Jak sprawdzić, czy pamięć RAM działa poprawnie?

Jak sprawdzić, czy pamięć RAM działa poprawnie?Niepoprawnie działająca pamięć RAM to nie tylko znak, że czas na przeprowadzenie porządków w komputerze, ale przede wszystkim główny powód tego, by sprawdzić stan techniczny tego elementu. Jak rozpoznać, czy nasza pamięć RAM działa poprawnie bądź inaczej, co może nas poinformować o tym, że nie wszystko jest w porządku? Sprawdźmy!

Pamięć RAM to jeden z głównych i najważniejszych elementów podzespołu każdego komputera. Jeśli zaczyna działać niepoprawnie to najczęściej objawia się to przez częste generowanie błędów w postaci blue screenów, awarii programów lub zawieszania się całego systemu. Nie zawsze będzie to tak samo widoczne i łatwe do wyłapania. Najczęściej jednak wymienione powyżej błędy występują chociażby wówczas, gdy komputer zostaje obciążony działaniem wielu programów jednocześnie.

Na pewno nie należy ani zapominać o tych problemach, ani też udawać, że ich nie ma. Konsekwencją niesprawdzenia stanu pamięci RAM 128 GB może być bowiem całkowite zaprzestanie uruchamiania się komputera.

Jak szybko i skutecznie zorientować się, czy RAM działa poprawnie

Pewnie to zabrzmi niewiarygodnie, ale z przeskanowaniem pamięci RAM 64 GB poradzi sobie prawie każdy użytkownik komputera, który na co dzień pracuje, czy to na laptopie, czy na komputerze stacjonarnym. Pomocne narzędzie do skanowania dostarcza nam sam Windows, który w swoim programie umożliwia diagnozowanie ewentualnych problemów z pamięcią w niemal każdym komputerze. Wystarczy odszukać narzędzie Windows w wyszukiwarce komputera wpisując w pole: Diagnostyka pamięci systemu Windows. To tylko jeden ze sposobów na wyszukiwanie programu Windows, innym będzie przejście bezpośrednio do Panelu sterowania lub Narzędzi administracyjnych.

Kiedy narzędzie zostanie już odpowiednio najpierw wyszukane, a następnie otwarte wystarczy kliknąć polecenie: Uruchom ponownie teraz i sprawdź występowanie problemów.

Praca nad skanowaniem pamięci RAM rozpocznie się od ponownego uruchomienia komputera, a tym samym szybkiego i skutecznego wyszukiwania błędów oraz problemów.

Restart komputera może oznaczać, że wszystkie otwarte narzędzia i pliki zostaną utracone lub zapisane do ostatniego backupu. Dlatego zawsze przed uruchomieniem narzędzia Windows zapisz wszystkie pliki, by jednocześnie utworzyć kopię zapasową.

Co się dzieje po restarcie komputera podczas skanowania pamięci RAM programem Windows?

To czas na analizę wyników narzędzia Windows. Z pewnością zainteresuje nas obszar powiadomień z postępów skanowania pamięci RAM, w których najistotniejszy będzie status błędu.

Informacje o ewentualnych problemach możemy również odnaleźć w narzędziu o nazwie Podgląd zdarzeń.

Przechodząc do wskazanego narzędzia, wystarczy otworzyć okno o nazwie Dzienniki systemu Windows, a następnie - System. W sekcji okna o nazwie: Akcje, klikamy przycisk Znajdź i płynnie przechodzimy do analizy poszczególnych informacji.

Problemy z poprawnym działaniem pamięci RAM zdarzają się często i mogą być wynikiem nadmiernego obciążania komputera pobieranymi programami. Co ważne, dzięki metodzie przeskanowanie pamięci RAM i odnalezienia informacji o stanie jej działania można przywrócić prawidłową pracę urządzenia. W tym artykule wskazaliśmy jedną z najprostszych i najkrótszych metod. Wypróbuj ją.

Źródło: www.mediaexpert.pl.

Komentarze