Zdjęcia i ich rodzaje

Zdjęcia i ich rodzajeNa co dzień robimy mnóstwo zdjęć, czy to telefonem czy aparatem. Czy wiemy zatem jakie rodzaje zdjęć występują? Właściwie to dosyć ciężko sklasyfikować rodzaje zdjęć, bo jest ich naprawdę mnóstwo. Weźmiemy zatem pod uwagę te najczęściej spotykane i na co dzień użytkowane.

Zdjęcia portretowe, mają na celu przedstawienie przede wszystkim twarzy. Dobry fotograf jest w stanie uchwycić oczekiwaną mimikę, usposobienie lub nawet żywiołowość osoby fotografowanej. Zdjęcia portretowe widnieją na naszych dowodach osobistych, paszportach, czy chociażby w naszych domach stanowiąc ozdobę ściany. Oczywiście zdjęcie paszportowe jak i dowodowe ma swoje określone wymagania, aczkolwiek to zawsze będzie zdjęcie portretowe.

Reklama, która stała się potęgą XX wieku również wykorzystuje fotografię. Otacza nas tak naprawdę wszędzie: w autobusach, w pracy, na plakatach i w telewizji. Ponieważ fotografia bardzo łatwo może zastąpić słowa; dużo szybciej trafia do odbiorcy, gdyż działa na zmysł wzroku.

Jednym z najważniejszych dni w życiu każdego człowieka jest ślub. Czymże byłby ślub bez jego uwiecznienia na ślubnych fotografiach? Przecież bardzo lubimy wracać do wspomnień oglądając nasze zdjęcia. Możemy zaobserwować, że jedne ze zdjęć ślubnych są fotografiami pozowanymi najczęściej robionymi po całej ceremonii zaślubin a te drugie przedstawiają bawiących się gości, przygotowania przedślubne lub też sam ślub.

Zdjęciami, które wzbudzają wiele kontrowersji są akty, zwłaszcza te kobiece. Pomiędzy aktami a zdjęciami pornograficznymi jest bardzo cienka granica, a tylko dobry fotograf jest w stanie uchwycić to, co najpiękniejsze w kobiecie. Akty uważane są za pewnego rodzaju sztukę w fotografii.

Najczęściej fotografowanym obiektem są ludzie, ale nie tylko. Przyroda jest równie dobrym obiektem do fotografowania. Natura daje nam niesamowite możliwości fotografowania, chociażby przez zmieniające się pory roku i pogodę. Jeśli będziemy fotografować codziennie to samo drzewo zobaczymy, że każda fotografia jest inna i jedyna w swoim rodzaju. Jeśli już rozmawiamy o fotografowaniu przyrody, nasuwa się wątek fotografii makro. Makro jak sama nazwa wskazuje, są to zdjęcia wykonywane z bardzo małej odległości - zazwyczaj jest to kilka centymetrów dzielących obiekt od naszego obiektywu. Zdjęcia makro to w większości przypadków fotografowana przyroda, owady, kwiaty i małe zwierzęta. Uważa się, że fotografia makro to pewnego rodzaju fotografia artystyczna.

Równie często co przyroda fotografowane są budynki. Zdjęcia budynków uważane są za pewnego rodzaju artyzm, gdyż nie może to być po prostu zwykłe zdjęcie bloku. Fotograf musi wykazać się pomysłem na zdjęcie i perspektywą sfotografowania.

Tak naprawdę rodzajów zdjęć jest jeszcze dużo więcej, bo przecież fotografia nie zna limitów. Zdjęcia otaczają nas wszędzie, przywołują dobre i złe wspomnienia, mają też funkcję reklamy. Warto zagłębić się w historię fotografii, i jak to się właściwie stało że ma tak ogromne znaczenie w dzisiejszym świecie.

Autor: www.profesjonalna-fotografia.pl.

Komentarze