między jedną a drugą technologią. Druk termotransferowy ma zdecydowanie szersze zastosowanie.

Druk termotransferowy - zastosowanie w etykietowaniu

Druk termotransferowy stosowany jest m.in. w etykietowaniu. Drukarki etykiet uznawane są za podgrupę drukarek termotransferowych. Inne określenie na drukarkę etykiet to tzw. "drukarka do barkodów" lub "drukarka kodów kreskowych".

Innym typem drukarek etykiet są te, które służą bezpośrednio do drukowania etykiet na papierze lub na naklejkach. Etykiety możemy drukować także, wykorzystując do tego metodę termiczną. Technologia ta jest zdecydowanie mniej trwała i nieodporna na czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć, światło czy temperatura. Wybór odpowiedniej metody powinien więc zależeć od efektu, jaki chcemy uzyskać.

Etykiety stosowane w magazynach czy sklepach coraz częściej wymagają zastosowania technologii druku termotransferowego. Producentom i odbiorcom zależy na zachowaniu wysokiej jakości druku, ponieważ etykiety na towarach podczas transportu narażone są na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzeń mechanicznych. Zachowanie najwyższej jakości nadruku na etykietach jest szczególnie istotne w przypadku tych, które zawierają kody kreskowe odczytywane przez specjalne czytniki. Uszkodzenie mechaniczne kodu kreskowego powoduje brak możliwości jego odczytu, co utrudnia w znaczący sposób pracę magazynierów lub sprzedawców, którzy zmuszeni są do manualnej identyfikacji towaru (poprzez przepisanie kodu liczbowego).

Etykiety termotransferowe należą do najpopularniejszych rodzajów etykiet papierowych. Do ich zrobienia można wykorzystywać trzy rodzaje papieru: papier matowy, półmatowy lub błyszczący. Wybór papieru stosowanego do druku etykiet zależy od walorów estetycznych, które chcemy osiągnąć, nie ma on znaczenia w przypadku jakości wydruków.

Druk termotransferowy a druk termiczny

Niektórzy producenci etykiet wybierają tańszą metodę, którą jest druk termiczny. W tym przypadku niższa cena wiąże się także z gorszą jakością, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli decydujemy się na druk za pomocą drukarki termicznej, powinniśmy liczyć się z tym, że wydruk będzie zdecydowanie gorszej jakości, a co za tym idzie, nie będzie odporny na takie czynniki jak wilgoć czy temperatura. Druk termiczny jest więc dobrym rozwiązaniem, jeśli mamy pewność, że towary oznaczone etykietami nie będą narażone na tego typu czynniki.

Ten rodzaj druku nie pozwala także na nanoszenie aplikacji w kolorze. Jest więc niewskazany w przypadku, jeśli poza funkcjonalnością zależy nam także na estetycznych walorach etykiety. Druk termotransferowy pozwala natomiast na zachowanie doskonałych kolorów, porównywalnych z wydrukami z drukarki laserowej.

Metoda termotransferowa - nadruki na odzieży

Metoda termotransferowa stosowana jest do wszelkiego rodzaju nadruków na materiałach sztucznych oraz naturalnych. Wykorzystuje się ją do nanoszenia aplikacji graficznych na odzieży, np. na koszulkach. Decydując się na zastosowanie metody termotransferowej, powinniśmy pamiętać o dostosowaniu wytrzymałości materiału do temperatury druku. Nie na każdy materiał (zwłaszcza sztuczny) będzie można nanieść aplikację bez obawy o spalenie materiału.

Druk termotransferowy stosowany na materiałach charakteryzuje się dużą wytrzymałością na uszkodzenia zewnętrzne, m.in. światło, temperaturę, a co najważniejsze w przypadku odzieży, także na wodę oraz środki piorące. Materiały z nadrukiem powinny być prane w temperaturze nieprzekraczającej 40 ℃. Nie powinno się ich także suszyć w suszarkach bębnowych oraz prasować w miejscu występowania aplikacji.

Zastosowanie technologii druku termotransferowego pozwala na zachowanie doskonałej jakości kolorów na aplikacjach odzieżowych. Dzięki temu możemy nanosić na materiał szczegółowe elementy, różnokolorowe symbole zachowując tym samym głębię grafiki.

Metoda termotransferowa - nadruki na materiałach wypukłych

Druk termotransferowy może być stosowany także na materiałach wypukłych o skomplikowanych kształtach, takich jak kubki, filiżanki czy ceramiczne elementy dekoracyjne. Z tego powodu ma szerokie zastosowanie w przypadku druku materiałów reklamowych. Nie zaleca się jednak mycia w zmywarce ceramiki, na którą naniesiono nadruk za pomocą metody termotransferowej. Do tego typu materiałów możemy stosować jedynie wodę oraz środki myjące, takie jak płyn do naczyń.

Metoda druku termotransferowego może być stosowana także na materiałach naturalnych, takich jak, np. drewno i kamień. Mimo że nadruk nanoszony jest na nierówną powierzchnię, istnieją na rynku drukarki, dzięki którym można uzyskać nadruk w wyjątkowej jakości bez widocznych nierówności i zagięć aplikacji.

Autor: www.besteo.pl.

Komentarze